1 Kitap, 1 Film, 1 Tedx

İçindekiler

1 Kitap, 1 Film, 1 Tedx

Boş zamanlarımızda “Ne izlesek, ne okusak?” diye düşünürüz ve araştırma sürecine gireriz. Arkadaşlarımızdan, çevremizden bizlere önerilerde bulunmasını isteriz. Sizin için üç başlıkta; Kitap, Film ve Tedx Konuşması önerisi oluşturdum. Keyifle okumanız ve izlemeniz dileğiyle. Bu seriye her hafta İş Kulübü sayfasından ulaşabilirsiniz.

1 Şeytan Ayrıntıda Gizlidir – Ahmet Ümit

Şeytan Ayrıntıda Gizlidir – Ahmet Ümit

Suç mahallinde olmayı seviyorum, ben bir dedektifim diyorsanız bu kitap tam size göre. İçinde ayrı cinayetleri barındıran bu kitap ile her bölüm acaba kim katil diye düşünecek, bazen bilinmez bir bulmacada kaybolmuş gibi hissedeceksiniz. Gündelik hayatın bir parçası olan fakat daha önce duymadığımız cinayetlere tanıklık edecek, ” bu da olabilir mi” diye sorgulamaya başlayacaksınız. İki yakın dost olan Başkomiser Nevzat ve yardımcısı Ali’ nin olaylara karşı tutumunu izleyecek, zekalarının bir sınırının olmadığını göreceksiniz. Bir polisin ne kadar zor durumlarla karşılaştığını, soğukkanlı tutumlarının arkasında yatan gizli gerçeğin ne olduğunu bulacaksınız .

Uyuşturucu işine bulaşmış bir polis, jinekolog, albay eşini aldatan bir öğretmen olmak üzere her kademeden insana değinen Ahmet Ümit, toplum içinde saygınlığı tartışmasız meslek dallarına mensup olanlarında bir suçlu olabileceğine gözler önüne serecek. Suçluların yanında onu bunu işlemeye iten sebebi görebilecek yeri geldiğinde empati kuracak ” acaba ben o durumda olsaydım ne yapardım ” diyecek, onlara hak verebileceksiniz.

İnsanı suça yönlendiren para, ihanet, aşk, kıskançlık, hırs, öfke gibi olguların yaşamımızda giderek vazgeçilemez bir hal alışını ironik bir üslupla okuyacaksınız. Bu kitaptan yola çıkarak başrollerini Uğur Yücel ve Haluk Bilginer ‘in paylaştığı Karanlıkta Koşanlar adlı televizyon dizi yapılmıştır. Gizem, gerilim ve dramın iç içe geçtiği bu kitapla eşsiz bir polisiye yolculuğuna çıkmak için tam zamanı.

2 In Time

Konusu bilim kurgu olan filmimizde paranın yerini zaman almaktadır. İnsanlar kalan zamanlarını kollarına genetik olarak işlenmiş saatlerden öğrenmektedir. Filmde yaşlanmak diye bir kavram yoktur, insanların yaşlanması 25 yaşında durdurulmaktadır. Maddi zenginliği filmde ölümsüzlük temsil ediyor. Filmdeki ülke ve şehirlerin yerini bölgeler alıyor, bu bölgeler insanların zaman miktarlarına göre ayrılıyor.

Birinci bölgede en zenginler yani ölümsüzler bulunuyor, artık yaşamak onlar için bir anlam ifade etmiyor. Bölge numarası büyüdükçe insanlar fakirleşiyor ve 1 saniye onlar için hayat. Başrolünde Justin Timberlake’ in yer aldığı filmde olay örgüsü kapitalist sisteme son vermek üzerine geçiyor. Zamana karşı tutumunuzu değiştireceğiniz bu film, tabularınızı kırmanız için en doğru seçim.

3 Güzel Bir Adam Güzel Bir Hayat – Turgay Tanülkü

Turgay Tanülkü’ nün hayatından kısa bir kesit sunduğu bu konuşmada, hayallerimizi durdurmamamız gerektiğini, hangi yaşta olursak olalım hayallerimize devam etmemizi söylüyor. Kendi hikayemizi kendimizin yazmasını, başkalarının bize dikte etmemesini önemle vurguluyor. Acıklı bir dönem yaşayan Tunay Tanülkü nasıl ayakta durabildiğini, başından geçenlerden nasıl dersler çıkardığını anlatıyor. Bir sürü konuya değinen bu konuşmada kendinize yeniden bakmanızı sağlıyor ve en önemlisi kendinizle nasıl barışık olabilirsiniz bunun cevabını veriyor. İçtenliği ve sevecenliğiyle bize hayatın acımasız taraflarını gösteriyor, her şeyden önce kendimizi sevmenin ne kadar mühim bir durum olduğunu belirtiyor. Ara ara duygusallığın hüküm sürdüğü bu konuşmada Tunay Tanülkü ile tanışmaya hazır mısınız?

Kaynakça:

https://www.beyazperde.com/filmler/film-180314/kullanici-elestirileri/en-yeniler/

https://www.dogankitap.com.tr/kitap/seytan-ayrintida-gizlidir

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bültene Abone Ol
en son haberleri, duyuruları, ilanları, etkinlikleri almak için abone ol
İstediğiniz zaman abonelikten çıkabilirsiniz