Üniversiteye Yeni Başlayacaklara 12 öneri

Üniversiteye Yeni Başlayacaklara 12 Öneri

Öncelikle bu serüvene başlayacak herkesi tebrik ediyorum. Belki de hayatınızın dönüm noktalarından birine başlıyorsunuz. Sadece eğitim olarak değil bir çok alanda hayat tecrübesini edineceğiz üniversite hayatı güzel ve kolay olduğu kadar oldukçada zorludur.

Bugün ki yazımda sizlere işinize yarayacağına inandığım tavsiyelerimle geldim. Keyifli okumalar ve eğitim hayatınızda başarılar diliyorum.

 1. Sonuçlar açıklandıktan sonra muhakkak kazandığınız okula gidin. Kampüsü ve ortamı inceleyin. İlk gün nerede ne var diye düşünmek zorunda kalmayın. Ulaşım problemini çözün. Girişken ve sorgulayıcı olun.
 2. Derslere girince her şeyi öğreneceğinizi asla düşünmeyin. Üniversitede çok daha fazlası gereklidir. Bol bol kitap okuyun ve araştırın. Kendiniz geliştirmek için emek harcayın.
 3. Önemli diğer bir noktada kulüp çalışmalarına muhakkak katılın. İlgi alanınıza göre etkinliklerde bulunun ve aktif şekilde rol alın. İleri ki yıllarda bu çalışmaların ne kadar önemli olduğunu anlayacaksınız.
 4. Öğrenciler için burs oldukça önemlidir. Bu konuya dikkat edin. başvuruları takip edin ve kaçırmayın. Burs kesilmemesi adına derslerinizi aksatmayın. Sonradan pişman olursunuz benden söylemesi.
 5. Yabancı dil konusu elbette ki bu dönemde de önceliğiniz olsun. Bazı bölümlerde hazırlık okumak zorunlu olsa da diğer bölümlerdeki arkadaşlar muhakkak bu alanda çalışmalar yapmalıdır. Üniversite bittikten sonra geç kalmış olabilirsiniz. Erasmus için araştırmalara şimdiden başlamalısınız.
 6. Özelikle akademik kariyer düşünenler not ortalamalarını yüksek tutmaya çalışmalı. Daha sonradan keşke dememek için ilk yıllarda fazlasıyla çalışmalısınız.
 7. Arkadaş seçimize dikkat edin. Günün bir çoğunu geçireceğiniz kişilerle iyi anlaşmak ve kafa dengi olmak önemlidir. Güzel ve doğru arkadaşlıklarınızın olumlu şekilde derslerinize ve sosyal hayatınıza yansıyacağını unutmayın.
 8. Çalışmalarınızı vize ve final haftasına bırakmayın. Lisedeki gibi bir sınav süreci beklemeyin. Derslerde not almaya özen gösterin. Yoksa sınıf gruplarına not atılsın diye günlerce beklersiniz .Ayrıca ders notlarını satan kırtasiyeleri muhakkak keşfedin.
 9. Üst sınıflardan sınav öncesi, ders öncesi mutlaka taktik alın, çalışmalarınızı ve ders içi davranışlarınızı ona göre yönlendirin.
 10. Her partiden ve görüşten insanların olduğu bir sınıfta olacaksınız. Bunun bilince olun ve herkese saygı gösterin.
 11. Hata yapmaktan korkmayın. Herkese güvenmemek gerektiğini çok iyi öğreneceğiz bir sürece başlıyorsunuz. Yaptığınız hatalardan ders alın ve çevrenizdeki gereksiz kalabalığı azaltın.
 12. Çok gezin. Bulunduğunuz şehrin meşhur yemeklerini tadın. Tarihi yerlerini gezin. Zaman hızlıca geçecek. Bu günleri güzel anılarla doldurun.

En önemlisi kendinize tanıyın. Zamanla sizdeki değişimleri analiz edin. İlgi alanlarını keşfedin .Kendinize ve eğitiminize zaman ayırın. Güzel bir zaman planlaması yapın. Beslenmenize ve uykunuza dikkat edin.

Üniversitenin sizin için başlangıç olduğunu unutmayın.

Hedeflerinizi belirleyin ve o yolda mücadele verin.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bültene Abone Ol
en son haberleri, duyuruları, ilanları, etkinlikleri almak için abone ol
İstediğiniz zaman abonelikten çıkabilirsiniz