Tez Hazırlığında İşinizi Kolaylaştıracak Noktalar

            Ales, yabancı dil sınavı, mülakatlar… Yüksek lisansa kabul edilmiş ve ders dönemini kapatmışsınızdır. Sunumlar, makale çevirileri, size uymayan ders saatleri, hatta başka şehirden gelip yüksek lisans yapıyorsanız otobüs yolculukları artık bitti….

            Bilginin ve pratikliğin tez dönemini atlatmanın en kolay yolu olduğunu tez bitince kavradım. Bilgi derken tez konusunun teorik bilgisinden bahsetmiyorum, burada ”Tez nasıl yazılır?”ın bilgisinden bahsediyorum. İşin içine girdiğinizde gerçekten çok eğlenceli olduğunu anlayacak, araştırma ve çalışma doyumunu sonunda kadar  hissedeceksiniz. Hele ki bitirdiğinizdeki onur ve hazzı anlatamam size.

            Tez yazarken size yardımcı olacak birkaç noktaya parmak basmak istedim. Maddeleştirerek yazacağım ki sıkılmadan okuyabilesiniz ve ihtiyacınız olan başlığı bulabilesiniz. Teze başlarken veya savunmaya hazırlanırken okulunuzun bir sürü prosedürüyle karşılaşacaksınız, bunlara hiç girmiyor ve başlıyorum…

  • Mutlaka ve mutlaka okulunuzun tez yazım klavuzuna göre hareket etmelisiniz. Tez yazımınız bittikten sonra kontrollerde ”bu olamamış” ”düzelt getir” diyebilirler, ki bu genelde son dakikalarda olur. Yetiştirmek imkansız olur.
  • Wordde sayfa düzeninizi en baştan doğru yapın. Yazınız ilerledikçe o düzelmiyor, standart gitmiyor.
  • Cümle sonunda kaynak gösterdiniz, en sonda kendinize bir sayfa açın kaynağı hemen oraya koyun. Aksi taktirde kaynakça hazırlarken baş edemezsiniz.
  • Çok yazarlı kaynak gösterirken ilk kez o kaynağı kullanıyorsanız hepsinin soyadını yazın. Sonra yine gösterirseniz ”vd.” kullanabilirsiniz.

 Örnek: İlk sefer atıf yaparken tüm yazarların adı listelenir;

(Kernis, Cornell, Sun, Berry, ve Harlow, 1993)

Sonraki atıflarda ise sadece ilk yazarın adı belirtilip ”vd.” ifadesi kullanılır

(Kernis vd., 1993)

  • Kolay bir şekilde kaynakçada kaynak göstermek uzun ve uğraştırıcı bir iştir. Size kolay yöntemi göstereceğim. Kaynak göstereceğiniz makale, tez vb… google akademikte aratın. Başlığın içine girmeden başlığın altında bir  tırnak işareti göreceksiniz (”), oraya tıkladığınızda hazır şekilde kaynak gösterimleri çıkacaktır.  Apa olanı kopyalayın ve kaynakçanıza yapıştırın. büyük harf/ küçük harf ne değişiklik yapılması gerekiyorsa okulunuzun tez yazım klavuzuna göre düzenleyin.
  • Son olarak da, yerli/yabancı kaynak bulamıyorsanız ya da bulup içeriği göremiyorsanız, https://scihub.wikicn.top/ web sayfasına DOİ ile başlayan makale numarasını yapıştırın ve aratın. Muhakkak karşınıza çıkacaktır. Örnek DOI: 10.26466/opus.557530.
  • Tezinizi mutlaka danışmanınız haricinde başka biri hatta birkaç kişi gözden geçirmeli. Beyin, cümleleri istermez istemez anlamlı ve kurallara uygun okumaya başlıyor. İkinci veya üçüncü bir göz hatalarınızı belirlemede yardımcı olacaktır.

            Danışmak istediğiniz konu olursa bana ulaşabilirsiniz. Yardımcı olabileceğim bir şey ise buradayım.Herkese kolaylıklar dilerim.

Diğer yazılarımızı okumak için tıklayınız.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bültene Abone Ol
en son haberleri, duyuruları, ilanları, etkinlikleri almak için abone ol
İstediğiniz zaman abonelikten çıkabilirsiniz