İngilizce Öğrenmenin 5 Temel Yöntemi!

İçindekiler

İngilizce Öğrenmenin 5 Temel Yöntemi!

Dil öğrenmek göründüğü kadar zor değil ama kolay hiç değildir. Her şeyden önce fedakarlık ister. Diğer işlerinizi bir kenara bırakıp vakit ayırmanız gerekir. Aynı zamanda emek ve sabır da ister.  Merak etmeyin tahmin ettiğiniz kadar büyük bir dağa tırmanmayacaksınız.  İstediğimiz biraz çaba. İşte size bu dağı tırmanırken yardımcı olacak 5 temel yöntem!

 1.DİNLE!

Atalarımız ne demiş “ İki dinle bir söyle.” Eğer İngilizce öğrenmek istiyorsanız önce dinlemelisiniz. Üstelik sadece atalarımız değil bilimde bunu söylüyor. Bir bebek gibi dinlediğiniz şeyin farkında olun ya da olmayın sadece dinleyin. Uyurken, gezerken hiç farketmez anlamasanız da dinleyin. İşte size küçük tavsiyeler:

  • Ben E.King- Stand by me
  • The Beatles- Here comes the sun
  • Leonard Cohen -Everybody knows 
  • Elvis Presley- Always on my mind

2.OKU!

Bolca dinledin şimdi ise okuma zamanı! İngilizce öğrenmek istiyorsan  nerede bir yazı  görürsen gör oku. Yolda gezinirken bir tabelada, nette dolaşırken bir reklamda, kitapta, dergide, gazetede oku ve sözlüğe bakmadan kendin anlamını çıkartmaya çalış daha sonra kontrol et.

3. YAZ!

Yazmak en etkili öğrenme yollarından biridir. Özellikle çeviri yapmak. Bu eylemi her gün düzenli yaptığınızda göreceksiniz ki konuşmanıza da yansıyacak. Basit bir cümleyi kurarken dahi çok fazla düşünmenize gerek kalmadan sözcükler ağzınızdan dökülüverecek. Haydi, beklemeden yazmaya başlayın.

4. KONUŞ!

Biliyorum etrafta çok fazla İngilizce konuşabileceğiniz insanlar yok. Ama inanın buna gerek de yok. Bazen derdimizi kendi kendimize de anlatabiliriz. Veyahut kendimizle soru cevap şeklinde de konuşabiliriz. Sevdiğiniz bir yemek, müzik ,spor ne konuşmak isterseniz konuşun yeter ki konuşun . Faydasını kısa zamanda göreceksiniz.

5.ASLA VAZGEÇME!

En önemli yapman gereken şey ise sakın vazgeçme. Yolun uzunluğunu belirleyecek kişi sensin. Bir dil öğrenmeye hevesle başlayıp çabuk bıkarsan o yol hiç bitmez lakin pes etmeden sıkılmadan yola devam edersen yolun çok da uzun olmadığını göreceksin. Tavsiyeleri dinledik şimdi ise harekete geçme zamanı! Bu durumda teknolojinin nimetlerinden faydalanmak gerekir. YouTube ‘a bu konuda derya deniz desek yanlış olmaz. Popüler kanalların dışında size birkaç tavsiyem var:

  • Learn Englısh Wıth Tv Series kanalında dizilerle eğlenceli bir şekilde İngilizce öğrenebilirsiniz ayrıca LearnEnglısh Wıth Englısh 7Levels kanalında friends tadında ama daha basit bir İngilizce kullanılan diziyi izleyerek de keyifli bir şekilde öğrenebilirsiniz. 
  • Aynı zamanda The Cake mobil uygulaması ile Türkçe altyazılı videoları izleyip, yeni kelimeler ve kalıplar öğrenebilirsiniz. Brıtısh Councıl:Learn Englısh sitesinde ise dinleme ,okuma ve yazma yeteneklerinizi geliştirebilirsiniz.

İngilizce öğrenmenin 5 temel yöntemini sizlerle paylaştım. Bu yöntemleri kullanarak öğrenme sürecini hızlandırabilirsin.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bültene Abone Ol
en son haberleri, duyuruları, ilanları, etkinlikleri almak için abone ol
İstediğiniz zaman abonelikten çıkabilirsiniz