1 Kitap 1 Film 1 Tedx

İçindekiler

1 Kitap 1 Film 1 Tedx

Boş zamanlarımızda “Ne izlesek, ne okusak?” diye düşünürüz ve araştırma sürecine gireriz. Arkadaşlarımızdan, çevremizden bizlere önerilerde bulunmasını isteriz. Sizin için üç başlıkta; Kitap, Film ve Tedx Konuşması önerisi oluşturdum. Keyifle okumanız ve izlemeniz dileğiyle. Bu seriye her hafta İş Kulübü sayfasından ulaşabilirsiniz.

1 Sadako ve Kağıttan Bin Turna Kuşu –Eleanor Coerr

Bu kitap, 1943 ile 1955 yılları arasında Hiroşima ‘ya atılan atom bombasından dolayı lösemiye yakalanan Sadako Sasaki’nin yaşam öyküsünü ele almaktadır. Sadoka 12 yaşında ailesiyle yaşayan hayat dolu  küçük bir kızdı.

Hayatta her zaman umudun var olduğuna inanan, çevresine ışık saçan bir çocuktu. Sadoka iyi bir koşucuydu ve okulun atletizm takımında görev alıyordu. Bir gün yine yarışa çıktı, yarış sonunda aniden bayıldı. Hemen hastaneye kaldırıldı, yapılan testler sonucunda lösemi olduğunu öğrenerek acı bir gerçekle yüzleşti. Sadako o ana kadar radyasyondan yanmış ve yara izi olan insanlardan hep kaçan, onlara acıyarak bakan, onlar için  üzülendi. Ta ki 2 yaşındayken Hiroşima’ ya atılan atom bombasının üzerinde bıraktığı etkiyi o gün öğreninceye kadar.

Bundan sonra kendi içinde bir mücadele vermesi gerekiyordu. Sadako için hastane günleri başlamıştı. Bu süreçte zaman zaman ailesini ve  evini  özlemekteydi. Doktorlar onu devamlı kontrol ediyor, hastalığın ilerlemesini göre tedavi uyguluyordu.

Bir gün arkadaşı Sadako’yu hastaneye ziyarete geldi.Bu ziyaret sırasında ona “Bin tane turna kuşu yaparsan tanrılar seni görür” dedi. ‘Kağıttan bin turna kuşu’ efsanesine göre :Bir insan eğer ki kağıttan bin tane turna kuşu yaparsa o kişinin dileği kabul olurmuş. Bunun üzerine  Sadako hastanedeyken kaybettiği ümidini yeniden kazandığını hissetti ve bin tane turna kuşu yapmaya başladı. Sadako yapmış olduğu yüzlerce  turna kuşunu hemşirenin yardımıyla tavana asıyordu. Fakat yaptığı turna kuşu, yapması gereken turna  kuşu sayısına yetecek kadar yoktu. Daha çok turna kuşu yapması gerekmekteydi.

Hastanede geçirdiği günlerde, turna kuşu yapmaya devam eden Sadako, hastalığından dolayı gün geçtikçe daha da  güçten düştü. Hastalığı dayanılmayacak hale gelen Sadako ‘nun bedeni, bu yükü kaldıramadı ve öldü. Bunun üzerine arkadaşları Sadako’nun bitiremediği 1000 turna kuşunu tamamlayarak Sadako’nun mezarına koydular. Sadako’nun bu hikayesinden sonra turna kuşu nükleer silahsızlanmanın sembolü oldu.

2 Parazit

6 dalda adaylığı bulunan Güney Kore yapımı bu film; ekonomik durumu çok iyi olmayan bir ailenin,zengin bir ailenin yanında işe girmesiyle başlayan bu  süreçteki sınıf farklılıklarını, kapitalizmi ve aile ilişkilerini ele almaktadır.

Fakir olan Kim Aile’ sinin oğlu  Kim Ki-Woo, üniversiteli bir arkadaşının yönlendirmesiyle varlıklı olan Park Ailesi’nin çocuğuna özel ders vermeye başlar. Anne, babasını ve kardeşini yoksulluktan kurmak için Park Ailesi’nin evinde onları çeşitli pozisyonlara getirmeye çalışır. Bunun için  çeşitli entrikalar kurar, ailesindeki kişilerin mesleği hakkında yalanlar sıralar. Bu sayede becerikli ve gözü açık olan aile bireyleri aşçı, şoför, resim öğretmeni olarak işe başlarlar.

Kim’ler sunulan bu olanaklar içinde rahat yaşamaya alışırlar, gittikçe daha çok şey elde etmek isterler. Park Ailesi  ise bu durumu bilmeden onlarla her şeyini paylaşmaya çalışır. Ancak kısa süre sonrasında büyük bir tehdit ortaya çıkar. Evdeki bilinmeyen misafir, Kim Ailesi’ nin keşfettiği bu konforu zor duruma sokar , vahşi, zorlayıcı, bir üstünlük mücadelesi ortaya çıkar. Bundan sonra her şey daha acımasız, daha tehlikeli hal alır. Kim ve Park Ailesi ‘ ni zorlu bir süreç beklemektedir. Bilinmeyen misafir bütün dengeleri alt üst edecek, aileleri kan ve gözyaşıyla baş başa bırakacaktır. Komedi ve dramın iç içe geçtiği bu  filmde eşsiz ve  sürükleyici bir yolculuk sizi bekliyor.

3 Köyden Newyork ‘a Sanat –Ümmiye Koçak

Ümmiye Koçak bu TEDx konuşmasında hayat hikayesinden, hayallerini nasıl gerçekleştirdiğinden ve  bu süreçte yaşadıklarından yola çıkarak, umudun ne kadar büyük bir şey olduğunu bize anlatıyor. Yılmadan, yorulmadan çalışan bir Anadolu kadının en önemli rol modellerinden olan Ümmiye Koçak, bize her şeye rağmen okumanın ne kadar önemli olduğunu bir kez daha vurguluyor. Koşullarımız uygun olmasa bile  her şeye rağmen  var gücümüzle hayallerimiz için  savaşmamız  gerektiğini bize anlattığı yaşam öyküsü ile gözler önüne seriyor.Newyork ‘a kadar uzanan bu serüveni dinlemeye hazır mısınız?

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bültene Abone Ol
en son haberleri, duyuruları, ilanları, etkinlikleri almak için abone ol
İstediğiniz zaman abonelikten çıkabilirsiniz