23 Nisan Ulusal Egemenlik Ve Çocuk Bayramı Kutlu Olsun

Ulusal Egemenlik Ve Çocuk Bayramı

“Küçük hanımlar, küçük beyler… Sizler hepiniz, geleceğin bir gülü, yıldızı, bir bahtının aydınlığısınız. Memleketi asıl aydınlığa boğacak olan sizsiniz. Kendinizin ne kadar önemli, kıymetli olduğunuzu düşünerek ona göre çalışınız.” M. K. Atatürk

Bayramların değerini en iyi anladığımız zamanlardan birindeyiz. Pencereden baktığımızda ellerinde bayraklarla koşan, en güzel kıyafetleriyle poz veren, okullarında günün anlam ve önemine ilişkin şiirler okuyan, dans eden, şarkı söyleyen çocuklar yok. Bana en çok neyi özledin diye sorsalar bu günleri söylerim şüphesiz.

Türk milleti olarak her zaman ulusal egemenliğin ve ulusal bağımsızlığın bilincinde olduk. Konu vatan olduğu zaman çoluk çocuk, kadın erkek cepheye koştuk. Göstermiş olduğumuz mücadele sonucunda ulusal egemenliğimizi kazandık.

TBMM’nin temelleri 23 Nisan 1920 tarihinde Ankara’da Birinci Meclis’in açılması ile atıldı. Türkiye Cumhuriyeti kurulduktan sonra 23 Nisan günlerinin milli bayram olması TBMM’de kabul edildi. Büyük önder Mustafa Kemal Atatürk daha sonra bu özel günü çocuklara armağan etti. Bu sayede genç nesiller Milli Mücadele yıllarında yaşananları sonsuza dek unutmayacaktı ve Atasını saygı ve sevgiyle anacaktı.

Çocuklar dünyadan ne ister? Böyle sorunca sanki olması imkansız şeylerden bahsedeceğimi düşünmüş olabilirsiniz, ama değil. Çocuklar oyun oynamak, şarkı söylemek, dans etmek, özgürce uçurtma uçurabilmek, beş dakika daha fazla sokakta kalabilmek, evde mutlu bir aile, mutlu bir anne, mutlu bir baba, anlaşılmak ve konuşabilmek en önemlisi sen daha çocuksun deyip susturulmamak ister.

Haberleri izlediklerinde kadınların ölmediğini, hayvanlara zarar verilmediğini, yaşlılara saygı ve sevgi gösterildiğini, çocukların çocukluğunu yaşayabildikleri dünyayı görmek isterler.

Belki de bu yüzden 23 Nisan çocuklarımız için çok değerlidir. Türkiye, dünyada çocuklarına bayram hediye eden ve bu bayramı bütün dünya ile paylaşan ilk ve tek ülke olmayı sürdürüyor. Çocukların kuracağı dostluklar ve arkadaşlıklar bizlerin yarınlara olan umudunu artıracaktır. Çocuklar bizleri aydınlık çağlara ulaştıracak, sevgiyi uçsuz bucaksız paylaştıracaktır.

Kutlu olsun bu güzel gün. Kutlu olsun bağımsızlığımız. Beraber kutlayacağımız, sarılıp, güleceğimiz nice bayramlara..

Mustafa Kemal Atatürk’ ün Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı Sözleri

“Çocuklar geleceğimizin güvencesi, yaşama sevincimizdir. Bugünün çocuğunu, yarının büyüğü olarak yetiştirmek hepimizin insanlık görevidir.”

 “Büyük başarılar, değerli anaların yetiştirdikleri seçkin çocukların yardımıyla meydana gelir.”

 “Hedefe yalnız çocukları yetiştirmekle ulaşamayız! Çocuklar geleceğindir. Çocuklar geleceği yapacak adamlardır. Fakat geleceği yapacak olan bu çocukları yetiştirecek analar, babalar, kardeşler hepsi şimdiden az çok aydınlatılmalıdır ki, yetiştirecekleri çocukları bu millet ve memlekete hizmet edebilecek, yararlı ve faydalı olabilecek şekilde yetiştirsinler! Hiç olmazsa yetiştirmek lüzumuna inansınlar! Okullardan başka; gazeteler, küçük dergiler köylere kadar yayınlanıp dağıtılmalıdır. Bizim köylümüz ne gazete ne dergi okumaz. Bilenler bilmeyenleri toplayıp, okutmayı, onlara okumayı anlatmayı bir vazife bilmelidir.”

KAYNAKÇA

https://kotanlikomilkokulu.meb.k12.tr/icerikler/ataturkun-cocuklar-uzerine-soyledigi-sozler_10562241.html

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bültene Abone Ol
en son haberleri, duyuruları, ilanları, etkinlikleri almak için abone ol
İstediğiniz zaman abonelikten çıkabilirsiniz