Öz Disiplininizi Geliştirecek 5 Youtube Kanalı

İçindekiler

Öz Disiplininizi Geliştirecek 5 Youtube Kanalı

Başarı,  her insanın kişilik özelliklerine, yaşadığı çevreye, yaşına ve daha birçok nedene bağlı olarak kişiden kişiye farklı anlamlara gelmektedir. Herkes için farklı anlamı olan “başarı” sizce nasıl sağlanır? . Beceriler, alışkanlıklar, azim vs. gibi özellikler başarılı olmamızda çok önemli etkenler olsa da asıl etken, öz disiplinli olmaktır. Öz disiplin başarı için olmazsa olmazdır. Kendimize koyduğumuz hedeflere ulaşmak için öz disiplin şarttır.

Peki, hedeflerimize ulaşmak için şart olan öz disiplin nedir ve nasıl kazanabiliriz? Bu sorunun cevabına gelin hep birlikte bakalım.

Öz disiplin, kişinin davranışlarını, duygularını ve arzularını kontrol etmek için gerekli olan zihinsel güç olarak tanımlanır[1]. Hayatımıza katmak istediğimiz herhangi bir özelliğimizi ya da bırakmak istediğimiz bir alışkanlığımızdan öz disiplinimizi geliştirerek yapmamamız mümkündür.

Öz disiplin ile istediğimiz başarılara ulaştığımızı gösterecek en güzel örneğimiz okçuluk sporundaki temsilcimiz ve gururumuz olan Mete Gazoz’dur.

Öz disiplininizi geliştirebileceğiniz 5 Youtube kanalını sizler için derledim.

Youtube Kanalları

1) Beyhan Budak: Hayattaki En Önemli Beceri: Hazzı Ertelemek

Öz disiplinli olmamızı engelleyen en büyük etken bize haz veren şeyleri ertelemekten geçtiğinden bahsediyor. Hazzı erteleyerek hedefimize ulaşmak için bizi engelleyen, bir türlü bırakmadığımız şeyleri nasıl bırakabileceğimizi yani öz disiplinimizi nasıl geliştirebileceğimizi örneklerle anlatıyor.

 “Bir nedeni olan her nasıla katlanır.”  Nietzsche

2) Psikolog Hasan Arslan: Öz Disiplin: Huzurlu Bir Hayatın Sırrı

Kendimize bir vizyon oluşturup hayatımıza katmak istediğimiz özellikleri öz disiplinimizi sağlayarak nasıl geliştirebileceğimizi birkaç adımla anlatmıştır. Bu adımları uygulayarak istediğiniz her şeye ulaşabilirsiniz.

3) Hayat Okulu: Öz Disiplin Şifrelerini Çöz ve Özgür Ol!

Bu video hayat okulu kanalından, kendi hayatlarından örnek vererek insanın daha güçlü olabilmesi için iç disiplinine nasıl hâkim olacağını ve motivasyonumuzu sağlayabileceğimizden çok keyifli bir sohbetle anlatılmıştır.

4) Klinik Psikolog Hande Işın: Öz Disiplinini Geliştirmek İçin Neler Yapabilirsin?

Öz disiplin nedir, bireyin öz disiplini sağlamama sebepleri nelerdir, özgürlük ihtiyacı öz disiplinimize etkileri nelerdir, öz disiplin sağlamanın arkasındaki dinamik nedir, öz disiplin sağlamanın yolları nelerdir. Bu sorulara bir psikoloğun bakış açısında görüyoruz.

5) Kişisel Gelişim Molası: Öz Disiplin Nasıl Geliştirilir – 9 Öneri

Bu videoda öz disiplini geliştirmememizi sağlayacak -kendi edindiği deneyimlerle birlikte- 9 öneri ile bizlere sunmuştur.

“ İsteyen bir yol bulur, istemeyen bir bahane”

Kaynakça

[1] Öz Disiplin Nedir? – BİRİKTİRDİKLERİM Öz Disiplin Nedir? (biriktirdiklerim.com)

http://turkpdr.com/makale/duygusal-zeka/ozdisiplin-ve-duygusal-zeka.htm

https://tr.unistica.com/oez-disiplin/

https://kupdf.net/download/daniel-goleman-duygusal-zekapdf_59bb217f08bbc5a208894d8a_pdf

https://www.biriktirdiklerim.com/2019/05/oz-disiplin-nedir/.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bültene Abone Ol
en son haberleri, duyuruları, ilanları, etkinlikleri almak için abone ol
İstediğiniz zaman abonelikten çıkabilirsiniz