1 Kitap 1 Film 1 Tedx

İçindekiler


Bird Box

Tür olarak Korku filmi,Gerilim,Bilim Kurgu, Dram
Süresi:2 saat 40 dk
IMDb puanı:6,6/10
Aldığı ödüller:En iyi korkutucu sahne dalında MTV film ödülü

Başrollerinde Sandra Bullock, Trevante Rhodes, John Malkovich gibi isimlerin yer aldığı filmin tarihçesine bakacak olursak, İlk olarak 2014 yılında yayımlanan Josh Malerman’ın Bird Box isimli romanı, Kafes ismiyle ülkemizde İthaki Yayınları tarafından okuyucuyla buluşmuştu.Okuyucular tarafından oldukça sevildi ve kitabın uyarlama çalışmalarına hemen başlandı. Çekimlerin tamamlanıp da filmin Netflix’de yayınlanması ancak 2018 yılında mümkün oldu.

Bird Box, peşlerinde olanlardan kurtulmak için gözleri bağlı bir şekilde yola koyulan bir kadın ve çocuklarının hikayesini konu ediyor. Her şey tam beş yıl öncesinde başlar. Başlangıçtan bu zamana kadar hayatta kalmayı başaran Malorie ve iki çocuğu için hayat bu süreçte hiç de kolay olmaz.

Çavdar Tarlasında Çocuklar

İlk yayınlanma tarihi:16 Temmuz 1951
Sayfa sayısı:277
Yayım:1997

Amerikalı genç Holden Caulfield’in başdöndürücü sözde-otobiyografik öyküsüdür; onun, etrafındaki “yapmacık” dünya isyanını anlatır.

“Sakın kimseye bir şey anlatmayın. Herkesi özlemeye başlıyorsunuz sonra.”

Gönülçelen adıyla da bilinen Çavdar Tarlasındaki Çocuklar, ergenlik çağındaki zorlukları ve yalnız bırakılmayı anlatıyor.

Time dergisine göre 20. yüzyılın İngilizce yazılmış en iyi eserlerinden biri olarak kabul edilmiş.

Kitapta birinci kişili anlatım söz konusu doğrusu bu anlatım biçimi yerinde olmuş çünkü kitabın girizgahından itibaren baş karakter oluyorsunuz ve ona bürünerek onun ruhunu benimseyerek daha heyecanlı bir okuma deneyimi yaşıyorsunuz.
Kitabın okurları kendi içlerinde ikiye ayrılıyorlar.Birinci grup derinliği ve çıplaklığı okumayı seven okurlar ikinci grup ise okurken derinlikten çok yüzeysellik arayan anlamdan çok anlatımdan beslenen okurlar.
Holden insanların yapmacıklığından nefret eden ve kendini sürekli sorgulayan bir karakter. Toplum eleştirisi ağır basıyor kitapta .. Eseri okuduğunuzda otomatik portakaldaki alex karakteri ve Yusuf atılganın aylak adam eserleriyle derin ve gizli bir bağ olduğu düşünülüyor tabi eserleri okurken önemli bir noktada arka planını bilmek..
Dünya 2 tane bunalımlı savaş atlattı 1. Dünya savaşı ve 2. Dünya savaşı 1950’Li yıllar için varoluşsal sancılar çeken bir kitle ortaya çıktı diyebiliriz.Bu eser de tam olarak bu yıllarda ortaya çıkan farklı karakterlerin mamüllerinden biri diyebiliriz.
Anlama ve derinliğe inmek istiyorsak psikolojik romanları da seviyorsak kesinlikle göz atmamız gereken bir kitap diye düşünüyorum diyerek yazımı bitiyorum.


Sam Berns

Benim Mutlu Bir Yaşam İçin Felsefem

”-İnsanların seninle ilgili bilmesi gereken en önemli şey ne?”
”-çok mutlu bir yaşamım olduğu”

Yaşamında sahip olduğu hastalığı yüzünden birçok engelle karşılaşmış olsa da hepsinin üstesinden gelmeyi kendine felsefe edinmiş ve bunları yaparken bir zorunluluk olarak değil mutluluğu adına daha da mutlu hissederek yaptığı güzellikleri,herkese ders olması gereken
güç ve başarı hikayesini bu cesur insanın kendi ağzından dinleyelim;

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bültene Abone Ol
en son haberleri, duyuruları, ilanları, etkinlikleri almak için abone ol
İstediğiniz zaman abonelikten çıkabilirsiniz