Geleceğin İş Alanları

Gelişen ve her geçen gün daha da değişen dünyada her alanda olduğu gibi iş alanlarında da bir sürü değişimler yaşandı. Kimi iş alanları gelişen teknoloji ve ihtiyaçlar doğrultusunda yok olurken aynı şekilde birçok yeni iş alanları da hayatımıza giriş yaptı. 21. yüzyılda gençlerin seçebileceği meslek alanlarına kimse karar veremez ancak, önümüzdeki 15 yıl içinde talep görmesi muhtemel olan bazı meslek alanlarından sadece birkaçını şu şekilde açıklayabiliriz. Hadi gelin beraber hayatımıza giren yeni iş alanları neler onlara bir göz atalım.

İçindekiler

1.Epidemiyolog

Epidemiyologlar, bulunan toplumda ortaya çıkabilecek salgın hastalıklar, buna bağlı sağlık koşulları ve kazaların araştırma durumunu baştan sonuna kadar yapan kişilerdir. Bu kişiler olayın görülme sıklığı, yeri ve şekli gibi birçok alanlarda ki verileri kullanarak analiz yaparlar. Bu analizler sonucunda elde edilen bilgiler doğrultusunda yeni önlemler alınmasında yol haritaları oluştururlar.

2.Veri Dedektifi

Veri Dedektifi, nesnelerin interneti, cihazlar, sensörler, biyometrik monitörler, geleneksel bilgi işlem altyapısı, yeni nesil sistemler, ağ vb. verilerin araştırılması ve analizini oluşturacak ile yapılacak bir meslek alanıdır. Bu meslek alanı sayesinde doğru pazar analizi yapılmasına olanak sağlanacak ve böylece daha az para harcama durumu gerçekleşecek.

3.Veri Analisti ve Güvenliği Uzmanı

Her geçen gün verilere olan değer daha da artmaktadır. Kullandığımız birçok uygulama ve yerlerde birçok kendimize ait verileri paylaşmak zorunda kalıyoruz. Bu veriler karmaşık ve yığınlar halinde yer almaktadır veri analistleri de bunları açık bir şekilde analiz edilerek bunların kullanımlarında yardımcı olan bir alandır. Güvenlik alanı ise bu verilerin hangi koşullarda ve nerelerde kullanacağı gibi durumların kontrolünü sağlayan bir alandır. Bu alanda çalışan kişilerin kullandığı programlama dilleri hakkında bilgi almak isterseniz buradaki yazıyı inceleyebilirsiniz.

4.Siber Güvenlik Uzmanı

İnternet kullanma durumlarının her geçen gün daha da artması ile birlikte siber saldırı durumları da artmakta ve maddi manevi birçok sorunlara sebebiyet vermektedir.  Bu alan için hükümet yetkilileri gençleri bu alana teşvik edecek birçok eğitimler vermektedir.

5.Çöp Mühendisi

    Gelecekte ki en ilginç meslek alanlarından biri de şüphesiz Çöp Mühendisleridir. Dünya nüfusu ve tüketim durumunun her geçen gün daha da artması ile beraber bununla birlikte çıkan atık oranı da artmaktadır. Oluşan atık sorunu ve bu atıkların doğru bir şekilde dönüştürülmesi üzerine ortaya çıkan bir meslek alanı. Dünyada her yıl 2.5 milyar tondan fazla atık üretiliyor ve her geçen senelerde bu oranın daha da artması bekleniyor. Bu atıkların kullanılarak elektrik üretilmesi petrol kullanım oranının azalmasına böylece küresel ısınma oranının azalmasına neden oluyor. Dünyaca ünlü üniversiteler bu alanda bilinçli çalışmalar yapmakta ve bu alanda uzmanlar yetiştirecek programlar açmaya başladılar.

  Bu meslek alanları dışında daha birçok meslek alanları da gelecekte hayatımızda var olması beklenen alanlardır. Genel olarak o alanlara da bakacak olursak şu şekilde ifade edebiliriz.

 • Yapay Zeka Uzmanı
 • IoT Uzmanı
 • UX Tasarımcısı
 • Yazılım Geliştirici
 • Koçluk
 • Uçan Araba Geliştiricisi
 • Mobil Uygulama ve Oyun Geliştiricisi
 • Sentetik Biyoloji Uzmanı
 • Kişisel Marka Danışmanı
 • VR Geliştiricisi ve Tasarımcısı
 • Geriatri Uzmanı
 • Dijital Yol Denetleyicisi
 • Ruh Sağlığı Uzmanları

 Kaynakça

 1. https://blog.hotmart.com/en/jobs-of-the-future/
 2. https://medium.com/swlh/careers-of-the-future-42-new-professions-of-tomorrow-5d3905f8513
 3. https://www.thejobnetwork.com/fastest-growing-jobs/
 4. https://www.parentalguidance.org.uk/labour-market-information/20-top-jobs-of-the-future
 5. https://www.businessinsider.com/best-jobs-future-growth-2019-3#11-postsecondary-health-specialties-teachers-20
 6. https://www.mentalup.net/blog/gelecegin-meslekleri
 7. https://www.karel.com.tr/blog/yakin-gelecegin-en-populer-10-yeni-meslegi
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bültene Abone Ol
en son haberleri, duyuruları, ilanları, etkinlikleri almak için abone ol
İstediğiniz zaman abonelikten çıkabilirsiniz