İlaç Tüketme Merakımız

İlaç Tüketme Merakımız

Toplumsal olarak yaptığımız ve halen yapmakta olduğumuz hataların başında bilinçsiz ilaç kullanımı gelmektedir . Çoğu insan baş ağrısı, ateşlenme, öksürük  gibi yaygın karşılaşılan rahatsızlıklarda  doktora gidip  herhangi bir tanı koydurmak yerine kendi kendine ilaç kullanmakta, kulaktan dolma bilgilerle tedavi yolları bulmaya çalışmaktadır. Bitkisel veya  kimyasal olup olmaması  önemli değil aslında  içtiğimiz herhangi bir ilaç  vücudumuzda birçok  yan etkiye yol açabilir. Hastalıktan kurtulmak amacıyla bulmaya çalıştığımız çözüm bizim için yeni sorunlara yol açabilir, var olan hastalığımızı tetikleyebilir ve en mühimi bizi  ölümün kıyısına getirebilir.

Bu konuda en çok dikkat etmesi gereken kişiler, çeşitli hastalıklar sebebiyle kullanmak zorunda olan hastalardır. İlaçlar birbiriyle etkileşime girebilir ve vücutta çeşitli semptomlar oluşturabilirler. Bu yüzden kullanmadan önce uzman bir kişiye danışılmalı ,gerekli tetkikler ve bilgilendirmeler yapıldıktan sonra  içmeye başlamalıyız. Bazı durumlarda  ise bir ilaç, aynı anda kullanılan başka bir ilacın etkisini tamamen ortadan kaldırabilir, hiçbir fayda sağlamadan  sürekli kullanmamıza neden olabilir.

Şüphesiz ki ilaçlar hastalık zamanlarımızda bize en çok fayda  sağlayan  bünyemizin neye ihtiyacı varsa ona nokta atışı yapan bir maddedir. Fakat bunları kontrolsüz bir şekilde kullanmamız  bağışıklık sistemimiz için bu durumun normalleşmesine , belli bir zaman sonra  vücudumuzun ilaçlara karşı tepki vermemesine yol açabilir.

Dünyada ilaçların %50‘ si uygunsuz ve bilinçsiz bir şekilde kullanılmaktadır. Türkiye‘ de ise 2014 yılında 1 milyar 969 milyon kutu tüketilirken, 2015 yılında 2 milyar 46 milyona  kadar yükselmiştir. Bu orana bakılarak ülkemizde kişi başına tüketim ortalama 26 kutuya denk gelmektedir. Toplam reçete içerisinde  antibiyotik büyük bir çoğunluğu oluşturmaktadır. OECD 2015 Sağlık Raporunda her bin kişi için günlük antibiyotik kullanımında ortaya çıkan verilere bakılarak, ülkemiz binde 42,2’lik antibiyotik kullanımı ile dünyada birinci sırada yer alırken, antibiyotiklerin basit hastalıklara karşı etkisiz kaldığı ülkeler arasında ise ilk 3’ te yer almaktadır.

Ağrı kesici ve antibiyotiklerin bilinçsiz kullanımı karaciğer başta olmak üzere birçok organda büyük olumsuz etkiler meydana getirebilir, organları tahriş ederek organ yetmezliğine  kadar gidebilir. Yoğun ağrı kesici kullanımı  ise  sindirim sisteminde bulunan kanallarda çeşitli problemler oluşturmakla birlikte midedeki mukoza tabakasının zarar görmesine mide kanaması ülser ve reflü gibi şiddetli ağrılara sebep olan rahatsızlıklara neden olabilir. Bir diğer etkilenen organ ise bağırsaklardır .

Fazla tüketilmesi durumunda bağırsak sisteminin işleyişini bozarak uzun süren kronik ishal problemi yaşanmasına, sık sık tuvalete gitme ihtiyacına ve idrar yolları enfeksiyonuna neden olabilir. Kimyasal içeriklerle geliştiği için fazla miktarda vücuda alınması, atılmasını  zorlaştırır, bu nedenle böbrek metabolizması üzerinde olumsuzluklar meydana getirir. Uzun vadede böbreklerin işleyişini büyük oranda bozan hatta böbrek kayıplarına dahi neden olabilen ağrı kesiciler ve benzerlerinin kullanımına dikkat etmeli, uzman biri tarafından gerekli görülmedikçe kullanmamaya özen göstermeliyiz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bültene Abone Ol
en son haberleri, duyuruları, ilanları, etkinlikleri almak için abone ol
İstediğiniz zaman abonelikten çıkabilirsiniz