Mercek Altında- 3: Anoreksiya Nervoza

İçindekiler

Mercek Altında– 3: Anoreksiya Nervoza

Anoreksiya Nervoza Nedir?

Halk arasında ‘zayıflık hastalığı’ şeklinde bir tabirle anılsa da anoreksiya nervoza atfedildiği şekilde bir zayıflıktan musdarip olma hali değildir. Beden kitle endeksinde yaşından belli oranda farklılık görülen, aşırı zayıf olma ve daha da zayıf olması gerektiğine dair inancın yer aldığı bir beden algı bozukluğudur.

Bu bozukluğa sahip kişiler kendilerini gerçekte oldukları fiziksel görünümden daha farklı algılar. Beden ölçülerini sık sık kontrol etme, yemeklerinin kalorisini hesaplama, diyet uygulama, kilo vermek için spor yapma davranışları görülür. Anoreksik bir kişinin zihni devamlı şekilde bedeni ve kilosu hakkında senaryolar üretmekle meşguldür.

Anoreksiya nervozanın ortaya çıkışını etkileyen farklı faktörler söz konusu olabilir. Birinci derece yakınlarda da aynı bozukluk yaşanması, eleştirel bir ortamda yetişme, mükemmeliyetçi düşünce yapısı, kültürün belirlediği beden kalıplarına uyma zorlantısı, obsesif kompulsif kişilik özellikleri bu faktörler arasında sayılabilir.

Başlangıçta zayıflama ve diğerlerinin güzellik algısına hitap etme isteği zamanla yemek yemekten kaçınma davranışına dönüşür. Az gıda alımı, kilo vermeye ek olarak fiziksel bazı sorunları da yanında getirir. Aşırı düşük vücut ağırlığı organların işleyişini ve vücudun yaşamsal fonksiyonları için gereken işlemleri enerji yokluğu sebebiyle yapamamasına neden olur. Sistemdeki dengenin bozulması ciddi hastalıklara yol açabilir.

Çoğunlukla kadınlarda ve ergenlik dönemi yaş grubunda karşılaşılan bu bozuklukta kilo alma korkusu yoğun olduğundan az yeme girişimi bir süre sonra iştahsızlığa neden olur ve kişiler yemeklere karşı duyarsız hale gelir.

Belirtileri Nelerdir?

Bu bozukluğun en belirgin semptomu kişinin ihtiyacı olan enerjiyi sınırlı miktarda beslenme davranışından ötürü sağlayamaması ve yaş, cinsiyet, gelişim özelliği standartlarına kıyasla belirgin şekilde düşük vücut ağırlığına sahip olmasıdır. Dünya Sağlık Örgütü’ne göre yetişkin kişiler için vücut kitle indeksi 17 ve üzerinde olanlar ağır olmayan, 16-16,99 olanlar orta derece, 15-15,99 olanlar ağır derece ve 15’ten az olanlar ise aşırı düzeyde zayıflık olarak tanımlanmaktadır.

Diğer önemli belirti ise kişinin kilo almaya yönelik büyük bir korku duyması ve zaten oldukça düşük kiloya sahipken kilo almayı engelleyecek yememe, spor yapma, kusma, ilaç kullanma gibi yollara başvurmasıdır.

Bu bozuklukta kilo verme arzusunun sürmesinin nedeni kişilerin beden algılarının bozuk olmasıdır. Yani anoreksiya nervoza geliştirmekte olan kişilerde vücudun gerçek durumunun olduğundan daha şişman algılanması ve dış görüntüsüne dair kaygı duyma görülür.

Tedavisi Nasıldır?

Bedensel etkilerin ağırlıkta olduğu bir psikolojik bozukluk olan anoreksiya nervozanın da tedavisi elbette mümkündür.

Yukarıda örneklendirilen belirtilerden yakınan bir kişiyle tanışırsanız , öncelikle bir psikiyatriste başvurması yönünde cesaretlendirmek faydalı olacaktır.

Bu bozukluğun tedavisinde çok yönlü işbirliği gerekmektedir. Bireyin fiziksel sağlığını korumak adına tıp hekimlerinin kontrolünden geçmesi, beden algısına yönelik bozulmanın düzenlenmesi için psikiyatrist tarafından farmakolojik tedavi planlanması, yeme rutinlerinin yeterli şekilde geri kazanılması amacıyla diyetisyen desteği ve yaşamsal olumsuz etkenlerin çözümlenmesi, özdeğerin yükseltilmesi, kendilik algısı üzerinde durabilmek için de bir psikolog yardımı gerekmektedir.

ÖNERİ: To The Bone (Kemiklerine Kadar)

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bültene Abone Ol
en son haberleri, duyuruları, ilanları, etkinlikleri almak için abone ol
İstediğiniz zaman abonelikten çıkabilirsiniz