Belirsizlikler İle Başa Çıkmanın Yolları Nelerdir?

İnsan, hayatı boyunca zaman zaman çıkış yolu bulamadığı anlar ile karşılaşabilir. Son zamanlar da maalesef bu durum insan oğlunun sıkça karşılaştığı bir durum haline geldi. Yaklaşık bir yıldır içinde bulunduğumuz pandemi süresi ve bu sürede neredeyse her alanda çıkan belirsizlikler, hem sektörleri hem de kişileri oldukça etkilemektedir. Hangi konuda olursa olsun bilmek, öngörebilmek oldukça önemlidir. Auguste Comte ‘Bilmek ileriyi görmek, ileriyi görmek güçlü olmaktır.’ der. Çok haklıdır da. Şuan ileriyi görmekte biraz güçlük çekiyoruz fakat buna rağmen her şeyden vazgeçmemize gerek yoktur. Uzun vadede bize olumlu olacak yolları deneyerek bu süreci olabildiğince iyi ve başarılı geçirmeye çalışmalıyız

1.Pozitif Düşünmeye Çalışın

Söylemesinin kolay yapmasının biraz daha zor olduğunun farkındayım. Fakat iyiler iyileri çağırır bu hep böyle olmuştur. En iyisini düşünmek ve olmasını beklemek çok yıpratabilir belki ama standartları biraz indirgersek olacağını sizde göreceksiniz. tüm sektörler piyasada ki belirsizliklerden oldukça yıprandı, sene başında planlanan hedeflerin muhtemelen altındalar ve yeni yılla beraber hedefler değişecek. Önümüzde ki yılda şuan görünüyor ki belirsizlikler gelecek bu yüzden olumlu düşünmekle beraber hedeflerinizi bu duruma göre hedeflemek sizi 2021′ de başarılı olmaya götürebilir.

2 . Kontrol Edemediğiniz Durumları Eleyin

Çalışan olabirsiniz yada yönetici mutlaka sizin de yönetemeyeceğiniz kriz anları olabilir. Böyle durumlarda sorumluluğu direkt üstünüze almanız yanlış olacaktır. Her zaman bir sorumlu olması gerekmez. Fakat sorun ile ilk karşılaştığınızda bildirmekte fayda olacaktır. Daha fazla büyümeden bildirdiğinizde daha az stresli olacaksınız. Gizli kalıp durum büyüdüğünde belirsizlik karşısında stresiniz artacaktır.

3. Her Zaman Başka Bir Planınız Olsun

Buda söylemesi kolay ama yapması biraz biraz zor bir öneri. Mutlaka iş hayatlarında bir B planı olur burada bir sorun yok. Ama muhtemelen sene başında kimsenin aklına salgın hastalık olacak, tüm dünyayı etkileyecek bununla birlikte ekonomi düzeni değişecek ona göre bir planımız olsun gelmemiştir. Bu süreçten sonra herkesin aklına geleceğinden eminiz orası ayrı. Tüm bu olumsuzluklara rağmen iş hayatınızda doğa üstü durumlara karşı planları dahil etmekte fayda var. Bir yolunuzun olması belirsizlikte mum ışığı etkisi bile olsa bir ışık saçacaktır.

4. Mükemmeliyetçi Olmayın

Bunu söylerken bile çelişkiye düşüyorum ama belirsiz durumlarda en iyisinin peşinde koşmak size kayıptan başka hiç bir şey getirmez. En iyinin peşinde olmak güzeldir ve başarı getirir. Fakat kriz anlarında değil.

Kısacası önce sakin kalmayı ve akıl odaklı düşünmekte fayda var bu süreçte. Ve tabii ki bu yılın bize belirsizlik hakkında öğrettiklerini asla unutamayız. Tüm bunlardan önemli bir ders çıkarmalıyız. Umarım ki öğrendiklerimizi kullanmak zorunda bir daha kalmayız ve en kısa sürede düzlüğe çıkmayı başarabiliriz. En son olarak şunu söylemekte fayda var inancınızı hiç bir zaman kaybetmeyin.

Kübra Karabıyık

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bültene Abone Ol
en son haberleri, duyuruları, ilanları, etkinlikleri almak için abone ol
İstediğiniz zaman abonelikten çıkabilirsiniz