Emin Çapa: Kadınların eğitimi ülke için kilit önemde

Millî Eğitim Bakanlığı, yeni bir uygulama imza atarak Eğitim Analiz ve Değerlendirme Raporlarını seriler halinde yayınlamaya başladı. İlk iki raporda mesleki eğitimi konu alınırken  serinin üçüncü raporu ‘2018 Liselere Geçiş Sistemi: Merkezi Sınavla Yerleşen Öğrencilerin Performansı‘ oldu. Bu rapor ile MEB’in amacı 2018 Merkezi Sınav sonuçlarına göre sınavla öğrenci alan okullara merkezi olarak yerleşen öğrencilerin sınav performanslarının incelenmesi ve sınav süreçlerinin iyileştirilmesi için atılacak adımların veriye dayalı olarak belirlenmesidir. Rapor, Türkiye’de eğitim hayatına dair önemli istatistikler verirken Emin Çapa ise önemli bir başlığa dikkat çekiyor: Eğitimde Kadınlar!

Raporda Eğitime Dair Önemli İstatistikler Var

2017-2018’de 8’inci sınıftan mezun öğrenci sayısı: 1 milyon 192 bin 799.  LGS kapsamında yapılan merkezi sınava (2 Haziran) 1 milyon 9 bin 260 öğrenci başvurdu, bunlardan 971 bin 657’si sınava katıldı.Yani mezunların yüzde 81,46’sının sınava girdi. 

20 soruluk testler arasında en düşük başarı 6,99 ortalama ile matematik olurken 16,48 ortalama ile Türkçe en yüksek başarıyı sağlayan ders oldu. 10 soruluk derslerden T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük dersinde 9,26, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi testinde 9,72 ortalama yakalandı.
Boş sorular incelendiğinde en çok yüzde 28,99 oran ile matematik, ardından yüzde 6,25 oran ile fen bilimleri ve yüzde 4,42 oran ile yabancı dil geldi. 

Cinsiyete göre başarı incelendiğinde kız öğrencilerin ortalama puanlarının matematik haricindeki tüm testlerde erkek öğrencilerden daha yüksek olduğu ortaya çıktı. Erkeklere göre kız öğrencilerin en başarılı olduğu testler Tükçe ve yabancı dil oldu.

Emin Çapa: Kadınların eğitimi ülke için kilit önemde

Raporda dikkat çeken başka bir ayrıntı anne ve babanım eğitim düzeyi. Anne ve babanın eğitim düzeyi arttıkça öğrencilerin de puan ortalamalarının arttığı gözlemlendi. Yani açık bir şekilde çocukların sınav başarısını ebeveynlerin eğitimi oldukça etkiliyor. 

Çocuk üzerinde anne mi baba mı daha etkili?‘ sorusunun cevabını ise açık ara anne oluşturuyor. Anneleri ilkokul ve lisansüstü eğitime sahip olan öğrenciler arasındaki puan farkı 60’a kadar ulaşıyor.  

Emin Çapa ise bu başlığa twitter hesabından yaptığı açıklama ile dikkat çekiyor:


Herkes, MEB’in LGS sınavı raporunu okumalı. Hepimizin tahmin edeceği üzere, anne baba eğitim seviyesi yükseldikçe çocuğun başarısı da yükseliyor. Ancak, anne ve babaya ayrı ayrı bakılınca “anne”nin daha önemli olduğu görülüyor. Kadınların eğitimi ülke için kilit önemde.


Anne her eğitim düzeyinde eş düzeydeki babaya göre çocuğun sınav başarısını yükseltiyor. Üstelik standart sapma daha düşük. Yani eş düzeydeki eğitimli annelerin çocukları arasında başarı farkı daha az. (Ayrıca ebeveynin eğitim seviyesi yükseldikçe bu fark da azalıyor.)


Anne ve babanın eğitim seviyesinin etkisine bakın. Gelişme kadından geçiyor. Keşke ikisi eş olan aileleri de görebilseydik.

LİSE MEZUNU Baba Anne

LGS Puanı     344    355

2 YILLIK YO

LGS Puanı      360    372

ÜNİVERSİTE

LGS Puanı        374    383

  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir