İlk Fırsat Programı

İçindekiler

İlk Fırsat Programının İçeriği ve Amacı Nedir ?

Programın amacı üniversite mezunu gençlere okuldan işe geçişte destek ve eğitim vererek istihdamda fark yaratmak. İlk Fırsat katılımcıları, program kapsamında iş birliği yapılan sivil toplum kuruluşlarının kurumsal iletişim, muhasebe & finans, insan kaynakları, idari işler, satın alma, bilgi teknolojileri ve kaynak/iş geliştirme gibi özel sektörde de karşılığı olan fonksiyonel departmanlarında 12 ay boyunca tam zamanlı ve maaşlı çalışarak iş deneyimi kazanıyorlar. Ayrıca, İlk Fırsat Akademisi kapsamında 250 saatten fazla eğitim ve mentorluk desteği alarak iş hayatına tam anlamıyla hazır hale geliyorlar.

İlk Fırsat Programına Kimler Başvurabilir?

Bu yıl, İlk Fırsat Programı’na, devlet üniversitelerinden 2020 Haziran ve sonrasında mezun olan gençler başvurabiliyor. Mezunların diploma notunun 4’lük sisteme göre en az 2,5/ 100’lük sistemde en az 65 puan olması ve daha önce tam zamanlı çalışmamış olmaları bekleniyor. Gönüllü olarak sivil toplum kuruluşlarında ya da kulüp çalışmalarında görev almış, staj yapmış ve/veya burs almış öğrenciler öncelikli olarak değerlendiriliyor.

Programa Başvururken Nelere Dikkat Edilmeli?

Her genç ilk fırsat programı için yalnızca bir pozisyona başvuru yapabilecek. Bu nedenle ilk fırsat programı dahilinde bulunan ilanlara başvurmak isteyen gençlerden öncelikle çalışmak istedikleri STK’yı ve pozisyonun gerekliliklerini dikkatli bir şekilde incelemelerini bekliyoruz. Başvurmak istedikleri STK ve pozisyonda karar kıldıktan sonra başvuru formunu eksiksiz ve doğru bir şekilde doldurmaları, istenildiği zaman ilgili evrakları ibraz etmeleri gerekiyor.

Değerlendirme Süreci Hakkında Detaylar:

İlk Fırsat Programı dahilinde gelen başvurular incelendikten sonra ön değerlendirmeyi geçen adaylar, ilk online mülakata davet ediliyor. İlk mülakat sonrasında belirlenen gençlerle ikinci bir online mülakat yapılıyor. Bu mülakatların ardından da programa kabul edilecek adaylara karar veriliyor.

İlk Fırsat Katılımcı Adayları için Başvuru Kriterleri:

İlk Fırsat Programı
  • Herhangi bir devlet üniversitesinden 2020 Haziran ayı ve sonrasında mezun olmuş olması
  • Diploma notunun 4’lük sisteme göre en az 2,5/ 100’lük sistemde 65 puan ve üzeri olması
  • Daha önce tam zamanlı bir işte çalışmamış olması (Stajlar bu kapsamda değildir)
  • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olması
  • Programa katkıda bulunabilecek ve yararlanabilecek niteliklere sahip olması

Başvuru:

İlk Fırsat 2021 aday başvuruları  3 Mayıs 2021 – 4 Haziran 2021 tarihleri arasında yapılacaktır.

Her aday sadece 1 kuruma/pozisyona başvuru yapabilmektedir.

Program kapsamında seçilen katılımcıların işe başlama tarihi 1 Eylül 2021’dir.

Diğer ilanlarımız için sayfamızı ziyaret ediniz

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bültene Abone Ol
en son haberleri, duyuruları, ilanları, etkinlikleri almak için abone ol
İstediğiniz zaman abonelikten çıkabilirsiniz