İlham Alabileceğiniz 6 Biyografi Filmi

İçindekiler

İlham Alabileceğiniz 6 Biyografi Filmi

Birçok kişi için biyografi filmleri sıkıcı olabiliyor fakat biyografi filmleri içerisinde çıkarılacak büyük dersler barındırmaktadır. Filmler her izleyeni farklı etkiler: kimisi yeni kararlar alır, kimisi korkularıyla yüzleşir, kimisi ailesine daha çok önem verir gibi dersler çıkartır. Peki biyografi filmlerini özel kılan ne? Gerçekten yaşanmış olması mı? Yoksa hepimizin hayatından bir parçasının da filmde olması mı? Cevaplar herkes için farklı olabilir. Öyleyse sizi 6 farklı biyografi filmi ile baş başa bırakalım.

1. Schindler’in Listesi ( Biyografi)

II. Dünya Savaşı sırasında ve sonrasında Yahudi soykırımını gerçekleşti. Oscar Schindler’in bu soykırıma dur demeye çalışması ve bunun için verdiği mücadeleyi anlatıyor. Oscar Schindler zengin bir ailenin çocuğudur. 20’li yaşlarındayken fabrikatör olmak için çalışmalara başladı fakat ailesi kısa sürede iflas etti ve Schindler, kendi başına tanıştığı zengin Yahudilerin yardımı ile kendi fabrikasını açtı. Çekoslovakya’dan olan Schindler, ailesinin iflası sonrasında Almanya’ya gelir ve burada fabrika açar. Bu sırada Almanya’da Naziler tarafından Yahudi katliamı yapılmaya başlanır ve Schindler, bu duruma karşı çıkmak için göstermelik bir başka fabrika daha açar. Schindler’in elinde bin yüz kişilik Yahudi listesi bulunmaktadır. Açmış olduğu göstermelik fabrika Çekoslovakya’ da bulunmaktadır.

Her ne kadar fabrika olarak geçse de burası Schindler’in tamamı ile Yahudileri koruma altına almak istediği bir sığınma bölgesidir. Schindler sayesinde hayatta kalan Yahudiler ve Naziler arasında yaşanan, aynı zamanda Schindler’in verdiği mücadeleler filmin ana konusudur.

  “Daha fazla insanı kurtarabilirdim. Bu araba. Satsam, Goeth bu arabayı alırdı. Arabayı neden satmadım ki? On kişi ederdi. On kişi. On kişi daha. Bu iğne, iki kişi. Bu altın. İki kişi. Buna karşılık bana iki kişi verirdi. En azından bir. Bana bir kişi verirdi, bir kişi daha. Bir insan daha. Bir insan, Stern. Bunun için… Daha fazlasını kurtarabilirdim. Kurtarmadım! Kurtarmadım!”

2. Her Şeyin Teorisi ( Biyografi)

 Her Şeyin Teorisi filmi ünlü İngiliz Fizikçi, Kozmolojist ve Yazar Stephen Hawking’in hayat hikayesini konu alıyor. Stephen Hawking’in hayatını ve karısı Jane Hawking ile olan ilişkisini, üniversite döneminden itibaren ele alıyor. Stephen Hawking Cambridge Üniversitesi’nin dehasıyla dikkat çeken bir öğrencisiyken, 1965 ve 1991 yılları arasında evli kalacağı Jane Wilde ile tanışır. İkisinin mutlu birlikteliği, Hawking 21 yaşında yakalandığı ALS hastalığı nedeniyle yaşadığı travmaya karşılık kazandığı akademik ve kişisel başarıların tezat hikayesini sunuyor.

Tüm olasılıklara meydan okuyan çift evlenir ve çocuk sahibi olurlar fakat yıllar Hawking’in hastalığını daha da şiddetlendirir ve sonunda ilişkilerinin sınırlarını zorlayan bir noktaya sürükler.

3. Piyanist ( Biyografi)

Piyanist,

İkinci Dünya Savaşı sırasında Polonyalı ünlü piyanist Wladyslaw Szpilman’ın anılarını anlattığı kitaptan sinemaya uyarlanan film yaşanmış gerçek bir dramı konu alır. Nazi işgalinde olan Polonya’daki Yahudilerin Varşova’nın kenar mahallelerindeki hayatta kalma mücadelesine odaklanır. Sefil bir hayat süren Szpilman, kıtlığa ve aşağılanmalara maruz kalsa da kahramanca mücadele edecektir. Beklemediği bir anda yardımla umudunu yeniden yeşerdiği zaman bulunduğu yerden kaçıp başkentin harabelerine sığındı.

Savaş bittiği ve her şey daha iyi olduğu zaman müzisyenliğine devam edecektir.

4. Cep Herkülü: Naim Süleymanoğlu ( Biyografi)

Naim Süleymanoğlu ilk dünya rekorunu kırdığı zaman 15 yaşındaydı. Kariyeri boyunca 7 Dünya Rekoru, 3 Altın Olimpiyat Madalyası, 6 Avrupa Şampiyonluğu , 7 Dünya Şampiyonluğu ve adını saymadığımız onlarca başarılara sahiptir. Naim Süleymanoğlu Bulgaristan da doğmuş ve Bulgaristan adına müsabakalara katılmıştır fakat Bulgaristan Komünist Partisinin aldığı karar (Türkleri asimile etmek ve benliklerini silmek hatta bunlara vefat etmiş kişiler de dahil mezardaki isimleri de değiştirdiler) yüzünden kaçarak Türkiye’ye geldi ve ardından Bulgaristan’da yapılan zulmü tüm dünyaya duyurmak için üst üste 3 rekor kırdı. Son rekoru kendi ağırlığının 3 katından fazlaydı ve tüm bunları yaparken ağır bir hastalıkla boğuşuyordu.

Film Naim Süleymanoğlu’nun hayat hikayesini detaylı ve eksiksiz bir şekilde anlatmaktadır.

5. Dangal ( Biyografi)

Mahavir Singh Phogat eski bir güreşçidir ve bu sporu oğlu olmadığı için iki küçük kızına öğretmeye karar verir. Kızları Babita Kumarı ve Geeta Phogat, çocukluklarından itibaren güreş eğitimi alarak büyürler, çeşitli bölgesel müsabakalara katılırlar. Büyüdüklerinde iki kız da güreşte isimlerini duyurmuşlardı. Geeta Phogat 2010 Commonwealth Oyunları’nda altın madalya kazanarak güreşte bu dalda ödül kazanan ilk kadın güreşçi olurken, kız kardeşi Babita da gümüş madalyayı aldı.

Geeta kazandığı ödül sayesinde ülkesinde küçük görülen kız çocuklarına da ümit olmuştur ve birçok kişi kız çocuğunu spor dallarına yönlendirmiştir.

6. Umudunu Kaybetme (Biyografi)

Yönetmenliğini Gabriele Muccino’nun üstlendiği, Chris Gardner’ın biyografisini anlatan dram filmidir. Columbia Pictures tarafından 16 Aralık 2006’da vizyona girmiştir. 117 dakika uzunluğundaki filmin başrolün Will Smith’dir.

San Francisco’da karısı ve oğluyla yaşayan Chris, 1981 yılında demode bir teknoloji olan kemik tarayıcı ürününün satışını üstlendi fakat bir süre sonra başarısız oldu ve karısı Linda onu terk etti. Para kazanmak için farklı alanlardan arayış içine girdi. Dean Witter’dan bir yöneticiyle tanıştı ve zeka kübünu çözerek onu etkiledi. Chris buraya stajyerlik başvuru yaptı fakat 6 ay boyunda eğitim nedeniyle para alamayacaktı. Bir süre sonra parasız kalan Chris ve oğlu evlerinden kovulur, büyük sıkıntılar çeker, aç kalırlar…

Ama Chris asla pes etmeden amacına ulaşmak için çabalar.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bültene Abone Ol
en son haberleri, duyuruları, ilanları, etkinlikleri almak için abone ol
İstediğiniz zaman abonelikten çıkabilirsiniz