ÖN YAZI / ÖN MEKTUP NEDİR?

Ön yazı, başvurduğunuz ilan için en uygun aday olduğunuzu, açık işte aranılan özellikler ile sizin ilgi ve yeteneklerinizin örtüştüğünü anlatan iki veya üç paragraftan oluşan kısa ve öz yazıdır. Ön yazıda o iş için istekliliğinizi ve duyduğunuz heyecanı karşı tarafa hissettirebilmeniz ve işe alım uzmanının dikkatini çekmeniz oldukça önemli.

Çoğu aday profesyonel, özgün ve çarpıcı bir özgeçmiş (CV) hazırlar; ancak dikkat çekici bir ön yazı yazmayı ihmal eder.

Bir iki kişilik bir ilan için onlarca, hatta yüzlerce CV gelirken, ön mektup hiç gelmemekte ya da bir elin parmaklarını geçmeyecek sayıda ön mektup gelmektedir.  Gelen sayıca az ön yazılar dikkat çekmekte ve insan kaynakları uzmanları tarafından incelenmektedir. Bir ilan için gelen birkaç ön mektuba ait CV’ler merak edilmekte ve insan kaynakları uzmanı tarafından incelenmektedir. Eğer özgeçmişiniz de ön mektubunuz kadar dikkat çekici ve pozisyonda aranılan özellikler ile örtüşüyor ise muhtemelen mülakata davet edileceksiniz.

Ön mektubu yazmaktaki amacız diğer adaylar arasından sıyrılmak ve dikkat çekmek olduğundan, ön mektubu CV’nin giriş bölümüne yazmak yerine ayrıca yazmak daha etkili olacaktır. Ön mektubunuzu CV’niz den bağımsız bir zamanda işe alım uzmanına yollayın. Hatta asıl mesele farklı olmak ve dikkat çekmek ise ön mektubunuzu mail olarak değil, posta yolu ile de yollayın.

İçindekiler

Ön Mektup Nasıl Yazılır?

Öncelikle kime yazdığınızı belirtin. Bir ön mektup giriş, gelişme ve sonuç bölümlerinden oluşur. Giriş bölümünde hangi pozisyon için başvurduğunuzu belirtin (Firma birden fazla ilana çıkmış olabilir). Gelişme bölümünde o ilana neden başvurduğunu, ilanda aranılan özelliklerin sizde bulunduğunu anlatın. Ayrıca, bu bölümde kariyer hedeflerinizden ve başvurduğunuz pozisyonun sizi kariyer hedefinize yaklaştıran bir basamak olduğunu anlatın. Samimi, istekli ve içten olun. O işe ve işyerine katacağınız değerden ve pozisyonun sizi heyecanlandırdığından bahsedin. Sonuç bölümünde toparlayarak iletişim bilginizi paylaşın.

Unutmayın!

Kısa, öz ve 1 sayfayı geçmeyen bir yazı hazırlayın.

Ön Yazı Örneği

Sayın Deniz MERGEN,

Linkedin’deki SEO Uzmanı pozisyonu için başvurmaktayım.

Ortaokulda kaptanlığını yaptığım basketbol takımının katılacağı turnuvanın sanal ortamda yayınlanması ve yaşadığımız bölge genelinde dikkat çekmesiyle daha o zamanlarda SEO Uzmanlığına kendimi adamışım henüz böyle bir meslekten haberim yok iken. Bu iş aslında benim için bir çocukluk deneyimini yaşamak ve devam ettirmek. Daha küçük yaşlardayken keşfettim teknolojiyle insanları yakalamayı, insanları okumayı ve onların dikkatini çekmeyi.

Dijitalleşen dünyada insanlara anlık ulaşmanın, insanların davranışlarını takip etmenin ve kitleleri peşinden sürüklemenin ne denli önemli olduğunun farkındayım. Ayrıca insan davranışlarını, algılarını ve insan psikolojisini daha iyi anlamak için öğrenimine devam ettiğim sosyoloji bölümünden ise 1 ay içinde mezun olacağım.

İlanda aradığınız kişide olmasını beklediğiniz yazılım ve mesleki bilgiye ait detayları özgeçmişimde bulabilirsiniz. Görüşmek temennisiyle.

Saygılarımla.

Ad/Soyad

Telefon/ E-mail

Pınar Alev ÜLGER

İş ve Meslek DanışmanıCevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bültene Abone Ol
en son haberleri, duyuruları, ilanları, etkinlikleri almak için abone ol
İstediğiniz zaman abonelikten çıkabilirsiniz