Yeni Mezunlara 7 Önemli Tavsiye

Yeni Mezunlara 7 Önemli Tavsiye

Yeni mezun oldunuz, diplomanız var ama başka neleriniz olmalı? Nasıl fark yaratabilirsiniz? Kendinizi nasıl geliştirebilir ya da diğer adaylardan bir adım öne nasıl geçebilirsiniz?

Bu tavsiyeler şu şekildedir:

1.Öncelikle stajlar şüphesiz ki eğitim hayatınızın olmazsa olmazlarıdır. Zorunlu stajınız olmasa da gönüllü olarak muhakkak staj yapmalısınız. Staj Seferberliği kapsamında staj yapabilirsiniz. Covid-19 sürecinde olduğumuz için şirketlerin online staj programları yaygınlaştı. Bu programları takip edip, başvurmak oldukça değerlidir. İşe alım sürecinde üniversite hayatında staj yapmış kişiler muhakkak diğer adaylardan önde olacaktır. Stajları güzel değerlendirmek, aktif rol almak ve alanında uzmanlaşmış kişilerle çalışmak iş arama sürecinde oldukça yararlı olacaktır.

2.Toplumsal sorumluluk projelerine katılın. Gönüllülük esaslı gruplarla  iletişiminizi güçlendirin. Takım çalışmalarında aktif rol oynayın.

3. Sosyal medya hesaplarınızı gözden geçirmenizi öneriyorum. LinkedIn hesabınız olsun ve aktif bir şekilde kullanın. Orada kuracağınız bağlantılar sizler için iş imkanı demektir.

 4. Muhakkak CV’ niz olsun. CV nasıl olmalı bilmiyorsanız birçok eğitim ile dikkat çekici ve doğru CV  hazırlayabilirsiniz. Ayrıca İş Kulübü’ nün başlatmış olduğu “CV Destek Projesi” ile CV’ nizi kontrol ettirme şansı bulabilirsiniz. Özellikle  stajlarınızdan detaylıca bahsetmek ve aldığınız görevleri yazmak sizler için avantajlı olacaktır.

 5. Mülakat öncesi mülakat denemeleri yaparak heyecanınızı azaltır ve nasıl konuşmanız gerektiğini önceden kurgulayabilirsiniz. Bol bol pratik yapın ve mülakatlardan korkmayın. Hedefleriniz doğrultusunda eleme yaparak kendinize en uygun mülakatlara katılın. Her biri size tecrübe olacaktır.

6. Sektörde gelişen firmaları takip edin ve çalışanlarıyla iletişim halinde olun. İK gazeteleri, dergiler, kariyer sayfaları bu süreçte sizlere yardımcı olacaktır. Üniversitelerin etkinliklerine katılın. Küçük bir ajanda tutmak kazanımlarınızı unutmamak adına önemlidir. Buraya aldığınız sertifikaları ve katılım belgelerini not alın.

7. Yeni mezunlar olarak yenilikçi olmalısınız. Teknolojiyi yakından takip etmek ve uygulamak gelişiminiz için avantajlı olacaktır. Kendinizi geliştirmeye hevesli olmak sizi diğer adaylardan öne çıkaracaktır.

Mülakatlarda ya da başvurularda önceliğiniz maaş olmasın. Yeni mezunların  ilk önceliği öğrenmek ve uzmanlaşmak olmalıdır. Araştırmacı olun, soru sormaktan vazgeçmeyin. Ne yapmak istediğinizi ya da ne yapmak istemediğinizi belirleyin. Kariyer basamaklarını  sıra ile çıkın. Öğrenmekten ve sorgulamaktan en önemlisi kendinize güvenmekten asla vazgeçmeyin.

Bol şans.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bültene Abone Ol
en son haberleri, duyuruları, ilanları, etkinlikleri almak için abone ol
İstediğiniz zaman abonelikten çıkabilirsiniz