Gelecekteki 6 Meslek

İçindekiler

Gelecekteki 6 Meslek

Gün geçtikçe teknoloji daha da ileriye doğru ilerliyor. Bu gelişme yeni meslekleri doğuyor veya var olan meslekleri gelişme evresine sokuyor. Gelişen meslekler isim değiştirebiliyor fakat temelde aynı işin yapıyorlar. Bu gelişme ile  birlikte  pek çok meslek de tarihin tozlu sayfaları arasında yerlerini buluyor. Yapay zeka ile birlikte pek çok meslek kolaylık ile yapılabiliyor. Yapay zekanın gelişmesinden dolayı Matrix veya Terminatör gibi filmlerin gerçeğe dönüşmesi olasılığından korkan pek çok kişi bulunuyor. Bu teori gerçek olsa bile çok düşük bir ihtimaldir. Bu sorundan korkma nedenimiz yapay zekanın tam olarak ne olduğunu bilmememizdir. Peki bilmek neden bu kadar önemli? Bu soruya cevap olarak Barış Özcan’dan birkaç söz bırakmak istiyorum;

 Bilmek neden bu kadar önemli ? Çünkü bilmeyen bilmediği şeyden korkar, bilense bilgisi arttıkça korkmaktan çok saygı duyar.

Barış Özcan

Meslekler:

Yapay Zeka Mühendisliği

Yapay Zeka (AI)  Nedir?

Yapay zeka, görevleri yerine getirmek için insan zekasını taklit eden ve topladıkları bilgilere göre yinelemeli olarak kendilerini iyileştirebilen sistemlere verilen isimdir. Yapay zekânın pek çok şekli vardır. Örneğin:

  • Sohbet robotları, müşterilerin sorunlarını daha hızlı bir şekilde anlamak ve daha verimli cevaplar vermek için yapay zekâdan yararlanır.
  • Akıllı asistanlar, zamanlamayı iyileştirmek için büyük kullanıcı tanımlı veri kümelerinden kritik bilgileri çekmek için yapay zekâdan yararlanır.
  • Öneri motorları, kullanıcıların izleme alışkanlıklarına göre TV programları için otomatik öneriler sunabilir.

Yapay Zeka Mühendisliği Nedir?

  Yapay zekayı hayatımızın pek çok alanında kullanıyoruz. Bazen farkına varmasak bile günlük yaşantımızda karşımıza çıkıyor. Telefonlardan mutfaktaki robota metrolardan bankacılığa kadar çok büyük  alanda bulunuyorlar. Yapay zeka sağlık, ulaşım, alışveriş, tarım, gıda, inşaat vb. pek çok alanda kullanılmaktadır. Günümüzde ve gelecekte bu alanda çalışabilecek yetkin mühendislere ihtiyaç olacaktır.

Blockchain Uzmanlığı

Verilerin saklandığı blokların belirli bir sıra ile işlenmesini, saklanmasını ve düzenlenmesini sağlayan veri tabanı sistemine blockchain diyebiliriz. Blockchain  çok geniş  alanı kapsamaktadır. Örneğin; noterlik uygulamaları, sağlık kayıtları, küresel ödeme sistemleri, kamu kurum ve kuruluşlarına ait kanallar, hastane verileri, özel şirket verileri ve daha birçok alanda kullanılıyor. NASA başta olmak üzere birçok şirket bünyesine bu teknolojiyi katmaya çalışıyor.

İHA Pilotluğu

 İnsansız Hava Aracı (İHA) uzaktan kumanda ile kontrol edilebilen hobi, taşımacılık, savunma sanayi ve pek çok alanda kullanılan araçlardır. İnsansız olması ve birçok faaliyeti gösterebilmesi sebebiyle günden güne daha çok değer kazanan İHA pilotluğu normal pilotluk kadar değerli olacağına veya daha da ileri taşınacağına inanılmaktadır. Ülkemizde ve yurtdışında bu alanda pek çok eğitim programı açılmaktadır.

IoT ( Internet of Things network ) Uzmanı

IoT yani Nesnelerin interneti başlangıç olarak  işten eve gelirken  klimayı açmanızı, perdeleri kapatmanızı, güvenlik kameralarını kontrol etmenizi, akıllı süpürgenizi çalıştırmanız hatta ocak üstünde bıraktığınız yemeği pişirmenizi vb. sistemleri internet aracılığı ile çalıştırmanızı sağlayan sistemin bütünüdür. Gelişen teknoloji ile birlikte tüm elektronik aygıtları bu şekilde idare edebileceğiz. Bu kadar geniş bir alan için de uzman kişilere ihtiyaç olacaktır. Bu uzman kişiler insan hayatını kolaylaştıracak  pek çok yeniliğe ışık tutacaklar.

Aktüerya Uzmanı

Finansal açıdan risk değerlendirmesi yapan ve  buna bağlı çözüm yolları geliştiren ayrıca  geliştirdiği önerileri sunarak uzun vadede ortaya çıkabilecek neticeleri analiz eden kişilere Aktüerya Uzmanı denir. Bu değerlendirmeleri yaparken; ölüm, yaralanma, hastalanma, sakatlanma ya da emeklilik gibi durumların yanında hırsızlık, kazalar, deprem, sel ya da yangın gibi afetleri de içine alan bir risk değerlendirmesi yapar. Risk analizi sonucunda ise finansal kayıpları engelleme ya da en aza indirme yolunda bazı adımlar atılmasını sağlar.

Dijital Veri Dedektifliği

Dijital veri dedektifleri, internet ağlarından elde edilen bilgileri çözümleyerek ilgili kurumlara aktarır. Veri dedektifleri sayesinde işletmeler, şirketler ya da kurumlar kendi pazarlarında elde etmesi gereken dijital verileri elde ederek bu verileri kendi yararlarına kullanabilir. Aslında farkında olamadan devamlı olarak veri aktarımı yapıyoruz. Sosyal medyada gezinirken, video  izlerken hatta bu yazıyı okurken bile veri aktarımı oluyor. İnternet, geliştirilen ara yüzler  ve yapay zeka birlik içerisinde sizin karşınıza size uygun ilginizi çekebilecek içerik çıkarmak için verilerinizi analiz etmektedir.

Eklenecek daha çok meslek var hepsinin de önü bir diğerinden daha açık fakat önemli olan hangi işi yaptığımızdan daha çok sevdiğimiz işi yapıp yapmadığımızdır. Bu meslekler içerisine kendi mesleğinizi de ekleyebilirsiniz hatta hobi diye kenara bıraktığınız işler de mesleğiniz olabilir fakat yaptığınız işten ne kadar zevk alırsanız o iş sizin için o kadar  vazgeçilmezdir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bültene Abone Ol
en son haberleri, duyuruları, ilanları, etkinlikleri almak için abone ol
İstediğiniz zaman abonelikten çıkabilirsiniz