İNGİLİZCE ÖĞRENMEMİZE FAYDA SAĞLAYACAK PODCAST ÖNERİLERİ

İngilizce öğrenmek veya bir dil öğrenmek için dinleme, dinleyerek öğrenme çok faydalıdır. Cümlelerin okunuşundan belirli çıkarımlar yapmak, kelimelerin doğru telaffuzunu öğrenmek ve konuşma içinde maruz kalmak oldukça yararlıdır. Bir dil öğrenmek için faydalı olan şeylerden biri de maruz kalmak olduğundan dile ne kadar maruz kalırsanız onun içine o kadar işleyebilirsiniz. Örneğin yurt dışına taşınan bir bireyin dil öğrenimi konusundaki hızının sebebiyeti budur.

İngilizce anlayabiliyorum ama konuşamıyorum sorununun da altında yeterince İngilizcemizin iyi olmaması yatar. Çünkü bir dili anlattığı şekilde anlayabiliyorsak konuşmak içinde cümle kurabilmek için de yeterli zemine sahibizdir. Dolayısıyla dinleme İngilizce için ve diğer diller içinde önemlidir. Dinleyerek anlayabilen kişinin önünce pek çok engel kalmamış olacaktır. Peki bu durumda yeterince anlayamama durumunda dinleme bölümü için neler yapabiliriz?

İçindekiler

Daha iyi anlayabilmek için ne yapabiliriz?

Öğrenmek istediğimiz dili daha iyi anlayabilmek için öncelikle maruz kalmayı artırarak eksik kalan noktalarımızı tamamlamalıyız. Bunlar kelime, kural veya kalıplar olabilir. Mutlaka eksik olduğumuz veya bilmediğimiz, unuttuğumuz noktalar olabilir ama bunlar içinde yanlışlarımızı ve bilmediklerimizi not alarak eksikliklerimizi toparlamalıyız. İngilizceyi anlayamamamızda ki bir diğer eksiklik demek ki yeterince iyi duyamadığımızdır. Peki İngilizceyi nasıl daha iyi duyabilirim? Bunun için mutlak cevap sürekli İngilizce dinlemelere maruz kalmaktır. Bunun için İngilizce podcastler, İngilizce şarkılar, İngilizce yemek tarifleri, diziler veya filmler yeterli olacaktır. Evet bunları dinleyeceğiz ama bir kerelik bir durum olmamalı bu durum. Örneğin yemek yerken, otobüs de araba da otururken hatta uyurken bile dinleyebiliriz. Ne kadar çok maruz kalmak o kadar yararlıdır. Şimdi gelelim İngilizce podcast önerilerimize.

1.BBC GLOBAL NEWS PODCAST

Çok tanıdık olan bir örnekle başlamak istiyorum. Mutlaka duyduğumuz ve faydasının da çok olduğunu duyduğumuz bir örnek bu. İngilizceyi size düzgün öğretecek en güzel kaynak BBC’dir. Bu podcast kanalında günde iki kez haber yayınlıyorlar. Bu haberler 20-25 dakika arasında bir uzunluğa sahiptir. Günde en az bir kere de olsa dinlemeye özen gösterelim siz de fark edeceksiniz ki zamanla bir çok şeyi anladığımızın farkına varacağız. Örnek vermek gerekirse de örneğin gündemde olan bir haberi Türkçe okudunuz daha sonra BBC’den İngilizce bir şekilde dinlediğinizde kelimeler bir bir yerine oturacaktır. İster istemez bir şeyler öğrendiğinizi sizlerde göreceksiniz.

2.BBC 6 MİNUTE ENGLISH

Bir diğer önerimde de BBC kanalının podcast serisidir. Videolar altı dakikadan oluşmak ile beraber her videoda farklı konulara değiniyorlar. Örneğin bir videoda salgınları anlatırken bir videoda da İngilizcenin tarihinden bahsedebiliyor. Çoğunlukla konular güncel olup ilgi çekici içerikler olarak düzenlenmektedir. İlgi çekici olması bizleri merak ettireceğinden severek İngilizce öğrenmemizi de teşvik ediyor olacaktır. Aynı zamanda İngilizce öğrenirken hem genel kültürümüze katkı da bulunuyor hem kelime haznemizi geliştiriyor hem de bizlere severek, ilgi çekici şekilde öğrenmeye teşvik ediyor.

3.EASY STORİES İN ENGLISH

Bu kanalda da masal veya hikaye dinlemeyi seven bireyler için uyurken veya gün içerisinde sıklıkla tercih edilen bir kanaldır. Seviyelere ayrılmasıyla zaten çok güzel olan bu kanal aynı zamanda sizlere bir masal anlatırken o masal öncesinde o masalda geçen bilmeniz gereken kavramların İngilizcesini anlatarak anlamanızı kolaylaştırmaktadır. Bu kelimeleri heceleyerek okunuşunu, yazılışını sizlere aktarıyor. Çocuklar içinde oldukça etkili olacaktır. İngilizce öğrenmeyi severek yapan bir diğer kanal da budur. Hem de güzelce uyurken İngilizce öğrenmeye devam ediyorsunuz.

4.THE REAL LİFE ENGLISH

The Real Life Englısh kanalı ise diyaloglu ilerleyen bir sisteme sahip. İngilizce öğrenmede çok etkili bir kanal. Gerçek hayatta İngilizceyle nasıl karşılaşacaksınız sizlere de İngilizceyi o şekilde sunuyor. Aynı zamanda İngilizce öğrenmeye dayalı çok faydalı bilgilere de yer verilmiştir. Örneğin bir bölümde İngilizce telaffuzunuzu nasıl geliştirebilirsiniz bunu anlatıyor. Başka bir bölümde de İngilizce nasıl düşünebilirim bu kalıplaşmış sözü nasıl kavrayabilirim ve hayata geçirebilirim bunun üzerinde duruyor ve bizlere gerçekten de İngilizce öğrenme ve konuşma sürecimizde katkı sağlıyor. Kısacası İngilizce öğrenme yolculuğunda tüm püf noktaları bu kanal aracılığıyla kazanabiliyoruz. Ayrıca diğer önerdiğim kanallara nazaran podcast süresi daha uzun olup 35-40 dakikalık süreler boyunca dinleyebileceğiniz İngilizce podcastlere sahiptir.

5.HAPPY ENGLISH PODCAST WITH MICHAEL

Son önerebileceğim İngilizce podcast kanalı da Happy Englısh Podcast With Michael. Bu İngilizce kanal diğerlerine nazaran farklı bir yapıya sahip. Diğer kanallarda bir şeyi anlama, öğrenme, kelime bilgisi üzerine dayalıyken bu İngilizce kanalda ise dil bilgisi dediğimiz noktada katkıları çok fazla olmaktadır. Örneğin bir podcastte zamanları anlatırken bir diğer İngilizce podcastinde de sıklıkla karıştırılan bazı kelimeleri vererek bizlere karşılaştırmalarını vererek anlamamıza yardımcı oluyor. Bu videolar 4-5 dakikalık olup dil bilgisi kazanımı içinde en çok önerebileceğim kanallar içerisinde olmaktadır.

Seniha Sudenaz ERTEN

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bültene Abone Ol
en son haberleri, duyuruları, ilanları, etkinlikleri almak için abone ol
İstediğiniz zaman abonelikten çıkabilirsiniz