Home Office Çalışmanın Avantajları / Dezavantajları

Home Office, ofislerimize gidip çalışmak yerine aynı mesai saatleri içerisinde Home Office çalışmadır. Home Office kelimesini özellikle pandeminin ortaya çıkmasıyla son bir senedir daha fazla duyar olduk. Pandemi sonrasında da Home Office çalışmanın kalıcı olacağı söylenilmektedir. Her şeyin avantajı ve dezavantajı olduğu gibi Home Office (uzaktan çalışma)’in de avantajları ve dezavantajları vardır.

İçindekiler

Home Office Çalışmanın Avantajları

1. Esnek Çalışma Saatleri

Home Office çalışırken çalışma saatlerimizi esnetebiliriz. Eğer kendimizi o an verimli olabileceğimizi düşünmüyorsak kısa molalar vererek daha sonrasında çalışmaya devam edebiliriz.

2. Çalışma Ortamı

Çok kalabalık ofis ortamına sahipseniz veya ofisteyken sürekli yanınıza çalışanlar geliyorsa Home Office çalışmada bu durum daha iyi hale gelebilir. Evden çalışırken bir odanızı, masanızı dilediğiniz şekilde düzenleyebilirsiniz. Böylelikle kendinizi evde değil ofiste hissedebilmeniz kolaylaşabilir.

3. Odaklanma Seviyesi

Odaklanma seviyeniz, çalışma ortamınızdan dolayı azalır veya artabilir. Eğer çok kalabalık, gürültülü, açık alandaki ofislerde çalışıyorsanız işinize odaklanma seviyeniz düşecektir. Home Office çalışmanın belki de en iyi avantajı çok kalabalık, gürültülü ve açık alandaki ofislerde değil de evimizden çalışarak işimize daha rahat, tam odaklanabiliriz.

4. Zaman Tasarrufu

Özellikle büyük şehirlerde yaşayanların ofise gittikleri zaman en büyük kabusu trafiktir. Ofise gitmek için birçok kişi zamanını trafikte geçirdiği için çok erken saatlerde uyanır. Home Office çalışmada ise trafik derdi yoktur. Trafikte kaybedilen zamanı daha çok kendinize, sevdiklerinize veya işinize ayırarak zaman tasarrufu yapmış olursunuz.

5. Maliyetleri Azaltma

Ofise giderken giyim, yol, yemek vb. maliyetler olmaktadır. Home Office çalışmada bunların olmaması maliyetlerinizi azaltabilirsiniz.

6. Stres Faktörünün Azalması

Ofise giderken özellikle trafikte geçirdiğiniz için işe yetişebilecek misiniz? Yetişemeyecek misiniz? derken, karşınıza çıkan olumsuz şeylerle daha çok stres olduğunuz için Home Office çalışmada stresiniz ofis ortamına göre farklılık gösterecek ve azalacaktır.

Home Office Çalışmanın Dezavantajları

1. Adapte Olamama

Home Office çalışmaya her kişinin hemen adapte olması beklenemez. Home Office çalışamaya hemen adapte olamayarak ofis ortamını arayabilir ve işlerinizi düzenli, istediğiniz gibi yapamayabilirsiniz.

2. İletişimsizlik ve Koordinasyonsuzluk

Home Office çalışmada, ekip içi iletişimsizlik ve koordinasyonsuzluk artabilir. Çünkü esnek çalışma saatlerinden dolayı tüm ekip aynı saatte müsait olamayabilir bu durumda iletişimsizlik ve koordinasyonsuzluğa yol açar. Bu durumu en aza indirmek için çalışma saatlerinde planlamalar yapılabilir, kişiye mail yerine telefon ile daha hızlı şekilde ulaşabilirsiniz.

3. Dikkat Dağıtıcı Unsurlar

Home Office çalışmada, disiplinli, planlı olmadığınız takdirde veya gününüzün birçok kısmını televizyon izleyerek, sosyal medyada fazla vakit geçirerek dikkatinizi dağıtırsınız ve işinizi yapmayı aksatabilirsiniz.

4. Ev- İş Yaşamını Birbirinden Ayıramama

Home Office çalışmaya başladığınız zaman doğru planlama yapamayarak ev-iş yaşamını birbirinden ayıramadığınızda ev-iş yaşantınız birbirine karışacaktır ve bu durumda stresli olabilirsiniz.

5. Rutine Bağlı Kalma ve Sosyal Ortamdan Uzaklaşma

Home Office de sürekli aynı ortamda çalıştığınız için bir rutine bağlı kalarak dışarıya çıkamayabilir, arkadaşlarınızla görüşemeyebilirsiniz ve sosyal ortamdan uzaklaşabilirsiniz. Bu durumda psikolojik olarak olumsuz etkilenebilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bültene Abone Ol
en son haberleri, duyuruları, ilanları, etkinlikleri almak için abone ol
İstediğiniz zaman abonelikten çıkabilirsiniz