Zamanda Yolculuk Mümkün Müdür?

Zamanda Yolculuk Mümkün Müdür?

“Asıl soru nasıl değil, ne zaman?” Okuduğunuz bu replik son zamanların popüler dizisi Dark’ a ait. Dizi de bir çocuğun kayboluşunun ardından endişeli bir zaman yolculuğunu yavaşça çözdüğü için gizlenen dört ailenin sırları  ve gizli bağlantıları işlenmiştir. Zamanda yolculuğu ise geçit olarak kullanılan mağara sayesinde yapmaktadırlar. Peki siz zamanda yolculuk yapmak ister miydiniz? Geçmişe mi yoksa geleceğe mi gitmek isterdiniz? Siz bunu düşünedurun bakalım bilim bize ne söylüyor? Dizide yolculuğu bir geçit sayesinde yaptıklarını söylemiştim aynı Einsteine ‘ nın solucan deliği teorisindeki gibi…

Solucan delikleri Einsteine’ nın Genel Görelilik kuramının bir çıkarımıdır. Bu çıkarımın diğer adı Einstein- Rosen köprüsüdür. Solucan delikleri ilk olarak 1916 yılında Ludwig Flamm tarafından ileri sürülmüştür. Flamm, Einstein’ın Genel Görelilik Teorisi denklemlerini elden geçirirken, ak delik adını verdiği, kara deliklerin tam tersi özellikteki bir gök cisminin teorik olarak mümkün olabileceğini fark etmiştir. Bir ak delik ile bir kara delik arasında bir köprü kurulabileceğini düşünmüştür.

1935 senesinde Albert Einstein ve Nathan Rosen, Genel Görelilik Teorisi’ni kullanarak bu fikri genişletmişlerdir ve Einstein-Rosen Köprüsü adı verilen solucan deliği teorisini geliştirmişlerdir. Bu teori bir benzetmeden ibarettir çünkü henüz böyle bir delik keşfedilmemiştir. Basit bir örnekle durumu daha iyi açıklayalım. Elinize bir kağıt alın ve iki ucuna noktaları yerleştirin. Diyelim ki noktalardan biri dünya olsun ve diğeri de 100 bin ışık hızı yılı uzaklığında başka bir galaksi olsun. Siz bu iki nokta arasında yolculuk yapmak isterseniz bu doğrusal yolu izlemeniz gerekecek. Ama dikkat bu yolculuk tahmin bile etmediğiniz kadar uzun sürebilir işte burada mesafeyi kısaltmak adına o iki noktayı üst üste getirerek uzayı bükmüş oluruz.

Solucan deliği de kağıdı  kağıdın üzerinde olmayan bir üçüncü boyutla birbirine bağlar. Böylece çok daha hızlı bir şekilde diğer tarafa geçmemize imkan tanır. Solucan deliklerinin bir tarafı kara delik diğer tarafı da kara deliğin karşıtı olan ak deliktir. Kara delikler ışığın dahi giremediği kütlesi büyük bir kozmik cisimdir. Ayrıca kütlesel çekimleri çok büyüktür içine kaçan hiç bir şey bir daha geri çıkamaz. Ak delikler  ise kara deliklerin aksine üzerine gelen her şeyi dışarıya iten bir yapıdır.

Kara delikler  ispatlanmıştır ama ak delikler sadece ihtimali yüksek bir varsayımdır. Fakat bu teori gerçek olsa bile solucan deliklerin kararsız yapılarından dolayı şimdilik imkansız gibi gözüküyor. Kararsız yapı derken kastettiğimiz şey ise bir solucan deliği oluşumu olacak olsa bile kendi üzerine çöküp kapanarak hiçbir bilgi, ışık ya da bir uzay aracının geçmesine müsaade etmeyecektir. Bilim insanları ne düşünüyor derseniz de onlardan da farklı sesler çıkıyor. Bazıları bunun sadece teoriden ibaret olduğunu iddia etse de bazıları günümüzde istenilen teknolojinin olmadığını fakat bir hayal olarak da kalmayacağını söylüyor. Yani anlayacağınız zamanda yolculuk yapmak için hayallerinizi bir süre daha rafa kaldırmanız gerekecek.

Kaynakça:

http://Solucan Deliği Nedir? Einstein-Rosen Köprüsü Gerçek mi? – Evrim Ağacı (evrimagaci.org)

http://Solucan delikleri: Uzayda ve zamanda yolculuk (t24.com.tr)

http://Bilim İnsanları: Solucan Deliğinden Geçmemiz Sanıldığı Gibi İmkansız Değil (webtekno.com)

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bültene Abone Ol
en son haberleri, duyuruları, ilanları, etkinlikleri almak için abone ol
İstediğiniz zaman abonelikten çıkabilirsiniz