Beril Koparal İle Röportaj

İçindekiler

Beril Koparal İle Röportaj

1 Beril hanım bize kendinizden bahseder misiniz?

1971’de İstanbul’da doğdum, orta öğrenimini Kadıköy Anadolu Lisesi’nde tamamladım. Üniversiteyi İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Tıbbi Biyolojik Bilimler Bölümü’nde okuduktan sonra İstanbul Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü’nde Tıbbi Biyoloji ve Genetik yüksek lisansını bitirdim. 1993-1997 yılları arasında Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Tıbbi Biyoloji ve Genetik Anabilim Dalı’nda araştırma görevlisi olarak çalıştım ve aynı konuda doktora çalışmalarına devam ettim. 1997 yılında üniversiteden istifa ederek ilaç sektörüne danışmanlık vermeye başladım.

1997 – 2005 yılları arasında Deonta ve Deomed isimli sağlık iletişim şirketlerinde yönetici ortak olarak görev yaptım. 2000-2001 yılları arasında Marmara Üniversitesi Çağdaş Bilimler Vakfı’nda MBA tamamladım. 2005 yılında BBMediks isimli kendi sağlık iletişimi şirketini kurdum. 2006 yılında İngiltere, Londra’da Talking Image’dan İmaj Danışmanı sertifikası alarak imaj danışmanı oldum. 2006 yılında Maltepe Üniversitesi ve Kırmızı Danışmanlık’tan Koçluk eğitimi aldım. 2007 Mart’ında Paris’te 2006 Eylül’de başlayan NLP Eğitimi’ni NLP School Europe sertifikasıyla tamamladım. 2007 yılında Açıköğretim Fakültesi Halkla İlişkiler Bölümü’nden mezun oldum. 2010 yılında kendi şirketini dünyanın en büyük sağlık iletişim şirketi Ogilvy Healthworld / CommonHealth ile birleştirerek yönetimin başına geçtim. 2012 yılında Hollanda’da “Emergenetics” eğitimi alarak Türkiye’nin ilk Emergenetics eğitmeni oldum.

2010-2015 Şubat ayı arasında Ogilvy Healthworld / CommonHealth Türkiye’nin Genel Müdürü ve Kuzey Afrika / Ortadoğu (MENA) İş Geliştirme Direktörü olan Koparal , İstanbul Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü’ne bağlı olarak Moleküler Tıp Doktorası, Anadolu Üniversitesi Fiztoterapi Yüksek Lisansı ve Kanada Victoria Üniversitesi’nde de Erişkin Eğitimi Master’ım devam ediyor. Mart 2015 – Mart 2018 arasında Zade Vital Genel Müdürü ve İbni – Sina AR&GE Merkezi Müdürü olarak kariyerime devam ettim. Mart 2018 – Kasım 2019 tarihleri arasında Zade Global Genel Müdürü olarak Chicago’da yaşadım ve Zade Vital markasını ABD pazarına açtım. Kasım 2019 itibariyle Türkiye’ye dönerek Note Cosmetics Global Genel Müdürü oldum.  Mayıs 2021 itibariyle holdingin farklı yatırımlarına ve Türkiye’deki önemli şirketlere danışmanlık yapmak ve kendi girişimlerim olan www.zihnifit.com ve “Tahinly” markalarına yoğunlaşmak üzere Note Cosmetics Global Genel Müdürlüğü’nden ayrıldım.

Türkiye’de dermokozmetik ve vitamin desteklerinin eczanede yerini almasıyla beraber bu konuda pek çok firma ile eczane iletişimi ve ürün entegrasyonu çalışmaları yapmaya başladım. Pharmetic ve Etkin Eczacılık Derneği ile ortak pek çok eğitim yaptım. Türkiye’nin ilk aktüel eczacı dergisi olan “Farmagazin”i çıkarttım. Halen düzenli olarak çeşitli dergilerde köşe yazıları yazmaktayım. Aynı zamanda ilk önce Bilgi Üniversitesi ve şimdi Koç Üniversitesi iş birliği ile devam eden “Ürün Müdürlüğü Sertifika Programı’nda 8 yıldır eğitmen olarak devam etmekteyim. 2020 yılında kurduğum sosyal girişim www.kadinlarinemegi.com, kadın emeğinin değerlendirilmesini desteklemek üzere faaliyet göstermektedir. Ayrıca YKKD içerisinde yer alan bir grup kadınla birlikte Aile içi Şiddete karşı “Lotus Kadınları” insiyatifini yürütmekteyim.

Pembe Hanım Kanser Hastaları ve Yakınları ile Dayanışma Derneği Başkan Yardımcısı, Köy Öğretmenleri’ni Destekleme Derneği aktif üyesi, PWN (Professional Women’s Network) Yönetim Kurulu üyesi ve pek çok tıp derneği üyesiyim. Bilimsel ödüllerinin yanısıra Rotary Excellence Awards, 2020 İsnet Yılın Kadın CEO’su ödülüne sahibim. Son 6 yıldır Ekonomist Dergisi’nin En Başarılı 50 Kadın CEO listesindeyim. Ayrıca Yönetim Kurulunda Kadın Derneği 4. Dönem Mentisi’yim. 4 adet şiir kitabı, pek çok makale ve 2 adet temalı kitap yazarıyım ve 3 kız (24, 22 ve 19 yaşlarında) annesiyim.

2 Tıbbi Biyoloji ve Genetik alanıyla ilgili bizlere bilgi verir misiniz? Bu alanda master yapmanın sizlere ne gibi katkısı oldu?

Tıbbi Biyoloji ve Genetik, özellikle insan organizmasının temel yapılanmasını ve işleyişini moleküler düzeyde inceleyen bilim dalıdır. Özellikle benim okuduğum yıllarda dünyada biyokimya ve genetiğin hızla geliştiği zamanlardı. Bugünün tıbbına o dönemde çok büyük katkılar yapıldı. Herhangi bir yüksek lisansı, konusu ne olursa olsun, üniversite eğitiminizin üzerine insanı çok geliştirir. Hem bakış açınızı hem de derin düşünmenizi geliştirir. Ancak Tıbbi Biyoloji ve Genetik gibi bir yüksek lisans bana çok ciddi anlamda bir bilimsel derinlik sağladı. Ayrıca bilim odaklı düşünmenin, iş yönetme ve yaratıcı yaklaşım açısından bana çok fazla faydası oldu.

3 Note Cosmetique genel müdürü olarak çalıştınız yakın zamana kadar, bizlere bu tecrübenizden bahseder misiniz?

Note Cosmetique’deki genel müdürlük tecrübesi bana çok öğretici oldu. Güzelliğe bakış ve kullanıcı yaklaşımlarını öğrenmek özellikle benim gibi sağlık alt yapısından gelen birine iyilik durumuna 360 derece bakmak açısından çok faydalı oldu. Diğer taraftan benim yöneticiliğimin uzun bir zamanı pandemiye denk geldiği için kriz yönetimi açısından da çok tecrübe kattı. Tarihinde ilk defa makyajın küçüldüğü bir dönemde makyaj markası yönetmek de farklı bir tecrübeydi. Bunun dışında 85 farklı ülkede kadının güzelliğe ve makyaja bakışını öğrenmek çok ciddi bir bakış açısı kattı. Çeşitlilik ve kapsayıcılık konusunun çok önemli olduğu bir alanda çalışmak benim de vizyonuma çok katkı sağladı.

4 Kurucusu olduğunuz “ZihniFit” projesi hakkında neler söylersiniz?

ZihniFit, odaklı bir online sağlıklı yaşam projesi.  Odağı koruyucu zihin ve ruh sağlığı. Çağımızın en büyük problemlerinden bir tanesi zihin ve ruh sağlığı. İnsanlar daha yoğun çalıştıkça ve daha fazla yaşamsal stres altında olunca en çok yıpranan alanlardan biri zihin ve ruh sağlığı oluyor. Biz ZihniFit projesinde hedefimiz, farklı katmanlarda koruyucu önlemler ve destekler konusuna odaklanmak. Bu farklı katmanlar içerisinde yoğun çalışan beyaz yakalılar, ailesinde yaşla beraber ortaya çıkan zihin sağlığı problemleri olanlar, sınavlara çalışan üniversite öğrencileri, uyku problemi çekenler yer alıyor. www.zihnifit.com sitesinde zihin sağlığının korunması ile ilgili bilgiler, beslenme önerileri, destekleyici önlemler vs. gibi detaylı bilgiler bulunuyor. Bunun dışında da ihtiyaca yönelik olarak önerilen paket alternatifleri var.

5 Yeni mezunlara iş olanaklarınız nelerdir? Yeni mezun arkadaşlara ne gibi tavsiyeler verebilirsiniz?

Note Cosmetique olarak mümkün olan her alanda yeni mezunlara iş imkanı yaratmaya çalışıyoruz. Özellikle pazarlama ve iş geliştirme alanlarında yeni mezun arkadaşlarımıza fırsatlar sunuyoruz. Yeni mezun arkadaşlarım özellikle çok iyi bir İngilizceye sahip olmalı. İngilizce artık bir yabancı dil değil. Bunun yanı sıra iş hedeflerine göre ikinci bir dil öğrenmelerini tavsiye ederim. Artık dijital bir dünyadayız. Bu nedenle programlama dili bilmek ve dijitale iyi adapte olmak önemli. Ayrıca pandemi ile birlikte iş hayatında başarılı olacak kişilerin çevik ve esnek çalışanlar olduğunu daha iyi anladık. Takım çalışmasına uygun ve çözüm odaklı olma konusunda kendilerini geliştirmelerini de öneririm. Gelecek dönemde bu kasları güçlü çalışanlar daha başarılı olacaklar.

Beril Koparal’ ın Linkedln adresi aşağıda yer almaktadır.

Linkedln adresi: https://www.linkedin.com/in/beril-koparal-erg%C3%BCn-1a15485

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bültene Abone Ol
en son haberleri, duyuruları, ilanları, etkinlikleri almak için abone ol
İstediğiniz zaman abonelikten çıkabilirsiniz