Meslek Seçim Testi: Mesleki Yönelim Test Bataryası Yayında

Meslek Seçim Testi Mesleki Yönelim Test Bataryası

Meslek seçimi kararı hayatın en zor dönemeçlerinden birisidir. Bu kararı verirken bilimsel tercihlerde ne kadar bulunuyoruz? Yoksa aile baskısı, toplumun kanaati, ya da arkadaşımızın seçtiği meslek mi bizim için en iyi meslek? Meslek seçimi meselesine daha bilimsel yaklaşmak için uzmanlardan mutlaka destek olmak gerekiyor. Ancak, ilk atmamız gereken adım bilimsel bir meslek seçim testi çözmek.

İnternette dolaşan basit, popüler, bilimsellikten uzak testlerden bahsetmiyoruz. Sizin yeteneklerinizi, mesleki eğilim ve kişiliğinizi ortaya çıkaracak bilimsel verilere dayalı bir meslek seçimi testi artık parmaklarınızın ucunda. İŞKUR, daha önce sadece dışa kapalı olarak gerçekleştirilen Mesleki Yönelim Test Bataryası’nı online kullanıma açtı. Artık evinizde otururken de bu testi çözebilirsiniz. Sadece sonuçlar için işin uzmanına, yani meslek danışmanlarına gitmeniz gerekiyor. Meslek seçim testi ile ilgili bilgileri ayrıntılı olarak aşağıda bulabilirsiniz.

Mesleki Yönelim Test Bataryası (MYTB) nedir?

Mesleki eğitim planlaması yaparak adayların doğru işe yerleştirilmesi, doğru mesleki kurslara yönlendirilmesi ve meslek seçim aşamasındaki öğrencilere yardımcı olunması amacıyla İŞKUR tarafından kullanılan testtir.

Meslek Seçim Testini Nasıl Çözerim?

Mesleki Yönelim Test Bataryası’nı internete bağlandığınız her yerden çözebilirsiniz. www.iskur.gov.tr’den hesabınıza giriş yaptıktan sonra en altta bulunan Mesleki Yönelim Test Bataryası linkine tıklayarak test ekranına ulaşabilirsiniz. (https://mytb.iskur.gov.tr linkinden de test ekranına direk ulaşabilirsiniz.)         

Test ekranına ulaştığınızda sizden istenen bilgiler İŞKUR giriş bilgileriyle aynıdır. Eğer şifreniz yoksa veya bilmiyorsanız https://esube.iskur.gov.tr/ adresinden kayıt olup şifre alabilir veya şifrenizi yenileyebilirsiniz.

Kullanıcı bilgilerinizi girdikten sonra karşınıza çıkan ekranın en altında Mesleki Yönelim Test Bataryası linkine tıklamanız gerekiyor.

Ardından karşımıza “Eğitim Düzeyi” ve “Uygulama Amacı” seçme ekranı çıkmaktadır. Unutmayın, testin sonuçları bu iki seçenekte verilen cevaplara göre şekillenmektedir. Test sonucunun doğruluğu açısından doğru seçenekleri işaretlemeliyiz.

Eğitim düzeyi için; Kişi iş arayan ise mezun olduğu, Öğrenci ise devam ettiği öğrenim seviyesini girmelidir.

Uygulama amacı için ise testi uygulama amacına uygun olan seçenek seçilmelidir.

Eğitim Düzeyi ve Uygulama Amacı

Eğitim Düzeyi (en son) Uygulama Amacı
İlköğretim (İlkokul ve Ortaokul) Meslek Seçimi (İş Arayan & Öğrenci)
Ortaöğretim (Lise ve Dengi) Üniversite Bölüm Seçimi (Öğrenci)
Meslek Seçimi (İş Arayan)
Önlisans Lisans Tamamlama (Öğrenci)
Meslek Seçimi (İş Arayan)
Lisans Meslek Seçimi (İş Arayan & Öğrenci)
Yüksek Lisans Meslek Seçimi (İş Arayan & Öğrenci)
Doktora Meslek Seçimi (İş Arayan & Öğrenci)

MYTB’de Ne Soruluyor?

Meslek Seçim Testi Bataryası üç bölümden oluşmaktadır: Genel Yetenek Testi, Mesleki Eğilim Testi, Mesleki Kişilik Testi. Bu bölümler sırasıyla 50, 176 ve 120 soru bulunmaktadır.

Test Ne Kadar Sürüyor?

Üç testin toplam süresi 45 dakika ile 1 saat arasında değişmektedir. Süre konusunda dikkat edilmesi gereken tek bölüm Genel Yetenek Testi. Sadece bu bölüm için süre sınırı bulunmaktadır ve 25 dakikadır. Diğer iki bölümde süre sınırı bulunmamaktadır.

Meslek Seçim Testi Sonuçlarına Nasıl Ulaşabilirim?

 Kişilerin uyguladıkları batarya sonuçlarını görüntüleyebilmeleri için İş ve Meslek Danışmanları’ndan mesleki danışmanlık hizmeti almak üzere İŞKUR’a gitmeleri gerekmektedir. www.iskur.gov.tr üzerinden hesabınıza giriş yaptıktan sonra danışmanınızdan randevu alabilirsiniz.

Dikkat Edilmesi Gerekenler

 • En az bir testi (Genel Yetenek, Mesleki Eğilim, Mesleki Kişilik) tamamlayan kişiler için sistem rapor oluşturmaktadır. Yarım bırakılmış testler için rapor oluşturulmamaktadır.
 • Bataryanın meslek önerisinde bulunması için adayın her 3 testi de tamamlamış olması gerekmektedir. Örneğin; sadece mesleki eğilim testini tamamlamış aday için sistem sadece mesleki eğilim testi sonuçlarını üretmektedir.
 • Adaylar teste kaldıkları yerden devam edebilmektedirler.

Meslek seçimine dair yazılarımızı okumayı unutmayın! Başlayın…

 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir