1 Mayıs Emek Ve Dayanışma Günü

İçindekiler

1 Mayıs Emek Ve Dayanışma Günü

“Tüm farkı yaratan emektir.”

John Locke

İş kanununa göre işçi; bir iş sözleşmesine dayanarak ücret karşılığı çalışan gerçek kişidir. Sanayi devrimiyle beraber işçi sınıfının mücadelesi daha da arttı. Tarlada, fabrikada, madende gece gündüz zor şartlarda çalışıp, emeğinin karşılığını alamayan binlerce işçi oldu. Sendikaların önemi arttı. Grev ve eylemler yaygınlaştı. İşçiler uzun yıllar boyunca emeklerinin karşılığını almak için mücadele ettiler. Günümüze baktığımızda Covid-19 ile beraber yaşadıkları zorluklar daha da arttı.

1 Mayıs Nedir?

İşçi ve emekçiler tarafından kutlanan birlik ve dayanışma günüdür.

1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü Neden Kutlanır?

  • 1976 yılında uzun yıllar sonra ilk defa geniş katılımlı 1 Mayıs kutlaması Taksim`de Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu`nun organizasyonuyla gerçekleşti.
  • 1977 yılında İstanbul Taksim Meydanı’nda 500 bin kişiyle en geniş katılımlı 1 Mayıs toplantısı düzenlendi. Ancak, göstericilerin üzerine ateş açıldı ve göstericilerden 34’ü, yaralanarak ve üstlerine ateş açılması sonucu çıkan izdihamda ezilerek öldü. 1977 yılının 1 Mayıs günü, Kanlı 1 Mayıs olarak tarihe geçti.
  • 1 Mayıs 1981′ de 1 Mayıs resmi tatil olmaktan çıkarıldı.
  • Nisan 2008 de 1 Mayıs’ın “Emek ve Dayanışma Günü” olarak kutlanmasına karar verildi.
  • 2009 yılında ise TBMM kararıyla yeniden resmi bayram olarak kabul edildi.

1 Mayıs bu sene Covid-19 ile mücadele ettiğimiz zorlu bir sürece denk geldi. Geçmiş senelerde olduğu gibi meydanlarda çoşkuyla kutlayamayacağız bu özel günü. Sendikalar online etkinliklerle bugünü kutlamaya hazırlanıyor. Sadece 1 Mayıs’ ta değil her gün emeğin ve emekçinin değeri bilinmeli. Özellikle çocuk işçiler ve kadınlar daha adil çalışma koşullarında çalışmalıdır.

Yaşasın 1 Mayıs!

Tüm işçi ve emekçilerin 1 Mayıs Emek ve Dayanışma günü kutlu olsun. Emeğin değerini unutmadan, o değerin bir gün tüm karşılığını bulmasını dilerim.

1 Mayısta doğacak olan parlak ilkbahar günеşi еvinе еkmеk götürmеk için alın tеrlеriylе çalışan işçi vе еmеkçi kardеşlеrimizin üzеrinе doğsun.

“Emеk, sеrmayеyе öncüldür vе ondan bağımsızdır. Sеrmayе ancak еmеğin mеyvеsidir vе еmеk olmadan sеrmayе olmazdı. Emеk sеrmayеdеn üstündür vе daha büyük önеm arz еdеr.”

Toprak, onu eliyle işleyenlerindir.”

Kaynakça

https://tr.wikipedia.org/wiki/T%C3%BCrkiye%27de_1_May%C4%B1s_%C4%B0%C5%9F%C3%A7i_Bayram%C4%B1

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bültene Abone Ol
en son haberleri, duyuruları, ilanları, etkinlikleri almak için abone ol
İstediğiniz zaman abonelikten çıkabilirsiniz