Sosyal Medyada Kriz Yönetimi

Neredeyse tüm hayatımızı sosyal medyada geçirdiğimiz için, burada karşımız çıkacak krizlerde an meselesi. Özellikle işletme sahipleri için çıkacak bu krizler, planların tutmaması gibi durumlar maddi kayıplara yol açabilir. Peki bunu daha önceden bilmek mümkün mü? Bu soruya cevabımız maalesef hayır. Sosyal medyadaki gündemler her gün hatta bazen bir kaç saat içinde bile değişebileceği için, tüm planların alternatif yolları düşünülmeli.

Bu konuda birkaç ipucu verelim;

1 Sosyal Medya Politikası Belirleme

Aslında bu politika markanız ve vaat ettikleriniz ile doğrudan bağlantılıdır. Bu doğrultuda neler yapacağınızdan daha önemli neler yapmayacağınızdır. Örneğin markanız müşterilerinize özgürlük mesajını veriyorsa siz sınırlar koyucu paylaşımlar yapamazsınız. Böyle durumları sosyal medya affetmez.

2 Kriz Yönetimi Planı

İster sosyal medyada ister başka alanda mutlaka oluşturulması gereken mutlaka plandır. Kriz anında durumun verdiği stresten doğru kararlar almak pek mümkün olmayabilir. Doğru karar alınsa da geç kalınmış olabilir. O yüzden ‘kötü bir plan, plansızlıktan daha iyidir.’

3 Tartışmaktan Kaçının

Kriz anında sosyal medya tarafından olumsuz yorumlar karşınıza çıkacaktır. Bu yorumlara kısa ve net cevaplar vererek krizin daha da büyümesini önleyebilirsiniz. Ters cevaplar verilirse bu markanızı kötü anlamda etkileyeceğini unutmayın.

4 Zamanlamaya Dikkat Edin

Her şey çok yolunda giderken gündemin aksine ve olumsuz bir içerik paylaşırsanız bu tüm okların tarafınıza iletileceği anlamına gelir. Tam tersi durumda söz konusu olabilir, toplum tarafından özel günlerde destekleyici, bütünleştirici paylaşımlar yapmamanızda gözlerin size çevrilmesini sağlayabilir. Bu yüzden zamanlamalara büyük önem gösterin.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bültene Abone Ol
en son haberleri, duyuruları, ilanları, etkinlikleri almak için abone ol
İstediğiniz zaman abonelikten çıkabilirsiniz