Çalışma Hayatında Motivasyonun Önemi

Çalışma Hayatında Motivasyonun Önemi Nedir?

Çalışma ortamımız evimiz gibidir. Ve bizler günün büyük bölümünü geçirdiğimiz yerde mutlu olmak isteriz.  Tabiri caizse ikinci evimiz gördüğümüz yerde ne kadar mutlu olursak, o kadar çok çalışır ve verimli oluruz. Çalışma hayatını en çok etkileyen faktörlerden biri de hiç şüphesiz ki “motivasyon” olmuştur. Bir şirketin başarısı, çalışanların verimliliği ve mutluluğu ile doğrudan orantılıdır. Bu verimliliği sağlamak da motivasyonu yükseltmek ile mümkün olacaktır. İşletme açısından motivasyon hem işletmenin hem de personelin isteklerine yanıt veren bir iş ortamı oluşturup, kişinin istenilen davranışa geçmesi için ortaya çıkarılan bir süreçtir.

Çalışanları motive etmenin en önemli yollarından biri de maaştır.  Çalışanlara yapılacak zamlar, çalışanları olumlu yönde etkileyecek ve işe bağımlılıklarını artıracaktır. Fakat aynı işi yapan kişilerin maaşları arasında oluşacak farklar, çalışanın motivasyonunu düşürecek ve verimliliğini olumsuz yönde etkileyecektir. Bu durumu göz önüne aldığımızda, dengeli bir sistem kurmak oldukça önemli yadsınamaz.

Yazının başında da belirttiğim üzere, çalıştığımız ortam evimiz olmuştur artık. Günün birçok zamanını geçirdiğimiz çalışmam ortamımızın, gürültüden uzak, temiz ve havadar olması büyük önem arz ediyor. Susmayan telefonlar, kimliği belirsiz ses kirliliği ve sürekli açılıp kapanan kapılar, motivasyonun düşmesine ve dikkat dağınıklığına sebep olmaktadır. Çalışma arkadaşlarıyla iyi anlaşmak da motivasyon artırıcı etkenlerdendir.

İletişim, hayatın kendisinde olduğu gibi çalışma hayatında da son derece önemlidir. Gerek yöneticilerin gerekse çalışanların birbiriyle saygı ve sevgi içerisinde iletişim kurmaları, motivasyonu da ziyadesiyle olumlu etkileyecektir. Güne başlarken “günaydın”, iş çıkışında ” iyi akşamlar” demek, çalışanların kendilerini değerli hissetmelerini sağlar ve morallerini yükseltir.

Bir şirkette yönetici iseniz çalışanınızı takdir etmeniz ya da yaptığı yanlışta yol göstermeniz, onun daha doğru ve efektif çalışmasına yardımcı olacaktır. Çalışanların gelişimi adına yapacakları her türlü faaliyetleri desteklemek ve imkân sunmak önemli motivasyon faaliyetlerindendir. Zaman zaman ödüller vermek de olumlu yaklaşımlardandır. İyi yöneticiler, iyi ve büyük şirketler için olmazsa olmazlardandır. Çalışanlarıyla iyi iletişim kurabilme yeteneğine sahip ve çalışanların verimliliği için çabalayan yöneticiler sayesinde şirketler büyüyor hem de faaliyet gösterdikleri alanlarda vizyonlarıyla fark yaratıyorlar. Yönetmek, muhakkak başkalarını da doğru şekilde motive etmektir. Çalışanların her gün işe mutlu gelmesi ve işten keyif alarak ayrılmaları için motive edilmeleri oldukça önemli ve inkar edilemez bir gerçektir.

JimStovall; “Başkalarının neler yaptığının farkında olmanız, çabalarını alkışlamanız, başarılarını takdir etmeniz ve arayışlarında onlara yardımcı olmanız gerekir. Hepimiz birbirimize yardım edersek herkes kazanır.’’

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bültene Abone Ol
en son haberleri, duyuruları, ilanları, etkinlikleri almak için abone ol
İstediğiniz zaman abonelikten çıkabilirsiniz