BİZ SİZİ ARAMAYIZ

Biz sizi aramayız çünkü kurumsal bir firma değiliz. Biz sizi aramayız çünkü profesyonel değiliz ve işimizi önemsemiyoruz. Mülakata katılmış olan her birey işe dair birçok hayal kurar ve İnsan Kaynaklarından haber bekler. Peki, neden iş hayatında bu kadar fazla geri bildirim eksikliği oluyor. Bunu açıklamadan önce geri bildirim kavramını detaylı bir şekilde inceleyelim.

Geri bildirim yalın tabiriyle mülakat sonrası yapılan olumlu veya olumsuz bildiridir. İş hayatında ise çözüm ve fayda odaklı fikir alışverişidir. Departmanlar arasında sıkça kullanılan geri bildirim bir firmayı başarıya ulaştıran asıl etkenlerden biridir.

Etkili bir geri bildirim firmaya olan bakış açısını ve firmanın kurumsal görünüşünü olumlu olarak değiştirmektedir. İnsan Kaynakları profesyonelleri tarafından yapılması gereken geri bildirim çoğu zaman eksik veya hatalı yapılmaktadır. Bu hataların başlıca nedenleri arasında firmanın ilgili pozisyona yerleştireceği adayı bulduktan sonra diğer adayları önemsememesi gelmektedir. Unutulmamalıdır ki bugün olumsuz olarak gerçekleşen görüşme bir süre sonra farklı bir pozisyon için olumlu olabilir. Mülakata giren her birey firma için vakit ayırır ve en doğal hakkı olarak geri bildirim bekler.

 İnsan Kaynakları etkili bir geri bildirim yapabilmek için sonuç odaklı analiz yapabilmeli, mülakat sonrası bir organizasyon şeması oluşturması gerekmektedir. Geri bildirim esnasında gerçekleştirilen profesyonel ve etkili iletişim firmaya olumlu imaj yaratma konusunda fayda sağlamaktadır.

İş hayatında geri bildirimin firmaya birçok avantaj sağlar. Yapılan işin daha nitelikli olması, çalışan sirkülasyonunun azalması, kurum kültürünün oluşması geri bildirimin iş hayatına katkılarındandır. İletişimin en etkili ve verimli olduğu bu dönemde İnsan Kaynakları çalışanları aktif ve iletişime açık olmalıdır. Geri bildirim basit bir olay olarak görülse bile bireyler ve firma için önemli hale gelebilir. Bugün geri bildirim yapmadığınız ve önemsemediğiniz bir bireyden yıllar sonra iş isteyebilirsiniz. İnsan Kaynakları profesyonelleri her zaman masanın karşısında olabileceklerini düşünüp bireylere empati yaparak yaklaşmalıdır. Sizin önemsemediğiniz ve unuttuğunuz bir geri bildirim aday için hayati öneme sahip olabilir. Son olarak unutulmamalıdır ki İnsan Kaynakları çalışanlarının beş dakikası mülakata giren adayların hayallerinden daha önemli değildir.

İlker GÖÇER

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bültene Abone Ol
en son haberleri, duyuruları, ilanları, etkinlikleri almak için abone ol
İstediğiniz zaman abonelikten çıkabilirsiniz