TYP Güvenlik Görevlisi Alımı Resmi Gazete’de

TYP Güvenlik Görevlisi Alımı Resmi Gazete'de yayınlandı

İşkur tarafından düzenlenen TYP olarak bilinen Toplum Yararına Program işsizlik oranı arttıkça umutla beklenen bir program haline geldi. Okulların açılmasıyla birlikte ilanları açılmaya başlanan program genellikle okullarda ve kamu kurumlarında çevre temizliği işlerini gerçekleştiriyor. TYP Güvenlik Görevlisi alımı Resmi Gazete’de yayınlanmasıyla da TYP gündeme girmeye başlamış oldu.

TYP Güvenlik Görevlisi Alımı

Temizlik görevlisi ve altyapı çalışmaları için alım yapılan programa son yıllarda Güvenlik Görevlisi mesleği de eklenmeye başlandı. 3 Eylül 2019 tarihli Resmi Gazete’de yayınlanan AKTİF İŞGÜCÜ HİZMETLERİ YÖNETMELİĞİNDE DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA DAİR YÖNETMELİK ile TYP Güvenlik Görevlisi Alımı tekrar resmileşti. Ancak yönetmeliğe eklenen madde geçici olarak eklendi. Bu nedenle TYP Güvenlik Görevlisi Alımı sürekli bir şekilde devam etmeyeceği sinyalleri de verilmiş oldu.

Resmi Gazete’de yayınlanan okullara güvenlik görevlisi alımı için yönetmelikte değişiklik yapan yönetmelik şöyle:

YÖNETMELİK
Türkiye İş Kurumundan:
AKTİF İŞGÜCÜ HİZMETLERİ YÖNETMELİĞİNDE DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA DAİR YÖNETMELİK

MADDE 1 – 12/3/2013 tarihli ve 28585 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Aktif İşgücü Hizmetleri Yönetmeliğine aşağıdaki geçici madde eklenmiştir.“

GEÇİCİ MADDE 8 – (1) 2019-2020 ve 2020-2021 eğitim öğretim yıllarında Millî Eğitim Bakanlığına bağlı resmi okulların güvenliğinin sağlanmasına yönelik Toplum Yararına Program düzenlenebilir. Bu şekilde düzenlenecek programlarda 65 inci maddenin birinci fıkrası hükümleri ve dördüncü fıkrasında yer alan belirli bir mesleğe yönelik TYP’lerin değerlendirilmeye alınmayacağına yönelik hüküm uygulanmaz.”

MADDE 2 – Bu Yönetmelik yayımı tarihinde yürürlüğe girer.

MADDE 3 – Bu Yönetmelik hükümlerini Türkiye İş Kurumu Genel Müdürü yürütür.

TYP Nedir?

Toplum Yararına Program, İŞKUR tarafından düzenlenen, işsizliğin toplumda yarattığı sorunların önüne geçilmesi amacıyla işsizlere kısa süreli çalışma desteği sağlayan programdır. TYP‘de çalışanlar Asgari ücret (2.020,90 TL) alıyor ve sigorta primleri karşılanıyor. Program en fazla 9 ay açılabiliyor. Bir kişi bir yıl içinde ise en fazla 9 ay yararlanabiliyor. Yeniden yararlanmak için 3 ay ara verilmesi gerekiyor ve toplamda bir kişi en fazla 24 ay TYP’den yararlanabiliyor. TYP Başvurusu için İŞKUR sisteminde ilan olması gerekiyor. Başvuru online veya İŞKUR şubelerinden yapılabiliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir