1 Kitap 1 Film 1 TedX

İçindekiler

1 Kitap 1 Film 1 TedX

Kitap: İÇİMDEKİ MÜZİK – Sharon M. Draper

1 kitap

Beyin felci sebebiyle kaslarını ve bedenini kontrol edemeyen ama zeka ve düşünme becerisi bakımından hiç bir zorluğu olmayan 11 yaşındaki Melody’nin kendini anlatabilme mücadelesini anlatan bu kitap gerçek bir öyküden ilham alınarak kaleme alınmış. Konuşamadığı için zeka sorunu olduğu düşünülse ve hatta bazı doktorlar tarafından da böyle yönlendirilse bile annesi Melody’nin her şeyi çok iyi anladığını ve yorumladığını görmektedir.

Okuldaki eğitimi özel durumda olan kişilere uygun olduğundan Melody derslerden çok sıkıldığı bir gün buna sinirlendiği için kriz geçirir. Okula gelen annesi, krizin sebebini öngörerek kızının normal bir okulda eğitim görmesine karar verir. Eve yardımcı olarak gelen Bayan V.’nin geliştirdiği hareketli harflerle artık Melody isteklerini ifade edebilir hale gelir. İletişim için aklından geçenleri sesli hale getiren bir bilgisayara kavuşan kahramanımız artık yaşıtlarıyla sohbet edebilir, derslere katılabilir.

Özel bir çocuk olmanın, özel bir çocuğa sahip olmanın aklınıza gelemeyecek yanlarına değinen bu kitapta empati, sevgi, cesaret ve en önemlisi inanç kavramlarını sık sık düşüneceksiniz.

Film: KADIN KOKUSU (Scent of a Women)

1992 yılından günümüze etkisini koruyabilen bu filmde dostluk ve yaşama geri dönüş öyküsü anlatılıyor bizlere. Başarılı bir burslu öğrenci olan Charlie(Chris O’Donnell) kış tatilinde diğer arkadaşlarının aksine çalışarak ailesini ziyaret edebilmek için para kazanmak zorundadır. Kısa süreli bir hasta bakımı işine girer.

Ama emekli Albay Frank Slate(Al Pacino) onun hastası olmaya pek de razı değildir. Askeriyede yaşadığı bir kaza sonrası görme yetisini kaybeden Frank çevresini göremiyor olsa bile sezgisel olarak müthiş bir beceriye sahiptir. Yanından geçen kişinin hangi marka sabun kullandığından, parfümüne göre bir kadının nasıl gözüktüğüne kadar tespitte bulunabilen Frank muzip tavırlarıyla sizi eğlendirirken hüzünlendirecek bir karakter.

Frank’in hayatını sonlandırma planı, birlikte geçirdikleri birkaç günlük seyehatte gelişen dostluk karşısında başarılı olabilecek mi? Peki, Charlie bursunu kaybetmeye karşı onurunu kaybetme ikileminde nasıl bir tercih yapacak?

“Ne hayatı! Benim bir hayatım yok. Ben burada karanlıktayım.” repliğiyle akıllara kazınan bu filmi mutlaka izlemelisiniz !

** Bu video spoiler içermektedir.

TedX: Özel Öğrenme Bozukluğu: Disleksi

Pek çok dizi, film ve tiyatro oyununda görmeye aşina olduğumuz ünlü oyuncu Ebru Cündübeyoğlu kendisinin de içinde olduğu disleksi grubundaki kişilerin neler yaşadığını birinci dilden bize aktarıyor. Bir bozukluk olarak adlandırılması bizler için bunun olumsuz yanlarına odaklanma eğilimi oluşturuyor olabilir ancak bu konuşmayı dinlediğinizde her olumsuz yanın bir de aydınlık tarafı ve avantaj sağlayan farklılığı içeridiğini göreceksiniz. Farklılıklar engel değil, farka odaklanmak zorunda bırakılmak engeldir. Hangi özel duruma sahipsek, onuna arkamızda bırakıp koşmak yerine koluna girip birlikte yürümeyi denemek geçtiğiniz yoldaki güzellikleri görebilmeyi sağlayacaktır. İşte bu konuşmada, yolu bu şekilde geçen ilk ve tek kişi olmayacağınızı görebilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bültene Abone Ol
en son haberleri, duyuruları, ilanları, etkinlikleri almak için abone ol
İstediğiniz zaman abonelikten çıkabilirsiniz