Work and Travel Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Nedir bu W&T? Kimsenin dilinden düşüremediği, üniversite öğrencilerinin gözdesi, çoğu öğrencinin gitmek isteyip de pek çok farklı nedenle cesaret edemediği bu efsane programı gelin yakından inceleyelim.

Work and Travel programı üniversite öğrencilerinin yaz döneminde Amerika’ya giderek hem ingilizcelerini geliştirdikleri hem de çalışıp para kazandıkları bir değişim programıdır. Bu programın İngilizce gelişimine katkısının olmasının yanı sıra öğrencilerin çeşitli işlerde çalışarak kendi paralarını kazanabilmeleri, farklı bir ülkede çalışma hayatını deneyimleyebilmeleri, kendi ayakları üzerinde durma fırsatı elde edebilmeleri bakımından da eşsiz bir programdır. Work and Travel’ın faydalarına gelecek olursak; öğrencilere Amerika’da 3 ay boyunca çalışma fırsatı vermesiyle birlikte 1 ay boyunca Amerika’yı gezme hakkı da tanımaktadır.

Malibu – Los Angeles

Seçmiş olduğunuz işte çalıştığınız 3 ay boyunca pek çok farklı insanla tanışacak, belki de çok yakın arkadaşlar edineceksiniz. Farklı ülkelerden insanlarla tanıştıkça hem bakış açınızı genişleteceksiniz hem yeni şeyler öğreneceksiniz hem de dünyanın ne kadar büyük olduğunu bir kez daha anlayacaksınız. Farklı kültürleri tanımak, farklı yaşam stiline sahip insanlarla bir arada yaşamaya çalışmak sizin hem daha fazla yeniliklere açık bir insan olmanızı hem de insanlara karşı daha fazla hoşgörülü olmanızı sağlayacak. Farklılıklara saygı duymayı, insanları anlamaya çalışmayı, onları yargılamamayı öğreneceksiniz. İlk başta farklı bir ülkede olmak, farklı dili konuşan insanlarla bir arada bulunmak, farklı bir kültürün içerisinde yaşamaya çalışmak size çok garip ve zor gelse de zaman geçtikçe, siz seçmiş olduğunuz işte çalışmaya devam ettikçe hem o ortama hem de işinize daha çok alışacaksınız. Bir yandan tabiki ingilizceniz de gelişme gösterecek ve artık bulunduğunuz ortam size hiç de yabancı gelmemeye başlayacak. Yeni tanışmış olduğunuz arkadaşlarınızla konuşurken yeni kalıplar öğreneceksiniz, belki de yaptığınız hataları fark edeceksiniz ve aynı zamanda dinleme pratiği de yapmış olacaksınız. Başta size kendi sesinizi duymak bile garip gelecek ve belki de cümle kurmanız yavaş olacak fakat bunun bilincinde olmanız ve bu durumu normal karşılamanız kendinize olan güveninizi sarsmayacak ve devam etme gücü bulacaksınız bana güvenin!

En merak edilen noktalardan biri olan gelir elde etme konusuna gelecek olursak; o kadar masraf yapıyoruz karşılığını kazanabilecek miyiz diyeceksiniz. Elbette! Amerika’da saatlik olarak kazanılan ortalama tutar 7-12$’dır. Bu tutar gideceğiniz eyalete ve seçeceğiniz işe göre değişiklik göstermektedir. Bununla birlikte çalışma saatleriniz, çalıştığınız pozisyon, overtime alıp almadığınız, ek işte çalışıp çalışmadığınız da kazancınıza etki edecektir.

Her aşaması farklı bir heyecan ve macera barındıran bu programın en zevkli kısımlarından biri olan travel kısmı ise özenle planlanması ve araştırılması gereken ana noktalardan biri. 3 ay canla başla çalışıp Amerika’nın güzelliklerini görmeden dönmek olmaz.. Bu aşamada çalıştığınız eyalete yakın olan ünlü yerlerden seyahat planınızı başlatabilirsiniz. Kendinize rota çizerek ilerlemeniz, her gittiğiniz bölgede gezilecek yerleri, yenilecek yemekleri, yapılacak alışverişleri önceden düşünmeniz ve planlamanız gerekiyor. Çalıştığınız dönemde bu araştırmaları yapmak, kazancınızı da göz önünde bulundurarak kendinize travel bütçesi ayırmak ve bu doğrultuda birikim yapmak işinizi kolaylaştıracaktır. Ayırmış olduğunuz bütçeyi doğru yöneterek uygun fiyatlara hem yolculuk hem de konaklama masraflarınızı karşılayabilirsiniz. Böylece hem çalıştığınız dönemde hem de travelda kendi kazancınızı doğru yönetmeyi öğrenebilirsiniz ve aynı zamanda da hayallerinizi gerçekleştirmenin mutluluğunu yaşamış olursunuz.

Golden Gate Bridge – San Francisco

Kaynak
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bültene Abone Ol
en son haberleri, duyuruları, ilanları, etkinlikleri almak için abone ol
İstediğiniz zaman abonelikten çıkabilirsiniz