Yare Sarıkaya Demir İle Röportaj

İçindekiler

Yare Sarıkaya Demir İle Röportaj

1. Yare Hanım bize kendinizden bahseder misiniz?

Merhaba, ben Yare Sarıkaya Demir. Süleyman Demirel Üniversitesi İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü mezunuyum. Mezun olduktan hemen sonra TRT 1 Kanal Koordinatörlüğü’nde Yapım Sorumlusu olarak çalışmaya başladım. Yayıncılıktan ve kamuya hizmet etmekten gurur duyarım. Üniversitedeyken de en büyük hayalim TRT’de çalışmaktı. Şimdi hayalimi en güzel şekilde gerçekleştirmeye başladım. Hedeflerime, kariyerime ve bilgilerimi paylaşmaya önem veririm. Bunun yanı sıra evim ve eşim de bu hayattaki en büyük değerlerim arasındadır. Bir TRT çalışanı olarak ifade biçimine, diksiyona ve hitabete dikkat etmeye çalışıyorum. Bunun için de çeşitli dersler alıyorum. Her gün yeni bir şey öğrenmek bana iyi geliyor. Bir genç olarak kendimizi geliştirmeye özen göstermeliyiz. Dijitalleşen bu döneme ayak uydurmak öncelikli görevimiz. Tabii, bunun yanında dijitalleşirken de değerlerimizi unutmamalıyız. Hayatımda da bunun için elimden geleni yapıyorum.

2. Halkla İlişkiler ve Tanıtım bölümünde elde ettiğiniz başarıların sırrını bizimle paylaşır mısınız?

Bir işi severek yapmak çok önemli. Özellikle mesleğinizi severek yapmak çok büyük bir şanstır. Şu an kendimi şanslı hissedebiliyorsam üniversitedeki emeklerim sayesinde. Sorumluluklarımın bilincinde, kaygılardan uzak ve hedeflerine giden yolu planlamış biri olarak dilediğim birçok şeyi elde ettim. Halkla ilişkiler ve tanıtım bölümünü daha doğrusu iletişim fakültesini tercih etmemin nedeni kendi kişisel özelliklerimdi. Üniversiteye kadar herkes tarafından sessiz, sakin, hiç konuşmayan biri olarak bilinirdim. Aslında böyle olmak istemediğimden, değişime ihtiyaç duyduğumdan bu bölümü tercih ettim. Sunum yapmak, topluluk karşısında konuşmak, kendimi en iyi şekilde ifade etmek istiyordum ve bana en uygun olan fakülte iletişim fakültesiydi. Yapacağım meslekten daha önce nasıl biri olmak istediğime, nasıl bir hayat sürmek istediğime karar verdim. Bu karar benim için çok önemliydi. Severek gittiğim bölümde okulun ilk dersinde bir hocamız “ 4 yıl sonra hepiniz bambaşka biri olarak mezun olacaksınız.” demişti. Aslında ben de tam bunun için oradaydım. Sonrasında kendime hedefler koydum. İlk hedeflerimden biri yarışmalardı. Yarışmalar sayesinde iş hayatını görmüş oldum. Yarışmalar sayesinde birçok üniversiteden birçok kişiyle tanışmış oldum. Böylece farklı hayatlar, farklı hedefler, farklı vizyonlar tanıdım. Her bir insan bana deneyim kazandırdı, hedeflerime giden yolu şekillendirdi. Eğer ortada bir başarı varsa; planlı olmak, istikrarlı olmak ve sevmekle ilgilidir. Hiçbir zaman “Ben neden buradayım?” demedim. Burayı ve kendimi nasıl güzelleştirebilirim diye düşündüm. Bulunduğum ortama katma değer katmak için çok uğraştım.

3. TRT Geleceğin İletişimcileri yarışmasındaki sürecinizi, heyecanınızı anlatabilir misiniz?

Öğrenciyken hep televizyon kanallarında çalışmak istedim. Kamuya hizmet veren ve Türkiye’nin ilk televizyonu TRT birincil hedefimdi. TRT’nin gençlere özel düzenlediği bu yarışma da benim hedefime giden yolda çok değerliydi. Isparta’nın kültürel zenginliklerinden faydalanarak birçok televizyon haberi çektik. Bu haberlerde kadının emeğini, sanatını ve Isparta’yı en güzel şekliyle tanıtmaya çalıştık. 2019 ve 2020 yıllarında televizyon haberi dalında ikincilik ve üçüncülük ödülü aldık. Ödül almak, canlı yayın deneyimi ve TRT ekibiyle tanışmak bize büyük bir heyecan kattı. Üniversitemizi temsil etmek ayrı bir gururdu. Tüm öğrencilerin böyle bir deneyim yaşamasını isterim.

4. Öğrencilik hayatında staj yapmak ve yarışmalara katılmanın öneminden, size olan katkılarından bahsedebilir misiniz?

Ben stajımı TRT İzmir radyosunda yaptım. İyi ki de radyoda yapmışım. Bir iletişimcinin yayıncılığın her alanını bilmesi gerekir. Stajlar da bunun için vardır. Farklı alanlarda deneyim kazanmak, mezun olduktan sonra nerede çalışmak istediğini bilmek için çok değerlidir. Farklı yerlerde staj yaparsanız nerede olmak istediğinize daha kolay karar verirsiniz. Net hedefler hızlı sonuçları beraberinde getirir. İletişimci olmak demek çok yönlü olmak demektir. Sosyal olmak, birçok hobiye sahip olmak size her zaman artı kazandırır. Yayıncı olmayı düşünmeseniz bile yayıncılık size çok şey kazandırır. Reklamcı olmayı düşünmeseniz bile reklam ajanslarında staj yapmak size çok şey kazandırır. Benim hayalim her zaman televizyon kanallarıydı ama bunun yanında kendime hep b ve c planları oluşturdum. Bu nedenle Ülker Bizz Kampüs yarışmasına katılarak 1000 takım arasında finalist olarak sunum yaptım. Benim için muazzam bir deneyimdi. Reklamı, kampanyaları, yaratıcı düşünmeyi bu yarışma sayesinde öğrendim.

5. Son olarak öğrencilere eğitim hayatlarında ve sonrasında kendilerini ön plana çıkarabilmeleri için hangi tavsiyelerde bulunmak istersiniz?

Üniversitede kıymetli hocalarımız bizler için tartışılmaz en büyük değer. Onları can kulağıyla dinlemekte, işlerin temel taşlarını öğrenmekte fayda var. Fakat teorik eğitim yeterli gelmiyor. Bu nedenle öğrencilerin kendi imkânlarıyla, çabalarıyla elinden gelen her şeyi yapmaları gerekiyor. Bir öğrenci olarak elinizde çok fazla imkan var. Başarılı olmak isteyen, çalışkan ve sorumluluk sahibi öğrencilerin hiçbir yerden geri çevrileceğini düşünmüyorum. Olur ya, hevesiniz kırılır, çevrenizden olumsuzluklar duyarsınız yine de pes etmeyin. Başarıya giden yol her zaman zordur. Bu zorluğu aşmak sizlerin elinde. Yarışmalara katılmanızı ve bu yarışmalarda dereceye girmek için elinizden geleni yapmanızı öneririm. Aynı zamanda birçok farklı kurum ve kuruluşta staj yapmanızı öneririm. Bunun yanı sıra her ne iş yapacak olursanız olun kendinizi iyi ifade etmeyi öğrenmelisiniz. Hobiler edinmelisiniz. Diğer mezunlardan farklılaşmak için ilk önce kendinizi ve hayatınızı farklılaştırmalısınız. Ben de dâhil olmak üzere hepimiz aynı yollardan geçtik ve bu yollar 30’lu yaşlarımızın kalitesini belirleyecek yollar. O nedenle attığımız her adıma dikkat etmeli ve gençlik enerjimizle daha çok çalışmalıyız. Ben inanıyorum ki yapmaktan keyif aldığınız işler hayatınızın bir noktasında sizleri mutlu edecek. Tüm öğrencilere başarılar diliyorum. Teşekkürler…

Yare Sarıkaya Demir Hanım’ın Linkedin Adresi: https://tr.linkedin.com/in/yare-sar%C4%B1kaya

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bültene Abone Ol
en son haberleri, duyuruları, ilanları, etkinlikleri almak için abone ol
İstediğiniz zaman abonelikten çıkabilirsiniz