Geleceğe Atılan Sağlam Adım: Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi

Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi: Geleceğe Atılan Sağlam Adım

“Her şey hiç olarak başladı.”

~ Ben Weissenstein

İçindekiler

1 Geleceğe İlk Adım

Geleceğe ilk adım diyorum ama sağlam atamadığınız takdirde boş bir adımdan fazlası olmayacaktır. Lisedeyken, üniversiteye giderim, gezer eğlenirim. O öyle olmuyor arkadaş ilk gittiğinde bazen hayalinden öte bazen hayalinde düşük bir yerde olabiliyorsun. İşte hayatta burada başlıyor. Hayattaki birçok gerçeklerle tanışacağınız ilk adımı o üniversite kapısından geçerken atmış oluyorsunuz. Fakat bunu o adımda değil, o adımdan sonra atacağınız adımlarda anlıyorsunuz. Pişman olabileceğiniz adımlarda atabiliyor farkına varmadan doğru adımlarda atabiliyorsunuz.

Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi

En önemlisi bu adımları attıktan sonra size tecrübe katması. Öğrenci dilinde kazıklanmak dediğimiz eylemi yaşayın. Kazıklanın ve kazıklayın. Dikkat edin bazen bu kazıklama olayını yaptığınız kişi  en yakın arkadaşınız olabiliyor. Aşık olun , etkinliklere katılın, siz üniversiteye oturmaya değil özgür olmaya gittiniz. Tecrübe edinin, düşün, kalkın. Yeter ki özgürlüğünüzü kontrol altında tutabilin. İpi elinizden kaçırırsanız yakalaması çok zor. Kısaca özgürlük diye tabir ettiğimiz üniversite size şamar da atabilir, kalbinizi de attırabilir. O yüzden adımlarınızı atarken diğer hamlenizi düşünün ve her alanda tecrübe edinip iyi bir adım atmalısınız. Geleceğe ilk adımınızı sağlam atın.

2 Geleceğe Atılan Sağlam Adım: Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi

Türkiye’nin en genç ve dinamik üniversitelerinden biri olan Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi, “Geleceğe Açılan Köprü” misyonuyla 23 Nisan 2015 tarih ve 29335 sayılı Resmi Gazete’de yayınlanan 6640 sayılı Kanun ile kurulmuştur.

Üniversitemiz 26 yıllık köklü bir geçmişe sahip olan Balıkesir Üniversitesi’nden devralınan eğitim kurumları ile akademik hayatına başlamıştır.  Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi, 08 Eylül 2015 tarihinde Rektörümüz Prof. Dr. Süleyman Özdemir’in göreve başlamasıyla, hızla gelişme yolunda adımlar atmaya başlamıştır.

Üniversitemiz, toplamda 8 yerleşkede 4 enstitü, 9 fakülte, 1 yüksekokul ve 9 meslek yüksekokulu ile eğitim-öğretim ve araştırma faaliyetlerini sürdürmektedir.

Üniversitemizde 2018 – 2019 eğitim-öğretim yılı itibariyle ön lisans, lisans, yüksek lisans ve doktora düzeyinde olmak üzere 13.200 civarında öğrencimiz mevcuttur.

Üniversitemiz, İstanbul, Bursa, Çanakkale, İzmir, Balıkesir (Merkez) ve Marmara Adasına yakınlığı ile dikkat çekmektedir. Deniz, Kara ve Demir Yolları ile ulaşım sağlayabileceğiniz üniversitemiz, saydığım şehirlere 2-4 saat aralığındadır.

3 Üniversite Hakkında

Üniversitemizin rektörü sayın Prof. Dr. Süleyman Özdemir’dir. İşinde gayet başarılı ve öğrencilerini ihmal etmemeye çalışan tatlı bir rektöre sahibiz. Öğrenci toplulukları ile bir araya gelerek fikir alışverişinde bulunan, öğrencilerine değer veren, hatta yakında Sosyal Etkinlik ve Eğlence Topluluğu’nun instagram hesabında, yeni dönem, eğitimimiz, bandırma ve üniversitemiz hakkında konuşacağımız canlı yayında bizlerle birlikte olacak.

Not sistemine gelirsek. Üniversitemizin muaflık sınavları var. İngilizce, Türk Dili ve Atatürk ve İnkılap derslerinde 60 puan barajını geçer iseniz o dönem, o dersten muaf oluyorsunuz. Okulumuzda Çan Sistemi vardır. Bu durum derslerine çalışanlar için büyük bir avantaj sağlamaktadır. Vize ve Final sınavları sınıf sınıf, karma şeklinde oluyor. Kaliteli, bilgi sahibi olmanız gereken sorular sorulurken bazen de kolay sorular olabiliyor. Final sınavında 50 puanın altında aldığınız takdirde vizeniz isterse 100 olsun kalıyorsunuz. Bütünlemelere kalmanızı önermem.

Maddi durumunuz yerinde ise kesinlikle yaz okulu öneririm. En önemlisi çift ana dal ve yan dal programlarının olması. Kesinlikle çift ana dal yapmanızı öneririm. Yalnız çift ana dalda dönem sonu genel ortalamanız 3.0 üzerinde olmalıdır.

4 Kampüsten Sesler

Aşırı modern ve 7/24 açık bir kütüphaneye sahibiz. Kütüphane bizim için lüks bir evden ibaret diyebilirim. Kitaplar, 60-70 mbps hızında internet, konfor, sıcaklık… daha ne olsun.

Okulumuzda 66 tane öğrenci kulübü mevcuttur. Hepsinin belli bir amacı vardır. Birçok kariyer etkinlikleri, sosyal farkındalık etkinlikleri, sanatçıların katılımı, değişik ve ilgi çekici eğlenceli etkinlikler, bu uzaktan eğitim sürecinde, uzaktan kendini yürütebilen birkaç topluluk oldu. Bunların başında şüphesiz yeni açılmasına rağmen “Sosyal Etkinlik ve Eğlence Topluluğu” geliyor. Bizi birçok sanatçı ile buluşturan, bazıları ile tanışma fırsatı sağlayan, Red Bull gibi büyük bir firmadan 60 kişiye hediye göndermeleri ve ulusal etkinlikleri ile devam etmektedir. Bunun yanında sağlık alanında, tarih alanında, iş alanında hizmet vermeye çalışan kulüplerde uzaktan eğitim sürecinde arkadaşlarımıza bir şeyler katmaya çalıştılar. En iyisi tabii ki okul zamanında keşke okul açılsa da daha fazla etkinlik olabilse.

Bu sene 3 farklı kulvarda yemek verebilecek, son derece modern 1000 kişilik bir yemekhanemiz açıldı. Onun dışında Merkez Kampüste 2 tane, Sağlık Bilimleri Fakültesinde de 1 tane olmak üzere okulumuzda toplam 4 tane yemekhanemiz mevcuttur. Yemek ücretimizde 3 TL ve yemeklerimiz doyurucu ve yeterli.

Okulumuzun bahçesinde, kermeslerle birlikte geçmiş yıllarda bahar ve öğrenci şenlikleri oluyor. Bunların içinde değerli sanatçılar, yarışmalar ve e-spor turnuvaları ile aşırı güzel geçmektedir. Bu sene malum hastalık yüzünden birçok şey suya düşmüş durumda.

5 Üniversiteye Yakın Devlet Yurtları Ve Özel Yurtlar

Fatma Ana Kız Öğrenci Yurdu: Yeni Mahalle Şehit Tnk. Teğmen Doğuş URAN Cad. NO:105/A, Bandırma/Balıkesir Tel.: 0554 457 12 16

Adnan Songar Erkek Öğrenci Yurdu: Ömerli, TOKİ Konutları, 10200 Bandırma/Balıkesir

Manyas Erkek-Kız Öğrenci Yurdu: Çarşı, Ilıcabaşı Sok. No:1, 10470 Manyas/Balıkesir Tel.:  0533 938 80 82

Gönen Öğrenci Yurdu: Karşıyaka, Gönen MYO, 10900 Gönen/Balıkesir

Özel Yurtlar

Bandırma Ebruli Kız Apartı: Paşabayır Mh 7. Sokak, Tuncay Sk. No:7, Balıkesir Tel.:  (0266) 713 37 13

Ada Kız Apartı: Haydar Çavuş, 29. Sk. No:29, 10200 Bandırma/Balıkesir Tel.: (0266) 713 33 55

Su Apart: 17 Eylül, Şht. Şenkon Sk. No:34, 10200 Bandırma/Balıkesir Tel.: (0266) 718 08 09

Bandırma Belinay Öğrenci Yurdu: Sunullah, Ordu Cd. No:142, 10200 Bandırma/Balıkesir Tel.: (0266) 715 23 90

Liman Apart: 600 Evler Atatürk Cd. No:46, 10200 Bandırma/Balıkesir Tel.: 0542 213 26 15

10, 15. Hele o 15 Varya O 15

10 numara ile başlayalım. Bu 10 numara, sadece merkez ve üniversitemiz için çalışan bir hat. Ne kadar üniversitenin yanında hastane de olsa biraz da hastane otobüsü de olsa, tüm öğrenciler olarak 10 numara canımız kanımız. 5’er dakika ile hareket eden otobüsümüz merkez ile üniversitemiz arasında 10-15 dakika gibi bir süreye düşürüyor.

15 numaraya gelirsek. Erkek öğrenci yurdundan başlar, kız yurdunu alır ve direk okula gelir. Tek sıkıntısı yolun yarısına geldiğinde dolu oluyor ve 1 saatte bir geçmesi. Onun dışında 10 numaralardan daha konforlu orası kesin.

Otobüsler öğrenci otobüs kartı ile 2,25’dir.

6 Gezilecek Yerler: Her Yere, Tek Merkez

Yerleşkelerimizin bulunduğu Bandırma, Gönen, Manyas ve Erdek ilçeleri, aynı zamanda başta Manyas Kuş Cenneti, Kapıdağ Milli Parkı, kaplıcaları, antik kentleri, denizi, yeşili, tarihi ve doğasıyla bir turizm cenneti konumundadır.

Bunlar dışında İstanbul, Bursa, Çanakkale, Manisa ve İzmir gibi büyükşehirlere yakınlığı, karayolu, denizyolu ve demiryolu ile seyahat imkânları ve önemli bir kavşak olma niteliği taşıyan konumu, yurt içi ve yurt dışından gelen öğrenciler için büyük bir avantaj oluşturmaktadır.

7 Yemekler: Şaşıracağınız Höşmerim, Soğuk Lahmacun   

Okulumuzun içinde hem kantin de, hem de yemekhanelerde muazzam yemekler yapılıyor.

Şehir içinde şaşırdığım soğuk lahmacunun seyyar dahil birçok yerde olması. Hiç denemedim ama birçok yerde görebilirsiniz.

Birde höşmerimin burada ünlüymüş çok şaşırdım ve ilk defa tattım. Sizin de tatmanızı öneririm.

Bunun dışında büyük şehirlere yakınlığı ile birçok tada ev sahipliği de yapıyor.

8 Yanınızda Bulundurmanız Gerekenler/Gerekmeyenler

Tek getirmemiz gereken şey Şemsiye. 4 Mevsimde de rüzgarlı bir yapıya sahip olan bandırma, bir çok şemsiye sahiplerini üzmüştür. Onun dışında sağlam kışlıklarınızla gelin derim.

Üniversitemizin konumu merkeze 15 dakikalık bir uzaklıkta merkez dışında bulunmaktadır.

Bir çok büyük şehire yakın olması avantaj ve aşırı rüzgarlı olması bazen sizi bile savurması dezavantaj.

9 Sosyal Hayat ve Aktiviteler

Barış Manço  Kültür Merkezimizde bir çok tiyatro ve kültürel etkinlikler belediyemiz tarafından sağlanıyor. Tek bir AVM’si bulunan ilçemiz büyük bir sinema salonu ile gerekli ihtiyacı kapatıyor. Go-kart ve Erdek yolunda bir de Paintball gibi eğlence yerleri de bulunmaktadır.

Eylül’ün ikinci haftasında 2-4 gün süren Kuş Cenneti Festivali oluyor. Büyük sanatçılar geliyor. Geçen sene Edis, Merve Özbey ve Haluk Levent gelmişti. Çok da eğlenceliydi. Bunun dışında belediye öğrenci toplulukları ile hareket ederek, çeşitli etkinlikler düzenlemektedir.

10 Mutlaka ………. Yapın

 • Kesinlikle ve kesinlikle okul açılmadan okulu, bandırmayı gidip görün.
 • Okuldan önce kesinlikle otobüs kartınızı çıkarın yoksa fazladan paralarınız gidebilir.
 • Okula başladığınızda hızlı hareket etmeyin, kesinlikle ortamı gözlemleyin. Herkesi deneyin ve birilerini seçin.
 • İnternetten tanıştığınız birileri ile kesinlikle eve çıkmayın. İlk sene en azından ilk dönem yurtta kalın.
 • Öğrenci topluluklarına katılarak aktif olmaya çalışın.
 • Bekleyen değil kovalayan olun. Çünkü hiçbir fırsat bekleyene gelmez.
 • Geleceğinize yatırım yapın.
 • Üniversite özgürlüktür. Özgürlüktür özgürlüktür ama özgürlük sizi alıp savurabilir. Özgürlüğü kullanabilin.
 • Kütüphane de kesinlikle sabahlayın.
 • Üniversitemizin yeni olması Erasmus gibi yurt dışı fırsatlarını iyi değerlendirin derim.
 • Arkadaşlarınızı iyi tanıyın, birden fazla karakterde binlerce arkadaşınız olacak.
 • Her zaman mutlu olun.

11 SONUÇ

Toplayacak olursak üniversitede birçok çeşit insan, etnik yapı, eğlence, mutsuzluk, mutluluk, başarı, mali yapıyı kontrol etme gibi bol bol kendinizi geliştirebileceğiniz, düşünebileceğiniz ve zirveye çıkabileceğiniz bir yer. Aman dikkat zirveden düşüş çok can yakar. Her neyse tamamen fikir, fiziksel olarak belki de son değişebileceğiniz tek yer. Mutlu olun…

12 Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi Tanıtım Filmi

Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi Tanıtım Filmi

Yunus Emre Gümüş
Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi/Yönetim Bilişim Sistemleri

Tüm üniversite tanıtımları için Üniversite bölümünü ziyaret et…

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bültene Abone Ol
en son haberleri, duyuruları, ilanları, etkinlikleri almak için abone ol
İstediğiniz zaman abonelikten çıkabilirsiniz