Güzel Olan Her Şey Zordur

Kendinize herhangi bir konu ile alakalı bir hedef koyuyorsunuz. Bazen hayatınıza giren insanlar, bazen yaptığınız hatalar, bazen de uğradığınız başarısızlıklar özgüveninizi yerle bir eder, dolayısıyla hedefe ulaşma konusunda inancınızda bir kayıp yaşanır. Başarısızlık ve inançsızlık alınan ve kabullenilen en kolay sonuçtur. Önemli olan, yapması bir hayli güç olan şey bireyin kendisine inanmasıdır. Başaracağınıza inanın. Çünkü siz çok değerlisiniz.

Kendinize inanmak neden bu kadar önemli?

Çünkü kendinize inanmak, seçimlerinizi ve yaşamınızı etkiler. Kendine inanmayan bir kişi hak ettiklerinden daha azıyla yetinmek zorunda kalır. Çoğu zaman, aldığı en ufak darbeyi çok büyük bir darbe olarak nitelendirirler. Çünkü daha iyisini hak ettiklerine inanmazlar. Diğer taraftan, kendine inanan bir kişi değerlerini çok daha iyi bilir.

Peki, kendinize inanmak neden bu kadar zor olur?

Aslında zorlaştıran sizsiniz. Sürekli yetersiz olduğunuzu dile getiren olumsuz akranlar, geçmişte yaşanan deneyimler ve olumsuz düşüncelerin birleşmesi inancınızı korumanızı zorlaştırabilir. Söz konusu durum kendiniz olduğunda her zaman olumsuz olanı düşünmeye meyilli olursunuz. Halbuki olumsuz akranlardan da, geçmişi düşünmekten de kurtulabilecek olan sizsiniz.

Son olarak, kendinize nasıl inanırsınız?

Korkularınız olmasaydı, nasıl biri olmak isterdiniz? Bu soruya kendi kendinize cevap verirken ne kadar cesur olursanız inancınızı koruma veya artırma yolunda o kadar önemli bir adım atmış olursunuz. Bütün korkularınızla aynı anda yüzleşmenize gerek yoktur. Sakince, yavaşça ve sırayla korkularınızla yüzleşin.

Kafanızdan olumsuz düşünceleri silin. Asla “Yapamıyorum. Çok zor.” gibi cümleler kullanıp istatistiklerin negatif yönlerine odaklanmayın. Düşüncelerinizin gerçeğe dönüşme olayı hakkında bilgisi olanlar bilir ki, zihninizden geçirdiğiniz, özellikle çok güçlü bir şekilde geçirdiğiniz olaylar hayatınızda karşınıza çıkar. En basit örnekle sürekli siyah bir araba düşünürseniz siyah araba görme ihtimalinizin artacağı gibi. Dolayısıyla bu ifadeleri kafanızdan silmeniz sizi negatif ruh halinden kurtaracak ve inancınızı korumaya devam etmenizi sağlayacaktır.

Kendinizle konuşmayı denemelisiniz. Kendi inançlarınızı, kendinize olan güveninizi ve kendinize olan sevginizi kendinize anlatmanız gerekir. Bunun için en iyi yol zaman zaman kendinizle konuşmaktır. Bunu yaptığınız zaman kendinizi motive etmiş olacaksınız. Nihayetinde başkalarının onayına ihtiyacınız olmayacaktır. Kendi kendinizi onaylamayı ve kendi kendinizi desteklemeyi hak eden biri olduğunu unutmamalısınız.

Hayatta moralinizi bozduğunuz sayısız zaman olacaktır. Bununla birlikte pes etmek için can atacağınız zamanlar olacaktır. Kafanızın içindeki ses size durmanızı söyleyecektir. Kendinizden şüphe etmeye başlayacaksınız. Bu durumda güçlü olmalı ve yolunuza devam etmelisiniz. Kendinizden vazgeçmeyi asla düşünmemelisiniz. Devam etmelisiniz, her koşulda ve ne olursa olsun. Sonunda hedefinize ulaşacaksınız. 

Unutmayın ki, kendinize inanmak hayatta ihtiyaç duyduğunuz motivasyonu yakalamanıza yardımcı olacaktır.

Ben kendime inanıyorum, ya siz?

Diğer yazılar için tıkla.

Kaynakça

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bültene Abone Ol
en son haberleri, duyuruları, ilanları, etkinlikleri almak için abone ol
İstediğiniz zaman abonelikten çıkabilirsiniz