1 Film 1 Kitap 1 Tedx

İçindekiler

1 Film 1 Kitap 1 Tedx

1 Bir Kadın Plan Yaparsa

 Bir Kadın Plan Yaparsa

Dünyaca ünlü iş insanı Elon Musk’u hepimiz biliyoruz. Yapmış olduğu başarılı işler ve tasarımlar sayesinde dünyada herkes tarafından tanınmıştır. Peki bu kadar başarılı bir iş adamını dünyaya getiren kadının ne kadar güçlü olduğunu biliyor musunuz?

Maye Musk Türkiye’ de yeni yeni tanınmaya başlayan Güney Afrikalı- Kanadalı başarılı bir modeldir. Yazmış olduğu “ Bir Kadın Plan Yaparsa” adlı kitabı ile dünya çapında yazar ünvanı ile de tanınmaya başlanmıştır. New York gazetesi Maye Musk’ un kendi kendine ünlendiğinin altını çizerek  “kendi başına bir yıldız olarak” tanımlamıştır.

 Ünlü modelin yazdığı “ Bir Kadın Plan Yaparsa” adlı kitapta, bir kadının zorluklarla nasıl mücadele edebileceğinden ve güçlü olmanın püf noktalarından bahsedilmiştir.  2020 yılında yayımlanan kitap, birçok ülkede birçok kişi tarafından severek okunmuştur.  Arka kapağında yazan etkileyici not sayesinde, kısa sürede güçlü kadınların başucu kitabı olmayı başarmıştır.

“Dikkatlice, tehlikeli yaşa.
Beklenen için plan yap ve beklenmedik için hazır ol.
Hayatta tüm olan biteni kontrol edemezsiniz, ama hayalini kurduğunuz yaşama her yaşta sahip olabilirsiniz. Tek yapmanız gereken şey, iyi bir plan”

2 3 Idiot

Yönetmenliğini Rajkumar Hirani’nin yaptığı 2009 yapımı Bollywood  filminde Hindistan da bir mühendislik okulunda okuyan üç öğrencinin hayatı anlatılmaktadır. Okuldaki sistem daimi bir yarış üzerine kuruludur. Okuldaki herkesin en iyi olma çabasına karşılık sistemi değiştirmeye çalışan üç öğrenci ise filmin başrol kadrosunu oluşturmaktadır. Farhan karakteri ailesinin isteği üzerine mühendislik bölümünü seçmiştir. Raju, ailesini fakirlikten kurtarma düşüncesi, Rancho ise kendi isteği ve makinelere duyduğu merak ile bölümü seçmiştir. Okuldaki hocaları Viru ile bu üç öğrencinin arasında yaşananlar, eğitim sisteminin sert ve eğlenceli yönlerini gözler önüne sermektedir. Filmin ana konusunun, okullarda uygulanan tek tip insan yaratma ve düşünüp anlamak yerine ezbere dayalı eğitim sistemine karşı bir eleştiri olduğunu söyleyebiliriz.

3 Bırakın Size Deli Desinler (Fulya Öztürk)

Fulya Öztürk 1989 yılında Adana’nın Seyhan ilçesinde doğmuştur. Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi mezunu olan Öztürk, kim ne derse desin hayallerinin peşinden giden bir kadın olmuştur. Yaptığı konuşma ile halkımız tarafından çok basit ve değersiz bir fakülte olarak algılanan iletişim fakültelerinden de söz etmiştir. Bende bir iletişim fakültesi mezunu olduğum için bu videoyu sizlerle paylaşmak ve kısaca yorumlamak istiyorum.

“Acı duyabiliyorsan canlısın, başkalarının acısını duyabiliyorsan insansın.(TOLSTOY)”

“Herkesin dünyaya bir geliş amacı vardır. Bu sadece üniversite kazanmak ya da güzel giyinmek değildir. Mesele aslında insanlar için bir şeyler yapmaktır.” Öztürk konuşmasında insanlara faydalı olabilmenin değerinden söz etmektedir. Ve hayata gelme amacımızın insanlar için bir şeyler yapmak olduğunun altını çizmektedir.

Fulya Öztürk her zaman hayallerinin peşinden sonuna kadar giderek, özellikle pes etmemenin karşılığını fazlasıyla aldığını dile getirmektedir. Bizler de aynı şekilde hayallerimizi küçümseyen insanlara, dalga geçenlere kulak asmayıp pes etmeden yol almalıyız. Bırakın bize deli desinler. J

“ Şayet bir gün çaresiz kalırsanız, bir kurtarıcı beklemeyin, kurtarıcı kendiniz olun. ( M. Kemal ATATÜRK)”

176535/https://tr.wikipedia.org/wiki/3_Aptal https://www.beyazperde.com/filmler/film-176535/

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bültene Abone Ol
en son haberleri, duyuruları, ilanları, etkinlikleri almak için abone ol
İstediğiniz zaman abonelikten çıkabilirsiniz