Başarı: Kendini Tanıma Sanatı

Başarının sırları, başarıya uzanan basamaklar, başarının yolu ve başarılı olmak için atılacak adımlar adlı klişe yazıları bugün tabi ki eleştirmeyeceğiz. Evet doğru tahmin ettiniz, sonuna kadar okuduğumuz, sabrettiğimiz ve en sonunda motive olduğumuzu zannettiğimiz uzun vadeli olmayan, maksimum yarım saat bizi heyecanlandıran (dopamin salgılamamıza yardımcı) yazılardan bahsediyorum. Bu yazıların hepsinin başlığı klişedir ama içeriği genelde doğrudur, noktası virgülüne uygulansa bireyde muhteşem bir ilerleme görüleceği aşikardır.

Şimdi “başarı” kavramının püf noktalarını uygulama sırasına göre maddeleyerek inceleyelim;

1 Zaman Çok Geçmeden “KENDİNİ TANI”.

Kendinizi tanımanız demek; gerçek anlamda güçlü ve zayıf yönlerinizin, yeteneklerinizin farkına varılması anlamına geliyor. Bunu nasıl yapacağız? sorusunu duyar gibiyim. Kendinizi tanırken başka kişileri örnek alabilirsiniz! Etrafınızdaki başarılı insanların sayısını arttırın yani ağınızı genişletin. Ama bunun en dikkat edilmesi gereken noktası örnek aldığınız kişiyi kopyalamayın, kendiniz olun ve sadece o kişiyi örnek alın.

Herkes insanlığı değiştirmeyi düşünür; ama hiç kimse kendini değiştirmeyi düşünmez.

Lev Tolstoy

2 “HAYIR” Demeyi Öğren

Gün içinde o kadar çok durumla karşı karşıya kalıyoruz ki! Bunların arasından seçim yapmamız gerekiyor ve neye evet neye hayır dememiz gerektiğinin anlamını yitiriyoruz. Kendimizi “evet” kültürünün içinde buluyoruz. Fakat geçmişimize baktığımızda kazanılan başarıların çoğu yerinde söylenen “HAYIR” sayesinde elde edilmiştir. Şunu unutmayın ki hayır demek karşınızdaki kişiye küstahlık ya da saygısızlık yaptığınız anlamına hiçbir zaman gelmez. İstemediğiniz ve onaylamadığınız durum karşısında hayır demeyi öğrenin.

Başkalarına “EVET” derken kendinize “HAYIR” demediğinizden emin olun.

Paulo Coelho

3 Çok Büyük Olmasına Gerek Yok, Küçükte Olsa “HEDEF BELİRLE”

Örneğin, “Hedefim, şirkette x konumuna t sürede gelmektir. Bunu yaparken atmam gereken y tane adım var.” veya “Hedefim, üniversitede kendimi x kadar geliştirmek ve bunu t süre içinde gerçekleştirmektir. Bunu yaparken atmam gereken y tane adım var.” Şeklinde kendi kendinize meydan okuyup, hedef belirleyebilirsiniz. Burada püf nokta ise “x” değişkeni belirlediğiniz hedefi, “t” değişken belirlediğiniz hedef (x) için ayırdığınız süreyi ve “y” değişkeni ise belirlediğiniz hedef ve süre doğrultusunda planladığınız adımları sembolize etmesidir. Kısaca bir hedef belirleyin, bu hedef için belirli bir tarih veya zaman koyun ve bu zaman aralığında hedefinizi gerçekleştirmek için bir sonraki adımlarınızı planlayın. Küçük hedef koyun derken basit hedeften bahsetmediğimi aşağıdaki çok değerli sözden anlayabilirsiniz.

Hayattaki en büyük tehlikelerden birisi, insanın hedeflerini çok zor koyup başaramaması değil, çok basit koyup başarmasıdır.

Michelangelo

4 Lütfen Gerçekten “SEVDİĞİN İŞİ YAP”.

Kendini tanıdın, doğru yerlerde ve zamanında hayır demeyi öğrendin ve hedefini belirledin. Peki sen gerçekten sevdiğin iş için mi çabalıyorsun?

Buna ne yazık ki yazılacak pek bir şey yok çünkü neyi sevdiğini, ne yapmaktan hoşlandığını ve nelerin seni motive ettiğini benden iyi sen biliyorsun. Hatırlasana, bu aşamaya gelmek için öncelikle kendini tanımaya başladın. Şimdi bu aşamada takılıyorsan ilk yapman gereken, 1. adıma geri dönmekten korkmamalısın.

Belki de bu yazıdan sonra kendin ile baş başa kaldın ve gerçekten sevdiğin, üzerinde uğraşırken ve zaman geçirirken keyif aldığın hedefi sonunda buldun. Öncelikle seni tebrik ediyorum; durma, harekete geç ve değişimlere adapte ol.

 O zaman yazımızın en başına dönüyoruz. Motive olduğunu zannetmedin çünkü gerçekten sevdiğin işe motive oldun ve bu aşamada kendini sorgulayıp verilen adımları noktası virgülüne uyguladın. Bu yazıyı araştırıp bulduğuna ve okuduğuna göre zaten başarı yolunda atılacak en büyük adımı attın. Şimdi neden başarıya kendini tanıma sanatı dediğimi daha iyi anlıyorsun.

Bu aşamaları her durumda olduğu gibi doğru meslek seçiminde de uygulayabilir, daha verimli ve etkili çalışarak daha iyi konumlara ulaşabilirsiniz. Yalnızca unutmadan, doğru meslek seçimi konusunun güzel bir şekilde ele alındığı yazımızı incelemeniz gerektiğini hatırlatmadan edemeyeceğim.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bültene Abone Ol
en son haberleri, duyuruları, ilanları, etkinlikleri almak için abone ol
İstediğiniz zaman abonelikten çıkabilirsiniz