İlişki, Bağ ve çekim üzerine

Bugüne kadar olduğu gibi yine bir soruyla başlayayım.

İçindekiler

İlişki nedir?

Kişileri birbirine bağlayan bağ, dostluk, yakın olmak olarak tanımlanmaktadır.

Peki, insanlar genel olarak neden bağ kurmak isterler?

İnsanlığın en temel ihtiyaçlarından birinin bağlanma, ilgi görme, sevme ve sevilme olduğunu hepimiz biliyoruz. Ailemiz, arkadaşlarımız, partnerimiz, evcil hayvanlarımız veya  iş arkadaşlarımız. Mutlu olabilmemiz için ihtiyaç duyduğumuz en önemli şeyin ‘derin ve anlamlı’ ilişkiler olduğunun altı bugüne kadar insanlıkla ilgili olan bütün yazılarda çizilmiştir. Olay aslında ne kadar çok kişiyle ilişki kurabildiğimizden çok; kurduğumuz ilişkilerin bağlanma, sevgi, şefkat, ilgi gibi temel ihtiyaçlarımızı karşılaması, dolayısıyla bizim için anlamlı ve derin olması oldukça büyük önem taşıyor.

Neden romantik bir ilişki kurmak isteriz?

İdeal olarak tabir edebileceğimiz bir romantik ilişki, çiftlerin birbirlerinin duygusal ihtiyaçlarının farkında olmaları ve birbirlerini tatmin etmeleri, bu ilişkiyi sürdürmeye istekli olmaları ve bunun için çabalamaları olarak tanımlanabilir. Romantik bir ilişkide beklenen, partnerin desteğini ve güvenini hissetmektir. Yapılan bazı araştırmalara göre, sağlıklı bir ilişki sürdüren insanlar kendilerini çok daha değerli hissediyorlar ve diğer işlerinde daha çok özgüvenli hissediyorlar. 

Bunun yanı sıra; bağlanma ihtiyacı bebeklerin doğduğu andan itibaren başlar. Bebeklik döneminde anne-babaya bağlanma ihtiyacı, ergenlikte arkadaş ihtiyacına, yetişkinlikte ise romantik ilişkilere dönüşür. 

Bir ilişki insanlar arasındaki çekim yoluyla başlar. Bu çekiciliğin ortaya çıkmasının birkaç nedeni vardır. Karşıdakini anlayabilme, kendini ve duygularını ifade edebilme, güvenilir olma gibi karakter özellikleri çekicilik sağlayan özellikler arasındadır. Fiziksel görünüm, karşı cinsi cezbetmede ilk başta önemli görünebilir. Ancak, elde edilen verilere göre sadece fiziksel çekim nedeniyle başlayan ilişkilerin, yeterince tatmin edici olmadığı ve uzun sürmediği görülmektedir. Bütün bu durumların yanısıra, benzer düşünce yapısına sahip kişilerin birbirlerine daha çekici geldiği bilinmektedir. Ayrıca kişi, karşısındaki kişi tarafından değer göreceğini hissederse, bu onlar arasında çekime neden olabilir. Fiziksel olarak yakın olmak da yakınlık olasılığını artırır. İnsanlar sürekli birbirini görüyorsa aralarında çekim olma olasılığı yüksektir. Genellikle ilişkiler fiziksel çekimle başlar; Eşler sosyal olarak da birbirleriyle uyumlu olduklarını anladıklarında gelişir ve güçlenir. Ancak ilişkiler her zaman bu kadar kolay devam etmeyebilir, ilişkiyi etkileyen daha birçok faktör vardır. 

Romantik ilişkilerin gelişmesini sağlayan bazı önemli özellikler vardır. Birincisi güven duygusudur. Kişi, partnerinin duygusal ihtiyaçlarını karşılayacağına ve zor zamanlarında yanında olacağına inanırsa, bir güvenlik duygusu hissedecektir. Eşler arasındaki yakınlık paylaşımla artar. Partnerinin deneyimlerine duyarlı ve empati ile yaklaşan çiftlerde yakınlık artar ve bu da ilişkiyi güçlendirir. İlişkiden alınan tatmin ne kadar büyükse, o ilişki o kadar gelişecektir. Bir kişi bir ilişkide ne kadar olumlu deneyimler yaşarsa, doyumu o kadar artar.

Aslında bütün bu güzel duyguları yaşayabilme hissi, insanı bir ilişki kurmaya yönlendiren ana duygudur.

Diğer yazıları okumak için tıklayabilirsin.

Bana ait olan diğer yazılar: Güzel Olan Her Şey Zordur

Bugün Başla, Yarınını Değiştir

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bültene Abone Ol
en son haberleri, duyuruları, ilanları, etkinlikleri almak için abone ol
İstediğiniz zaman abonelikten çıkabilirsiniz