Sevdiğiniz Bir İş Seçin

sevdiğiniz bir işi nasıl bulursunuz,neyi sevdiğinizi veya neyi önemsediğinizi bilmiyorsanız? 

     TED 2015 Ödülü’ne layık görülen Dave Isay, TED konuşmasında mesleklerine tutkuyla bağlı insanların içinde bir ateş olduğunu söyler. Bu insanlar sabah ofislerine gidip işlerinin başına geçmek için can atarlar. 13 yıl kadar önce Isay hayatının işini StoryCorps projesiyle yaşamının bir parçası haline getirir ve cesur bir hareketle alışılagelmiş belgesel işini ters yüz eder.

Peki ne yapmalıyız ?

İçindekiler

1 Hayatınızı Değerlendirin

Önemli olan ilk önce aktivitelerinize, inançlarınıza ve eğlenmek için ne yaptığınıza göre sevdiğiniz şeylerin türlerini bulmaktır .

Örneğin, televizyonda NCIS’ten Castle’a kadar her suç dramını ve aradaki her şeyi izliyor musunuz? Gazetede okuduğunuz ilk şey polis kâğıdı mı? Öyleyse, ceza adaleti gitmenin bir yoludur. Suçluları polis olarak alt edebilir veya adli tıp uzmanı olarak gizemleri çözebilirsiniz. 

2 Kişiliğinizi Değerlendirin

Kariyer seçimi için birkaç kişilik özelliği ve iş.

Yetiştirme – İnsanları seviyorsanız ve onlara yardım etmek istiyorsanız hemşire, öğretmen, sağlık görevlisi, sosyal hizmet uzmanı veya polis memuru olmayı düşünün.

Düşünür – Soyut teoriler ve matematik sizin mutlu yerinizdir, bu nedenle mühendis, bilim insanı veya matematikçi gibi işler sizin için olabilir.

Pragmatist – Mantığa ve gerçekçiliğe değer veriyorsunuz, bu nedenle yönetim, lojistik veya bankacılık alanında kariyer seveceğiniz bir şey olabilir.

İdealist – Dünya ne olursa olsun iyi bir yer ve siz onu daha da iyi hale getirmek istiyorsanız, kar amacı gütmeyen kuruluşlarda, yazı yazmada ve sanatta bir kariyere bakın.

3 Pratikliği Değerlendirin

Gerçeklik kontrolu zamanı. Hayatın sert gerçeği, hayatta kalmak için paraya ihtiyacınız olmasıdır. Yaşam tarzınızı desteklemek için yeterli para kazanmazsanız, en iyi, en faydalı iş strese neden olabilir.

kiranızı ödeyemediğinizde veya arabanızın ödemesini yapamadığınızda, gerçek pek de çekici değildir. Öyleyse, sevdiğiniz şeyleri faturaları ödemekle nasıl dengeliyorsunuz ?

İstediğiniz yaşam tarzına karar verin ama gerçekçi olun..

Tercih ettiğiniz kariyer için ödeme ölçeği bunu desteklemiyorsa, yeniden değerlendirmeniz gerekebilir…

kaynak:https://www.learning-mind.com/finding-job-you-love/

Sinem Arıkan

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bültene Abone Ol
en son haberleri, duyuruları, ilanları, etkinlikleri almak için abone ol
İstediğiniz zaman abonelikten çıkabilirsiniz