Örnek Bir Proje: Kariyer Koçum İK

KARİYER KOÇUM İK

Kariyer Koçum İK, üniversite öğrencileri ile insan kaynakları profesyonellerini bir araya getirerek öğrencilere ücretsiz kariyer danışmanlığı sağlayan bir sosyal sorumluluk projesi. ‘Kendini daha iyi tanıyan, anlayan, gelecekte yaptığı işten mutlu olan ve bu şekilde daha verimli ve üretken bir iş gücü yaratma’ amacıyla yola çıkan proje, öğrencilere ilgi, yetenek, beceri ve değerlerine uygun iş seçmeleri için destek sunuyor. Öğrencilere çok değerli bir katkı sunan proje hakkındaki sorularımızı Yenilikçi İnsan Kaynakları Derneği Başkanı Ergin Koluman yanıtladı.

Yinkader nedir? Kuruluş, faaliyet, etkinlikler hakkında bilgi verebilir misiniz?

Yenilikçi İnsan Kaynakları Derneğimiz, ülkemizde çalışma alanı insan yönetimi ile ilgili olan tüm profesyonelleri, girişimcileri, üniversite öğrencilerini ve akademisyenleri ortak bir çatı altında toplayarak herkesin işgücü nitelikleri kazanmaları ve mevcut işgücü nitelik düzeylerini yükseltmek amacı ile kurulmuştur. Eğitimler, Seminerler, Sohbetler, Kariyer Günleri düzenler ve paydaşı olduğu tüm etkinliklerde dahil bu amaca hizmet eder. Ayrıca Türkiye’ye model olması beklenen “Kariyer Koçum İK” projemizin de sahibi olduğu kurumdur.

İK Kariyer Koçum Projesi ile ne amaçlandı?

Hedef kitlesi üniversite öğrencileri olan KaKİK Projesi, kendini daha iyi tanıyan, anlayan, gelecekte yaptığı işten mutlu olan ve bu şekilde daha verimli ve üretken bir iş gücü yaratmayı amaçlamaktadır. Bu amaçla İK Profesyonelleri proje kapsamında alacakları Kariyer Koçluğu eğitimi ile üniversite öğrencileri ile bir araya gelecek, onların ilgi, bilgi, beceri, yetenek, ihtiyaç ve değerlerine uygun iş ve kurumları seçmelerinde onlara ayna tutacaktır.

Projede kimler görev aldı?

İşletmelerin İK Departmanlarında aktif olarak sorumluluk üstlenmiş İK çalışanı olan (İK Müdürü/Uzmanı/Elemanı vb.), proje süresince koçluk görüşmelerine yeterli zamanı ayırabilecek Proje kapsamında düzenlenecek eğitim ve toplantılara katılım sağlayabilecek kişiler alındı.

Projeye katılacak öğrencileri nasıl seçtiniz?

Projeye Adana’da konumlanmış Adana Bilim ve Teknoloji Üniversitesi ve Çukurova Üniversitesi öğrencilerinin başvuruları değerlendirildi ve projeye uygun olarak seçilen öğrenciler,  YİNKADER üyelerinden oluşan İK profesyonelleri tarafından sözlü mülakata alındılar.

Ülkemizde mentör-mentee ilişkisi ve bu ilişkiye dair projeler bir süredir olmakla birlikte çok yaygınlık kazanmış değil. Bu ilişkinin özellikle gençlerin kariyeri konusunda etkisini nasıl değerlendirirsiniz?

Profesyonel yardımın etkisi her zaman iyidir. Doğru kişilerden hayatınızın belirli dönemlerinde destek almak sizleri daha iyi yerlere getirebildiği gibi farklı bakış açılarının ufkunuzu açabileceği gerçek.

Kariyer Koçum İK’nın etraflıca değerlendirebilen birisi olarak Proje hakkında eklemek istedikleriniz ve önerileriniz var mı?

Ülkemiz için önemli bir değer olduğuna inanıyorum. Projemiz için desteğin artacağı bir dönem geleceğinden emin olmakla birlikte geliştirilebilir yanları mutlaka olacaktır. Bunun içinde bu işin içinde olan ve ticari amaç gütmeden bu iş için desteğini verecek herkese açığız. Proje 1 yıl sürmüş ve bu dönemde Projemize Danışmanlığı ve akademik desteği ATÜ işletme bölümü öğretim üyesi Efe Efeoğlu vermiş, projenin yazım sürecinde ve organizasyonunda başkan yardımcımız Umut ZEYBEK destek olmuş, Projede insan kaynakları temsilcilerimiz Arzu Gülay, Atakan Ant, Aysel Çetin, Basak Bahçeci, Berk Bolat, Birgül Sumra, Damla Şahin Güven, Ebru Yılmaz, Erhan Çoban, Fatma Güney Laçin, Gönül Gözübüyük Songurer, Işık Gül Özdoğan, Merve Aydın, Nilüfer Ballı, Onur Ortatepe, Pakize Özel, Seda Soysert, Tahir Gökçek, Volkan Velioğlu, Yeliz Sevinçli kariyer koçluğu yapmıştır. Başvurularda Adana İş Kulübü, Çukurova Üniversitesi Kariyer Merkezi, Adana Alparslan Türkeş Bilim ve Teknoloji Üniversitesi Kariyer Merkezi ve tüm sosyal medya hesaplarından paylaşan derneğimizin üyeleri destek olmuştur. İzgören akademinin kapılarını açarak Vizgo E-öğrenme‘yi ücretsiz olarak sunmuş, kapanış programına izgören akademiden Ece Üvey katılım sağlayarak programımıza konuk konuşmacı olmuştur. Destek sağlayan tüm paydaşlara ve Süreçte destek veren tüm arkadaşlara sonsuz teşekkürler…

KARİYER KOÇUM İK SERTİFİKA TÖRENİ

Ergin Koluman Kimdir?

1985 Diyarbakır doğumluyum. Çukurova Üniversitesi Kimya Bölümü Mezunuyum. 2012 yılında Adana Çalışma ve İş Kurumunda “İş ve Meslek Danışmanı” olarak iş hayatına başladım. Aynı zamanda Adana Çalışma ve İş Kurumunda İl Basın Temsilcisi ve Sosyal Medya Uzmanı olarak görev yapmaktayım.

Halen Adana Çalışma ve İş Kurumunda “İş ve Meslek Danışmanı” olarak çalışmaktayım. Profesyonel iş hayatının tamamında; işveren temsilcileri ile ilişkileri yönetmekte, düzenlenen İstihdam Fuarları, Kariyer Günleri, İnsan Kaynakları Zirveleri ve diğer yerel ve ulusal projelerde aktif görev aldım. İş kanunu ve istihdam teşviklerindeki değişiklikleri takip ederek tanıtımında rol almaktayım.

Bölgedeki şirketlerin insan kaynakları profesyonelleri ile güçlü-sürdürülebilir bir iletişim ağı oluşturmakta kilit bir sorumluluk üstlendim. Yapının gelişimi ve uzun soluklu çalışmalarda yer edinmesini sağlaya çalışıyorum. Ekip yönetimi, liderlik becerileri bu alanda oldukça gelişime açığım ve eğitimlerime devam ediyorum.

26 Ekim 2017’de benzer bir sorumluluk alarak bölgedeki şirketlerin insan kaynakları profesyonelleri ile Yenilikçi İnsan Kaynakları Derneğinin Kuruculuğunu üstlenenler arasında yer aldım. Yenilikçi İnsan Kaynakları Derneği (YİNKADER)’nin halen yönetim kurulu başkanlığını yapmaktayım.

2018/Mayıs-2019/Mayıs arasında ” Kariyer Koçum İK ” sosyal sorumluluk projesinin fikrini ortaya attım ve yürütücülüğünü üstlendim.

  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir