İŞVEREN NE İSTER? ÇALIŞAN NE ANLAR?

İş aramak hepimizin başına gelmiş veya gelecek bir süreçtir. Peki bu süreçte başvurduğumuz yerler bünyelerinde çalıştırmak için iş arkadaşı seçerken hangi özellikleri ararlar yazımda ona değineceğim. Herkesin aklından şu kelime geçiyor olabilir ”köle” ama aslından tam olarak öyle değil gelin beraber öğrenelim.

İşveren Ne İster? Çalışan Ne Anlar?

İşveren derdine derman arar. Proaktif,çözümcü,vizyon sahibi,inisiyatif alabilen,işi sahiplenen,hırslı ve enerjisi yüksek çalışan ister.

Genel hatlarıyla ele alırsak bir işletmede işler yolundaysa o işletme çalışan değişikliğine nadir gider. Yani eğer bir işletmeye başvurduysanız başvurduğunuz pozisyonda yolunda gitmeyen şeyler vardır ve bunun için çözümcü, sorunları önceden sezen ve önlem alan proaktif çalışan arar. Mülakata gittiğiniz zaman muhtemelen yaşadıkları sorunu ya da benzer sorunu sorup sizden çözüm önerisi beklerler.

Vizyon sahibi olduğunuzu kanıtlamak elbette mülakatta çok net gösterebileceğiniz bir şey değil ama kendinize yaptığınız yatırımların belgesi niteliğinde olan öz geçmişiniz ikna edici olacaktır.Hayatımızın büyük bir kısmını çalışarak geçireceğiz bundan şüphemiz yok bunda hepimiz hemfikiriz bizler nasıl yaşam standardımızı yükseltecek iş arayışındaysak işverenler de şirkete en çok verimi verecek çalışan arayışındalar.

İşverenler genellikle hırslı ve dinamik çalışan ister bu elbette sadece işinize yoğunlaşıp sosyal hayatınızı sıfıra indirin demek değildir.İşine dört elle sarılmış,işini severek yapan takip eden insanlar için pazartesi sendromsuzdur.Çalıştığı firmaya katkı sağlamak için elinden geleni yapar, işini severek yaptığı için güler yüzlü dinç ve dinamiktir.Aslına baktığımızda bir işverenin istediği tek şey, parası için,prestiji için değil sadece o işi sevdiği için yapan bir çalışana sahip olmaktır.Birden fazla şey sıraladım ama eğer dikkat ederseniz hepsi birbirini tamamlar nitelikte.

Bir insan sevmediği bir alanda kendini geliştirmek istemez kendini geliştirmediği bir konuda fikir beyan etmekte zorlanır ve iş hayatında oluşan ya da oluşabilecek sorunları öngöremez bu zamanla işvereni rahatsız edeceği için bir takım yaptırıma maruz kalan çalışanda motivasyon düşüklüğüne ve işe gelme isteğinin sıfırlanmasına bu da verimsiz çalışan kategorisine girmemize sebep olur .

İlgi duyduğumuz işi severek yaparsak aslında işverenin de köle arayışında olmadığını anlamış oluruz.

SEVDİĞİMİZ, İLGİ DUYDUĞUMUZ İŞİ YAPARSAK İŞVEREN BİZİ DEĞİL BİZ İŞVERENİ SEÇERİZ.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bültene Abone Ol
en son haberleri, duyuruları, ilanları, etkinlikleri almak için abone ol
İstediğiniz zaman abonelikten çıkabilirsiniz