5 Adımda Kitap Okuma Alışkanlığının Formülü

İçindekiler

5 Adımda Kitap Okuma Alışkanlığının Formülü

Okuma Alışkanlığı

Toplum olarak okumaya karşı bir mesafe içerisindeyiz. Her fırsatta okumaktan kaçarız. Bir kitabı okumaktansa filmini izleriz veya filmi çıkana kadar bekleriz. Fakat okumakla izlemek çok farklı davranışlardır. Filmler bize mekanı, karakteri , sesleri vs kendi istediği şekilde sunar bizlerde bunları kabul etmek zorunda kalırız fakat kitap okurken, karakteri, mekanı, sesi, objeleri vs kendimiz kurgularız. Örneğin” Doktor iğne yaptıktan sonra yarayı bandajla kapattı, gün batımı pencerenin panjurundan sızarken hemşirenin ilaç şişelerini yerleştirirken çıkardığı ses adeta melodi gibiydi” böyle bir cümle her okuyanın aklında farklı duygular, hisler ve görüşler canlandıracaktır.

Peki okuma alışkanlığı nasıl kazanılır?

Tabiki küçük yaşta başlamak bu alanda atılacak en güzel adımdır, herşey ufak tekrarlarla başlar ve sonundaki alışkanlığa dönüşür. Unutmamalıyız ki birşeyi az veya çok yapmak değil sürekli yapmak bize alışkanlık kazandıracaktır. Peki kitap okuma alışkanlığı nasıl kazanılır?

1) İlgi alanınıza uygun kitaplarla başlayın

Sevdiğiniz , okurken keyif aldığınız alanlarla başlamak size kitap okuma konusunda zevk verecektir. İlginizi çekmeyen bir alanla başlamak sizi kitap okuma alışkanlığı konusunda alıkoyabilir.

2) İnce kitaplarla işe başlayın

Kalın kitapları çoğu zaman göz korkutucu olmuştur. Bu nedenle ince kitaplarla başlamak alışkanlık kazanmaktaki ilk adımınız olacaktır. Unutmayalım ki az yada çok okumak değil sürekli okumak önemlidir.

3) Kendinize okuma listesi hazırlayın

Okuyacağınız, okumak istediğiniz veya okuduğunuz kitapları Listeleyin kitapları okuduktan sonra kitap hakkındaki düşüncelerinizi altına not edebilir kendiniz ay veya yıl sonunda kitapları sıralayabilirsiniz bunu hem dijital hemde kağıt üzerinde yaparsanız size motivasyon sağlayacaktır.

4) Günlük sayfa sayısı belirleyin

Günlük hayatımız da otobüsler de kafeler de parklar da kitap okuyan insanlar görmüşüzdür fakat kitap okuma alışkanlığı olmayan kişiler bu tarz yerlerde dikkat dağınıklığı olabilir. Bu yüzden ilk başlar da bu durum sizi zorlayacaktır fakat yinede de pes etmemeli devam etmelisiniz sonuçta alışkanlıklar devamlı tekrarlarla meydana gelir. Günlük 15-20 sayfa ideal olacaktır. Bir işe başlarken o anın heyecanıyla abartılı diyebileceğimiz durumlar ortaya çıkmaktadır bu hataya düşmememiz gerekiyor. Günlük sayfanızı cüzi miktarda belirleyin zamanla bunu kendinize bağlı olarak artırın..

5) Yeni bir kitaba geçmekten korkmayın

Kitabı kısa bir araştırmayla aldınız ve okumaya başladınız fakat kitabın size uygun olmadığını veya kitabı okurken zevk alamadığınızı fark ettiniz o zaman yeni bir kitaba geçin. Her kitap size hitap etmeyebilir bu durum gayet normal seveceğiniz ve zevk alacağınız başka bir kitaba geçin ve okumayı bırakmayın.

Alışkanlık kazanmak için birçok metot vardır Barış Özcan’ın Zinciri Kırma videosu ile alışkanlık kazanmanın en yalın ve bilimsel halini anlatmıştır.

Barış Özcan’ın internet sayfası

https://barisozcan.com/

Zaman Yönetimi 101

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bültene Abone Ol
en son haberleri, duyuruları, ilanları, etkinlikleri almak için abone ol
İstediğiniz zaman abonelikten çıkabilirsiniz