İnsan Kaynaklarında Oryantasyon Süreci

İnsan Kaynaklarında Oryantasyon Süreci

Kişileri iş hayatına hazırlayan temel unsurlardan biri oryantasyondur. Etkili bir oryantasyon çalışana ve örgüte faydalar sağlayabilmektedir. Peki oryantasyon nedir;

Çalışma hayatına yeni başlayan veya görev değişikliği yapan kişilerin kurumu tanıma, alışma ve uyum sürecine oryantasyon denilmektedir. İnsanın olduğu her yerde oryantasyon süreci mutlaka yaşanmaktadır. İnsan kaynakları personellerinin görevleri arasında işe yeni başlayan çalışana oryantasyon sürecinde yardımcı olmak ve bu süreci en kısa sürede en faydalı bir şekilde tamamlamasını sağlamaktır. Kişinin yeni arkadaşlarına, çalışma ortamına, iş ekipmanlarına ve yeni şartlara olabilecek minimum sürede uyum sağlaması hem kendisine hem de firmaya katkı sağlar.  Bu faydalar şu şekildedir:

  • Çalışanın kendisini güvende hissetmesi ve performansının yükselmesi,
  • İşletme olarak performansın yükselmesi,
  • Çalışanın kuruma bağlılığının artması,
  • İş kazalarında azalma yaşanması,
  • Yapılan işin kalitesinin artması.

Etkili bir oryantasyon süreci bu katkıları sağlarken başarısız ve eksik yapılan oryantasyonda çalışan kaybı yaşanabilir, çalışma ortamında huzursuzluk çıkabilir ve bu huzursuzluk çalışanların performansını olumsuz etkileyebilir. Personelin iş ekipmanlarına tam hakim olmadan kullanmaya başlaması olası bir iş kazasının da habercisi niteliğindedir.

Oryantasyon programında neler yer almalı?

  1. Oryantasyon programında öncelikle işe yeni giren çalışana firma hakkında tanıtım yapılmalıdır. Faaliyet alanı, üretilen ürünler, örgüt hiyerarşisi ve firmaya dair bilgilere yer verilmelidir.

2. Firma tanıtımı yapıldıktan sonra yeni giren çalışana hakları ile bilgili bilgilendirme yapılmalıdır. Bu bilgilendirmede; çalışma koşulları, mola saatleri, izin süreci, ücret ile ilgili bilgiler ve ulaşım koşullarına dair bilgilendirmeler olmalıdır.

3. Çalışma şartlarından sonra yeni giren ya da görev değişikliği yapan kişi çalışma arkadaşları ile tanıştırılır. İlk 1 ay içinde işten ayrılmada temel nedenlerden biri çalışma arkadaşları ile ilgili uyum sürecinde yaşanan sorunlar olarak görünmektedir. Eski ve yeni çalışan arasındaki uyum sadece İK tarafından değil üst amirlerin desteği ile de sağlanmalıdır.

4. Son olarak işin koşulları ile ilgili bilgilendirme yapılmalıdır. İş ekipmanları detaylıca tanıtılıp olası bir iş kazasının önüne geçilmelidir.  İş ile ilgili eğitim verilmeli ve işin amacı, girdi ve çıktıları hakkında bilgilendirme yapılmalıdır.

Oryantasyon süreci firmalar için nitelikli personeli elde tutma, çalışan performansını arttırma ve kurum bağlılığını arttırmada öneme sahip olup gerekli önem verilmez ise firmaya olumsuz getirileri de bulunabilmektedir. O yüzden İnsan Kaynakları Personelleri oryantasyon sürecine gerekli önemi göstermeli ve bu süreçte üzerine düşen sorumlulukları yerine getirmelidir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bültene Abone Ol
en son haberleri, duyuruları, ilanları, etkinlikleri almak için abone ol
İstediğiniz zaman abonelikten çıkabilirsiniz