Kendini Tanımak İstiyor Musun?

KENDİNİ TANIMAK

Aslında herkes kendine şu soruyu sormuştur: ‘Ben Kimim?’ Bu sorunun cevabı milattan öncesine kadar dayanmakta, bununla ilgili birçok hipotez ve yanılsama var olsa da net bir cevabı yoktur. Aslında biz bir kavga anında bu soruyu karşı tarafa veya kendimize yöneltiyoruz. Nasıl mı?  İşte böyle : ‘Sen kimsin?’ diye ya da ‘Sen benim kim olduğumu biliyor musun?’  Sonuç olarak kendimizi anlatmak herkese zor gelir ama bazı püf noktaları bilmezsek. Bunu size 10 altın başlıkta anlatamaya çalışacağım.

Değerlerim Nelerdir?

Değerler aslında hepimiz için en hassas nokta olmaktadır. Değerlerimizin farkına varmak için kendinize şu soruyu sorarak cevap arayabilirsiniz: ‘Hayatınızın vazgeçilmezleri nelerdir?‘  Bu hayatta nelerden vazgeçmezsiniz.? Örneğin; Aile, İnançlarım, Saygı, Yalan… vb. gibi.

Kendi hayatında bir fark yaratamayan, başkalarının hayatında hiçbir fark yaratamaz.

Y. Akan

Amacım Nedir?

Ortalama bir insan 29.200 gün yaşıyor. Bunun en az 1/3’ünü uyuyarak, 4745 gün/13 yıl çalışarak, genel olarak 18 yıl televizyon ve bilgisayar başında, 11,5 yıl sosyalleşme ve eğlenceyle, 2738 gün sadece yemek yiyerek geçiyor. Tahmini geriye 365 gün kalıyor. Amacınızı belirlemek için kendinize şu soruyu sorarak cevap arayabilirsiniz: ‘Hayatımda ne yapmak istiyorum?’ sorusu için arayış süreniz ve gerçekleştirmek için 1 yılınız var.

Yeteneklerim-Becerilerim ve Niteliklerim Nelerdir?

Yetenek –beceri ve nitelik deyince aklımıza hemen resim, müzik ve spor gelmekte ama bunlar değil kendimizden istediğimiz. Yeteneklerim-becerilerim ve niteliklerim tespiti için kendinize şu soruyu sorarak cevap arayabilirsiniz: ‘Hayatta en iyi yapabildiğim şeyler nelerdir?‘ Örneğin; not tutmak, görsel hafıza, iyi bir dinleyici olma vb. gibi.

Hayallerim Nelerdir?

Hayal; yapmak istediğimiz şeylerin fragmanıdır. Eğer hayalleriniz için harekete geçerseniz onlar hedefiniz olur.

Düşsüz, büyük şey yapılamaz.

E. Rusaw

                                               

Hedeflerim Nelerdir?

Hedeflerinizi küçük, orta vadeli ve büyük hedefler olarak ayırmanız gerekmektedir. Çünkü küçük ve orta hedeflere ulaşamadan büyük hedeflere ulaşamazsınız. Hedefleriniz sürdürülebilir, ölçülebilir olmalıdır. Burada kendinize şu soruları sormalısınız:  ‘1 ile 3 yıl arasında (kısa vadede) nereye ulaşırım? 3 ila 5 yıl arasında (orta vadede) nereye ulaşırım? 5 yıl ve daha fazlasında (uzun vadede) nerede olmayım?‘ hedefler belirleyip çalışmaya başlayın.

Plan Yapmak

Hedefleriniz için yol haritası çizmektir ve hedeflerin uygulama aşamasıdır.

Her başarılı insanın bir planı, her başarısız insanın
bir mazereti vardır.

Henry Clausen

Güçlü ve Zayıf Yönlerim

Güçlü ve zayıf yönler aslında joker niteliğinde bir püf noktadır. Ölçme ve değerlendirme kriterleriniz ne kadar detaylı ise gerçekten kendinizi o kadar doğru bir şekilde ölçme ve değerlendirme yaptığınız kanıtıdır. Bu doğrultuda zayıf yönlerinizi ortadan kaldırmak için neler yapacağınız tespiti ve güçlü yönlerinizin geliştirebilmeniz için kendimizi değerlendirmemiz şarttır.

Hobilerim

Boş zamanlarınızı nasıl değerlendirdiğiniz anlardaki yaptığınız aktivitelerdir. Hobilerinizi belirlemek için kendinize şu soruyu sorarak cevap arayabilirsiniz: ‘Hayatta zevk alarak yaptığım ve keyif aldığım aktiviteler neler?’

Motivasyon Kaynaklarım Nelerdir?

Hayat pusulanız gösterdiği yön olarak tanımlayabiliriz. Kendinizi ait hissettiğiniz noktayı ve sizi mutlu eden durumları tespit etmeniz sizin kaynakları doğru tespit etmede yardımcı olacaktır.

Başarılarım

Başarı kavaramı herkese göre değişir. Kimine göre nefes alıp vermek bir başarı iken kimine göre dünyanın en zor sorusunu çözmek başarı olarak görülmemektedir. Yani sizin için başarının neyi ifade ettiği tespit etmek ve şuana kadar hayatındaki en büyük başarınızı belirlemeniz kendinizi doğru olarak tanımlayabilmeniz için şarttır.

Başarılı bir hayatın yegane sırrı, kaderinizin ne olduğunu bulmak ve sonra onu takip etmektir.

Henry Ford

                                                                                                                                                        .

Harun YILMAZ
İzmir İş Kulübü Lideri

                                                                                                              

  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir