Başarılarından İlham alınacak rol model: IKEA’nın Kurucusu Ingvar Kamprad

Evinizin her şeyi sloganıyla akıllarımızda yer edinen Ikea, evlerin düzeninde, ofislerin değişimlerinde tercih ettiğimiz bir mağaza oldu. Aklımıza gelebilecek her türlü ev ve ofis eşyalarının bulunduğu bu markanın hayat hikayesini birlikte öğrenelim.

30 Mart 1926 yılında İsveç’te doğan Ingvar Kamprad, beş yaşındayken kibrit satarak ticari hayatına ilk adımlarını atmış,  on yaşındayken komşularına yılbaşı hediyeleri, kalemler, dekorasyon süsleri gibi eşyalar satmaya devam etmiştir.

Disleksisi (Öğrenme bozukluğu) olan Ingvar, okuma yazmayı uzun bir sürede öğrenmiştir ancak disleksisine rağmen liseyi başarıyla bitirdiği için babası ona bir miktar para vermiştir. Henüz 17 yaşında olan Ingvar kendi biriktirdiği parayla ve babasından aldığı parayla IKEA’yı kurmuştur. IKEA ismi Ingvar Kamprad’ın baş harfleri ve doğup büyüdüğü Elmtaryd ve Agunnaryd’ın baş harflerinden geliyor.

Paris’ten 500 adet kalem getirten Ingvar, ücretsiz kahve ve kurabiye ikram ederek kalemlerin promosyonlarını yapmıştır. Asıl atılımını parça mobilya uygulamasını başlatmasıyla gerçekleştirmiştir. Mobilya sektöründe devrim yaratan Ingvar, insanların hali hazırda mobilya almasını değil mobilya haline dönüştürebilecek parçaları almalarını sağlamıştır. Mobilyaların içlerinde yer alan kılavuzlar insanlara bulmaca gibi gelmiştir ve bu mobilya işini insanlar oldukça sevmiştir. İlk defa mobilyaları sipariş vermeden önce onları görebilme fırsatı veren Kamprad bu özellikleri sayesinde IKEA’nın ismini tüm dünyaya duyurmuştur.

Marka rengi olarak İsveç bayrağının renklerini kullanan Ingvar Kamprad, IKEA’yı kendi kültürü ile başarılı bir şekilde özdeşleştirmiştir. 2014 yılında ülkenin en iyi girişimcisi ödülünü alan Kamprad, kişisel serveti güncel rakamlara göre 48 milyar dolar olduğu tahmin ediliyor. IKEA bugün 47 ülkede 370 şubeye sahiptir. Türkiye’de İstanbul, Ankara, Bursa, Muğla ve Adana illerinde bulunmaktadır.

Ingvar Kamprad’ın hepimizi ilgilendiren birkaç tavsiyesi ise;

“Liderlik motive etmektir ve ilk sizden görmeleri iyi bir örnektir. Eleştirmeyi unutmayın fakat olumlu olanlarla başlayın.”

-Ingvar Kamprad

“Eksiklerinizi tamamlayın. Her şeyi bildiğini düşünen insanlar felakettir. Benim bir çok eksiğim vardı ama becerikli çalışanlarımla açığımı kapattım.”

-Ingvar Kamprad

Kaynakça: https://www.amfiweb.net/ikeanin-tarihcesi-ve-kurucusu-ingvar-kampradin-ilham-verici-hikayesi/

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bültene Abone Ol
en son haberleri, duyuruları, ilanları, etkinlikleri almak için abone ol
İstediğiniz zaman abonelikten çıkabilirsiniz