Kitap Analizi: Torpil Değil Networking

”Sınırlarınızı zorlayarak bulursunuz.”

Herbert Simon

 İlkokul, lise, üniversite, yüksek lisans, doktora… Nihayetinde uzun süren bir yolculuktur eğitim. Bu yolculukta cebinizi mümkün olduğunca doldurmaya çalışmalısınız. Önce kendinizi keşfetmeli, gerçek sizi bulup, ideallerinizi ve sınırlarınızı çizmelisiniz. Sonra sonsuz bir bilgi okyanusunu keşfe çıkmalısınız. Bu okyanusta ne kadar yol kat etmek isteyeceğinize de iyi karar vermelisiniz. Fakat hayatın sadece bireysel çabalarınızla, başarılarınızla, kendinize kattıklarınızla, elde ettiğiniz not ortalamalarıyla ideallerinize ulaştıracağına inanmak biraz ütopik bir düşünce olur, en azından yaşadığımız yüzyılda. Çünkü bu yılın beklentileri, bu sayılanlarla bitmiyor. En iyinin, en iyisinin, en iyisi…… aranıyor. Ne kadar iyi olsanızda mutlaka sizden de ‘’en’’ iyisinin arayışı dolanıyor zihinlerde. İyi bir okuldan mezun olmak, kusursuz bir CV’ ye sahip olmak, sertifikalar, projeler, yetkinlikler… Bunların önemi yadsınamamakla birlikte bir yana. Pekii en az bunlar kadar önemli olan başka etmen nedir? Tabii ki ‘’networking’’. Bunu bir puzzle olarak düşünelim. Tüm parçaları, köşeleri kolayca yerleştirdiniz. Peki ya o son parça? O olmadan bitirdim diyebilir misiniz? Hayır. Networking de puzzle’nin bir  parçasıdır. Tamamlayıcıdır.

İçindekiler

1 Nedir Bu Networking?

Katıldığınız çoğu seminer, webinar ve konferanslarda sıklıkla duyduğunuz, fazlasıyla kulak aşinası olduğunuz bu kelime dilimize İngilizceden çevrilmiş olmakla birlikte, basit bir ifadeyle ‘’ağ oluşturmak’’ diyebiliriz. İş insanları, yöneticiler, girişimciler ile iş hayatının tüm olabiliteleri üzerine (fikir almak, referans sağlamak, aracılığı ile daha farklı kanallar oluşturmak, iş kurmak ya da iş fırsatı yakalamak gibi ) kurulan kontaklardır diyebiliriz.

2 ’’Torpil Değil Networking’’ Kitap İçeriği ve Analizi

’’Torpil Değil Networking’’ Kitap İçeriği ve Analizi

Sevgili Işıl Taysever ve İdil Türkmenoğlu’nun kaleme aldığı ‘’ Torpil Değil Networking’’ gençlere iş hayatına henüz atılmamışken, bu uzun ve zorlu serüvenin daha en başında unutulmaması gereken ‘network’’ kavramının önemini vurguluyor.

 Networking’ in nasıl yapılması gerektiği, ince ayrıntıları ile yansıtılmış okuyuculara. Öyle ki okurken, günlük hayatta dikkat edilmeyen  basit bir tebessümün, selamın ardında aslında nasıl farklı kapıların  aralanacağını kim bilebilir ki? Ya da olduğun ortamdan sıyrılmak (konfor alanını terk etmek her ne kadar zor olsa da), yönünü hiç bilmediğin bir tarafa çevirmek, sizden farklı olan yaşamlara belki ufuk açtıracak, belki de kendi ufkunuzu aydınlatacaktır. Bilemezsiniz.

‘’ Torpil nedir, networking nedir, ikisi arasındaki fark nedir, neyi yaparsanız torpil olur, ya da ne gibi şeylere dikkat ederseniz kuvvetli bir network sağlarsınız?’’  sorularının ve daha fazlasının cevabı çok açık, sade ve net bir anlatımla ele alınmış.

3 Neden Okumalıyım?

Bir okuyucu olarak geleceğime ve atmam gereken adımlara yön verecek kitapları ayrı seviyorum. Bu kitapta, okuyup kütüphanenize kaldıracağınız ya da ‘’ Nasılsa okudum, bir daha açmam’’ diyeceğiniz türden değil. Hem iş yaşamı için rehber niteliğinde, hem de verilen bilgiyi nasıl kullanabileceğinizi de, neyi neden yapmanız gerektiğini de anlatan türden.

 Okurken yorum yaptığım, ters köşe olduğum ‘’ Aaa, öyle mi?’’ tepkisini birebir verdiğim bir kitap oldu. Çünkü ele alınan analizlerin, ayrıntılı düşününce, görünenden farklı olduğuna sizler de  kanaat getiriyorsunuz.

 Oldukça sade ve akıcı bir dili olan, didaktik türde yazılmış bu kitabı, uzun ve zorlu bu yolun en başında okumanızı, kendinize altını çizecek, hem bilgi hem de tavsiye niteliğinde değerli tüyolar kazandıracağından emin olarak tavsiye ederim.

 Rol model aldığınız ya da başarı hikayelerini ezbere bildiğiniz yöneticiler, şirket sahipleri, CEO’ lar  ve daha birçok kişinin geldiği noktalar ulaşılmaz değildir. Meseleye daha geniş açıdan bakıldığı zaman her biri için istek, azim, başarı ve network zincirlemesinin olduğunu göreceksinizdir. Önemli olan bu zincirin parçalarını toplamaktır.

”Unutmayın: Her şanslı insanın arkasında iyi bir network vardır.

Torpil Değil Networking Kitabından..

*İdil Türkmenoğlu Linkedln hesabı için tıklayınız.

*Işıl Taysever Linkedln hesabı için tıklayınız.

*Torpil Değil Networking kitap linki için tıklayınız.

İdil Türkmenoğlu/Network Nasıl Kurulur?

Diğer yazılarıma göz atmak için aşağıdaki butonlara tıklayabilirsiniz.

Nesrin Akdeniz

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bültene Abone Ol
en son haberleri, duyuruları, ilanları, etkinlikleri almak için abone ol
İstediğiniz zaman abonelikten çıkabilirsiniz