İş Hayatında Ego İle Mücadele

     Herkes birbirinin egosundan şikâyetçi peki gerçekten egolu olan taraf kim? Herkes egosuyla mı hareket ediyor? Ya da ego kötü bir durum mu? Gelin cevapları beraber arayalım.

     Öncelikle egonun ne olduğuna bakalım. Ego ”İnsanın kişisel özelliklerini koruyarak bilinçaltı isteklerinden bazılarına izin verme hali” olarak biliniyor. Birçok araştırmaya göre de egosuyla mücadele edemeyen kişilerin özgüven eksikliğinden kaynaklandığı açıklanmıştır. Her insanın bir ego tutumu bulunuyor. Ego her insanda vardır ve kötüye kullanan zararlı yönleriyle karşılaşıyor, iyi yönden kullanan ise kazandırdıklarıyla karşılaşıyor. Egonun anlaşılmasında ki kilit kelime “BEN”. Ego kişinin mantıklı düşünmesine engel olur, bencil ve kibirli hareketlerde bulunmasına sebebiyet verir.

     İş hayatında ego sosyal hayatta da olduğu gibi, hem başarıya hem başarısızlığa yol açan bir etkendir. Eğer kişi egosunu başarı için doğru yönetebilir ise kendisine faydasını görecektir. Kişi egosunu başarıya ulaşmak ve verimli çalışmak için bir araç olarak kullanmalıdır. Hırsın fazlası iş yerinde çatışmalara ve verimsizliğe aynı zamanda başarısızlığa yol açacaktır. Evet, her insanın bir egosu vardır. Kişiden kişiye değişen şey egosunun kontrol altında tutup tutamadığıdır. Ego başarı için itici güç, ama başarısızlık içinde açık bir aralıktır. Bu yüzden kötü bir durum olarak görmemeli ve doğru yönetip, başarı için bir fırsat olarak kullanmalıyız. Üstünlük tavırları sergileyerek tek başınıza mücadele etmek yerine, ekip ruhu sergileyerek egonun gücünden faydalanabiliriz.

İçindekiler

Egolarınızın Kontrol Altında Tutulabilmesi İçin Sizlere Önerilerimiz;

1 Adil Olun;

Sınıf ayrımı yapmadan katılımcılık sağlayın kimseyi alt olarak görmeden ilgi gösterin.

2 Alçakgönüllü Olun;

Birçok iş yapıyor olabilirsiniz. Birçok işi çözümlüyor olabilirsiniz. Takdiri alacağınız bir borç olarak görmeden işiniz gereği yaptığınızı düşünerek ve ekip arkadaşlarınızı siz takdir ve tebrik ederek hareket etmenizin size kazançlarını hatırlayın.

3 Sorunları Görmezden Gelmeyin;

Yaşanan sorunları göz ardı etmeden, adım adım çözümleyerek ve ortadan kaldırarak ilerleyin. Sonra hallederiz diye düşünerek değil, halledip ilerleyelim diye düşünerek hareket etmelisiniz.

4 İyi Bir Dinleyici Olun;

Size gelen kişileri dinleyin. Onlara saygı duyun. Bir gülüşünüzle bile sıkıntısına çözüm olabileceğinizi unutmayın.

5 İletişim Kurun;

İletişimi ihmal etmeyin. İnsanlık için en güzel şeyin konuşabilmek olduğunu unutmayın. Kimse kimseden üstün değildir.

“Ne kadar çok bilgi, o kadar düşük ego. Ne kadar az bilgi o kadar yüksek ego.” 

Albert Einstein

Mehmet Akif ALÇİÇEK

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bültene Abone Ol
en son haberleri, duyuruları, ilanları, etkinlikleri almak için abone ol
İstediğiniz zaman abonelikten çıkabilirsiniz