7 Adımda İş Bulmak

Başarılı İş Arama için 7 Adım

İş arama sürecinde olan herkes bu yazıyı okurken arkasına yaslansın ve kâğıt kalemi yanına alsın! İş bulmak için işte 7 adım!

1. Ağınızı Kurun

Ağ Kurmak, Network
Başarılı İş Arama / İlk Adım Network, Ağ Kurmak

İlk olarak nasıl bir iş aradığınıza, hangi alanda mutlu olacağınıza karar vermek ve ona göre bir yol haritası belirlemek gerekiyor. Şimdi gelin beraber bir yol haritası belirleyelim. Yol haritamızda önceliğimiz iş aradığımızı en geniş çevreye bildirmektir. Yani çalışmak istediğimiz alan ile ilgili meslek odaları, dernekler, topluluklar, İŞKUR, Linkedin gibi platformlara kayıt yaptırmanın yanı sıra çalışmak istediğimiz sektördeki tanıdıklarımızı da bu durumdan haberdar etmeliyiz. Kısacası kendinize bir ‘network‘ yani iş arama ağı kurmalısınız. İş bulmak için ilk adım önemlidir.

2. Özgeçmişinizi Hazırlayın

Kendinize uygun, daha önceki çalıştığınız işlerde ne yaptığınızı veya yetkinliklerinizi içeren profesyonel özgeçmiş hazırlamalısın.

3. İlan ve Özgeçmişinizi Eşleştirin

Özgeçmiş ve İş İlanı Mutlaka Eşleşmeli

Araştırdığınız sektörde ilanı verilen işin nitelikleri ile özgeçmişinizde yazan nitelikleriniz birbirine uymalıdır. Eğer iş ilanı incelerken özgeçmişinizde yazmadığınız nitelikler iş ilanında yazıyorsa hemen özgeçmişinize bu deneyim ve becerileri eklemelisiniz. İş bulmak için önemli bir adımı atlamış olmayın.

4. İlk Görüşme, Yani Mülakat

İşverenler, özgeçmişleri ortalama 30 saniyede inceliyor. Bu 30 saniye boyunca bir kaç unsur ön plandadır? Peki, nedir bu unsurlar? Birincisi “Aday bu iş yerine uyum sağlayabilir mi?”; işveren çalışma huzurunun bozulmasını istemez. İkincisi ise “Kişi bu işin üstesinden gelebilir mi?” Ayrıca iş hayatına yeni girecek bir aday ise adayın sektöre olan ilgisi de ölçülür. İleriye dönük planlamanın da sorulma sebebi budur.

5. Mülakat Öncesi Yapmamız Gerekenler

Mülakata Hazırlık Listenizi Kontrol Edin

Mülakat öncesi ilk yapmamız gereken başvuru yaptığımız firmanız vizyon, misyon, çalışma alanları, çalışma prensipleri gibi özellikleri ve ithalat ve ihracat yapma vb. durumları incelenmelidir. Sonra iş görüşmesine gidilecek yer araştırılarak ona göre bir planlama yapılmalı ve mümkün olduğunca mülakata geç kalınmamalıdır. Hatta görüşmeden 15 dakika önce işyerinde hazır bulunmak gayet idealdir. Mülakatta kıyafet seçimimizi mümkünse birkaç gün önceden prova yaparak tasarlamalıyız. Tavsiyemiz, görüşeceğiniz kurumun renklerini kullanabileceğiniz bir aksesuar (kravat, eşarp, mendil vb.) kullanmanızdan yanadır. Firmaya soracağınız sorulara ve size sorulabilecek sorulara önceden hazırlıklı olmalıyız ki sorulması kesin olan “Sizi neden işe alalım?” sorusunun cevabına önceden hazırlık yapmalısınız. Eğer görüşme yapacağınız kişinin ismini öğrenme imkânınız varsa mutlaka öğrenin ve girişte kişiye ismiyle hitap edin. Mülakat esnasında dikkat dağıtacak kolye, küpe,  bilezik takmayın.

6. Mülakat Sırasında Yapmamız Gerekenler

6.1 Beden Dili

Mülakat salonuna girdiğinizde ilk yapmanız gereken dik bir duruşla gülümsemek ve kişi size tokalaşmak için elini uzatıyorsa samimi bir tokalaşma yapıp ismi ile hitap ederek selamlamak. Size gösterilen yere oturun. Oturduğunuzda dik oturmalısınız ki diyaframınızı rahatlatarak heyecan durumunuzu kontrol edebilesiniz. Eğer koltuğun ucuna oturursanız vücudunuz ister istemez öne doğru eğilecektir ve bu da diyaframınızı sıkıştırdığınız için kesik kesik konuşmanıza ve daha hızlı nefes alıp vermenize sebep olacaktır. Eğer kişiler sizi tam olarak karşıdan görüyorsa ayaklarınızı bağlamayın, kapıya veya cama doğru yönlendirmeyin. Ayaklarınız ve vücudunuz görüşme yapacağınız kişi veya kişilere dönük olmalıdır. Masa önünde konuşuyorsanız kişinin masasına yaslanmayın, masasındaki nesnelerle oynamayın. Size ne içersiniz diye sorulduğunda olumsuz cevaplamayın en azından bir bardak su isteyin.

6.2. Mülakat Soruları

Mülakat Uyarılarına Dikkat!

Mülakat sırasında size sorulan sorular hakkında bilginiz yoksa veya o anda hatırlayamadıysanız kesinlikle “bilmiyorum, yapamam, edemem” gibi kelimeler kullanmayın. Onun yerine ‘bu konu hakkında şuan heyecanımdan dolayı bir yorum yapamayacağım fakat bu konu hakkında en kısa sürede bir araştırma yapıp size sunabilirim’ tarzı cümleler kullanın. Burada yaptığımız direkt olarak söylemesek de ‘beni işe almalısın’ imajı çizmektir. Kısacası mülakat esnasında cesaretli, anlayışlı, pozitif ve iyi bir dinleyici olun. Unutmayın, aslında mülakatı İnsan Kaynakları Personelleri değil işe alınacak kişi yönlendirir.

Mülakat sonunda eğer bize sormak istediğiniz, merak ettiğiniz şeyler var mı dediklerinde asla “hayır, teşekkür ederim” veya “hayır, yok” demeyin. Bu durumda maaş, sigorta gibi sorular sormak yersiz ve gereksiz olur. Burada sorabileceğimiz üç soru kalıbını sizinle paylamak istiyoruz. Birincisi, “Performans yönetim sisteminiz nasıl?” diye sorabilirsiniz (amaç yükselme imkânlarını öğrenerek kalıcı olduğunuzu belli etmektir). İkincisi, işyerindeki eğitim imkânlarını sorabilirsiniz (amaç şirket kendini geliştirmek için neler yapmakta veya ne yapmayı planlamaktadır). Üçüncüsü ise yan hakları sorabilirsiniz (amaç özel sağlık sigortası, ulaşım, yemek gibi ihtiyaçların karşılanıp karşılanmadığını üst seviyeden sormaktır). İşe alım uzmanları adayı iki ana unsurda değerlendirir. İlki yetkinlik bazlı, ikincisi ise teknik bilgi bazlıdır. Yetkinlik bazlı mülakatta iş arayana;  karakter analizi ve kişiliğini öğrenmek için planlama ve programlama becerisi, problem çözme ve pratik düşünme becerisi, görev tanımının farkındalığı ile alakalı sorular sorulur. Teknik bilgi bazlı bölümde ise mesleği ile ilgili “neler biliyor?” ve şirketimizde “neler yapabilir?” üzerinde durulmaktadır.

7. Mülakat Sonrasında Yapmamız Gerekenler

Mülakat yapan kişinin iletişim bilgilerini alıp ertesi gün teşekkür mailini mutlaka atın. Size iki hafta içinde dönülmediyse mülakatta verdiğin cevapların kendi içinde öz değerlendirmesini yaparak firmayı arayıp mülakat sonuçları hakkında bilgi alabilirsiniz.

İş bulmak için 7 adım’daki detayları kaçırmayın.

Harun YILMAZ-Erkay ÖZDEMİR

İzmir İş Kulübü Liderleri

izmiriskulubu@gmail.com

 •  
 • 4
 •  
 •  
 • 1
 •  
 •  
 •  
 •  
  5
  Shares

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir