ETKİLİ İLETİŞİM VE TEKNİKLERİ

İçindekiler

ETKİLİ İLETİŞİM VE TEKNİKLERİ

Hayatımızın her alanında ön planda olan Etkili İletişim bizleri daha net anlaşılır ,güven veren bir yapıda olmamızı sağlar.

Bu sebepten dolayı , hem özel hayatımızda hem de iş yaşamında bizlere büyük avantaj sağlayan “ETKİLİ İLETİŞİM VE TEKNİKLERİ” başlığını sizlerle buluşturmak istedim.

İyi okumalar…

ETKİLİ İLETİŞİM

Etkili iletişim, karşı tarafa vermek istediğiniz mesajı en kısa zamanda ve net olarak iletmektir.  Hayatımız boyunca sözlü ya da sözsüz olarak iletişim yeteneğine sahip olmak önemli bir unsur haline gelmiştir. Etkili iletişim teknikleri ile birlikte kendinizi doğru ifade ederek yanlış anlaşılmaya sebebiyet vermezsiniz. Böylece insanlarla doğru iletişim kurmuş olursunuz.

Etkili İletişim Becerileri Nelerdir?

İyi Bir Dinleyici Olun

Etkili bir iletişim nasıl kurulur? 

sorusunun en önemli yanıtlarından biri çok iyi bir dinleyici olmaktan geçmektedir. İletişimi etkileyen noktalardan biri karşınızdakini iyi bir şekilde dinlemekten geçiyor. Böylece konuştuğunuz kişiye verdiğiniz değer ve gösterdiğiniz saygının da bir göstergesi haline geliyor. İyi bir dinleyici olursanız etkili iletişiminizi de sağlamış olursunuz. 

Ön Yargıdan Uzak Olun

Etkili iletişim kurmak için ön yargıdan uzak olmalısınız. Ön yargılı olursanız eğer, bu sadece insanlarla olan iletişiminizi olumsuz yönde etkilemez aynı zamanda yaşamınızın birçok alanında engellerle karşılaşırsınız. Ön yargıdan kurtulmak için empati duygunuzu harekete geçirebilirsiniz. 

Net ve Anlaşılır Olun

Etkili iletişim becerileri içinde net ve anlaşılır olmak önemlidir. Sözel ve sözsüz iletişim kaynaklarının karşımızdaki kişilere doğru bir şekilde ulaşması önemlidir. İyi bir diksiyonla mesajlarınızı net ve anlaşılır bir şekilde verebilirsiniz. 

 

 

 

 

 

 

Beden Dilini Doğru Kullanın

Etkili iletişimin önemi içinde beden dili yer almaktadır. Sözel iletişim kadar beden dili de iletişimde önemli rol oynar. Sözlerinizle beden dilinizin pekişmesi önemlidir. Böylece karşımızdaki insana neyi, nasıl anlattığımızı ortaya koyarız. 

 • Konuşma esnasında çok fazla el, kol hareketleri yapmamalısınız. 
 • Toplantılarda ya da sohbet esnasında otururken bacaklarınızı abartılı şekilde açmamalısınız. 
 • Yapılan bir espri esnasında komik olmasa dahi hafif bir gülümsemeyle karşılık verebilirsiniz. 
 • Ses tonunuzu yükseltirken, ayağa kalkıp el, kol hareketlerinden uzak durunuz. 
 • Ayaklarınızı çapraz şekilde üst üste atınız. Ayağınızı dizinizin üzerine koymayın. 
 • Konuşma esnasında burnunuzu ya da kulağınızı kaşımayın. Bu sizi yalancı, şüpheli hale getirir. 
 • Saçınızla oynamayın bu sizi sohbetten sıkıldığınızın göstergesidir. 
 • Sohbet ederken ya da yemek yerken dudaklarınızı şapırdatmayın. 

Ses Tonunuzu Ayarlayın

Etkili iletişim teknikleri içinde ses tonunu ayarlanması çok önemli bir konudur. Ses tonunuzu iletişimin önemli aracıdır. Birden çok kişiye aynı cümleyi kurup, değişik ses tonları çıkarmak sizin o anki psikolojinizi de ortaya çıkarır. Ses tonunuz karakterinizi yansıtır. Tok, derin ve sakin bir ses tonuyla konuşmanız sizin olgun ve deneyimli biri olduğunuzu gösterir. Yüksek, güçlü bir ses tonuyla konuşmanız sizin hırslı ve öfkesini kontrol edemeyen biri olarak yansıtır. 

 

Sempatik Olun

Etkili iletişim kurmak için karşı tarafa sempatik ve pozitif enerjinizi yansıtmalısınız. Sohbet esnasında sempatik yani sevimli olun. Bu sizi topluluk karşısında iyi niyetli ve pozitif bir algı yaratacaktır. 

Eleştiriye Açık Olun

Etkili iletişimin önemi açısından eleştiriye açık olmanız gerektiğini unutmamalısınız. Düşüncelerinizi onaylamayıp karşı çıkanlar olup sizi eleştireceklerdir. Sinirlenmek yerine sakince, olumlu karşılayıp, olgun ve  özgüvenli bir şekilde sahip olduğunuz bilgi birikimini kanıtlarla ve yaşamınızdaki anekdotları anlatarak karşınızdaki kişilere kendinizi ifade edebilirsiniz.

Sorgulama Yeteneğinizi Geliştirin

Etkili iletişim teknikleri içinde sorgulama yeteneğinizin güçlü olması gerekmektedir. Etkili iletişimin önemli unsurlarından biri de sorgulama yeteneğine sahip olmaktır. Bunun için karşınızdakini dikkatlice dinlemeli ve anlayamadığınız noktalarda etkili sorular sormalısınız. Bazen size sorulan sorulara da soruyla cevap verebilirsiniz. Bu sizi farklı kılacak ve dinlenmenizi sağlayacaktır. 

Etkili bir iletişim için dikkat edilmesi gereken noktalar

 • Stres altındayken iletişim kurmamalıyız. Aksi halde ruh halimiz iletişimi olumsuz yönde etkileyecektir.
 • Sürekli konuşmamalı; karşı tarafın konu ile alakalı geri bildirimde bulunmasına ya da iletişim sürecine dâhil olmasına izin vermeliyiz.
 • Gönderici ya da alıcı olarak ciddiyetsiz davranmamalı, alaycı bir ses tonunda konuşmamalı ve sık sık mesajı ciddiye aldığını hissettirmeliyiz.
 • Gönderici, verdiği mesajın hemen anlaşıldığını düşünmemelidir. Bazı durumlarda alıcı mesajı tam olarak anlamamış olabilir.
 • İletişim esnasında odaklanılması gereken mesajdan sapmamalı ve farklı konulara odaklanmamalıyız.
 • İletişim için ayrılan süreyi efektif kullanmalıyız.

İş yerinde etkili iletişim sağlamanın yolları

Bir kurumda etkili bir iletişim nasıl sağlanır? Bu birçok stratejiyle mümkün olabilmektedir. Bu anlamda yardımcı olacak birkaç öneri aşağıdaki gibi yer almaktadır.

Personellerinizden beklentileriniz nedir? Bu konuda net olmalısınız: 

Bir iş sürecinde yanlış anlaşılmalar, yalnızca zaman kayıplarına değil, aynı zamanda boşa sarf edilen iş gücüne sebebiyet vermektedir. Dolayısıyla bu durum beklenmeyen gerginliklerle sonuçlanacaktır. Bu noktada personellerinize verdiğiniz talimatlarda net olun ve personellerinizin sorumluluklarının farkında olduğundan emin olun.

Personellerinizin ihtiyaçları ne? Bunu netleştirin: 

Etkili bir iletişim kurmanın elbette en önemli yollarından biri personellerin kendilerini rahat hissedebilecekleri bir ortam yaratmaktır. Kuruma gergin bir şekilde gelen ve sürekli diken üstünde çalışan bir personelin sağlıklı iletişim kurmasını bekleyemezsiniz. Dolayısıyla personellerinizi daha yakından tanımaya özen gösterin. Aynı zamanda onların da birbirlerini tanımalarını sağlayacak ortamlar yaratmaya çalışın. Böylece onları daha yakından tanıyarak, ihtiyaçlarını daha iyi anlayabilirsiniz.

Hem yüz yüze iletişim kurun hem de teknolojik araçlardan faydalanın: 

Teknolojik gelişmeler, iletişim alanında da birçok yenilik getirdi. Bu bağlamda personellerinizin ihtiyaçlarına ve tercihlerine göre farklı teknolojik araçlar kullanmak, iletişim kurma süreçlerinde kolaylık sağlayacaktır.

Diğer bir taraftan iletişim ne söylediğiniz kadar nasıl söylediğinizle ilgili bir süreçtir. Bu anlamda yalnızca teknolojik araçlarla yetinmeyin. Personellerinizle mümkün olduğunca yüz yüze görüşmeye çabalayın. Bu anlamda hem birbirinizi daha iyi tanıyabilir hem de söylemek istediklerinizi yanlış anlaşılmaya mahal vermeyecek şekilde aktarabilirsiniz.

İletişimin iki yönlü olduğunu unutmayın: 

Sırf cevaplamak için değil, anlamak için dinleyin. Böylece önemli olan konuya odaklanma fırsatını kaçırmazsınız. Nitekim iletişim sorunlarının çoğunun gerçekten dinlememekten kaynaklandığını unutmayın.

Geri bildirimleri es geçmeyin:

 Personellerinizin geri bildirimde bulunabileceği uygulamalar kullanın. Onlara açıkça fikirlerini sorun ve cevaplarını önemsediğinizi gösterin.

Son olarak… Başarıları kutlayın: 

Personellerinizin başarılarını kutlayın. Bu eylem onların motivasyonlarını artıracağı gibi iletişim kurmaya daha açık olmalarını da sağlayacaktır.

NOT : HER AY İŞ KULÜBÜ ARACILIĞI İLE SİZLERE FAYDALI YAZILAR VE ONLİNE EĞİTİMLER VERMEYE DEVAM EDECEĞİM. BU AY Kİ YAZIMDA SİZLERE ETKİLİ İLETİŞİMİN BELLİ BİR KISMINDAN BAHSETTİM AMA DEVAMI VAR ELBETTE İLERLEYEN ZAMANLARDA BU ALANDA YAZILARIM . EĞİTİMLERİM DEVAM EDECEK.

ETKİLİ İLETİŞİM İLE BAŞLADIM ÇÜNKÜ ÖNCE KENDİMİZİ DOĞRU İFADE ETMELİYİZ Kİ HAKLARIMIZI NET ARAYABİLELİM. KASIM AYI İÇERİNDE “İŞ HUKUKU VE HAKLARIMIZ” İSİMLİ EĞİTİM VE YAZIMIN ÖN BLOĞU OLARAK SİZLERE ETKİLİ İLETİMİŞİ AKTARMAYA ÇALIŞTIM.

İŞ HUKUKU VE HAKLARIMIZ EĞİTİMİNDE  GÖRÜŞMEK ÜZERE…                                                   BAYRAM ALTAY

ALTAY EĞİTİM VE DANIŞMANLIK KURUCUSU

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bültene Abone Ol
en son haberleri, duyuruları, ilanları, etkinlikleri almak için abone ol
İstediğiniz zaman abonelikten çıkabilirsiniz