1 KİTAP 1 FİLM 1 TEDX

Martı Jonathan Livingston (Richard Bach) Kitabının Özeti, Konusu, Tahlili  ve Kişileri - Kitap Sınavı

Martı

Bu kitap zamanında oldukça tutulmuş kişisel gelişim alanında oldukça referans gösterilmiş çok satanlar listesinde yer almış, ilgi görmüş kitaplardan bir tanesi. Kitap 4 bölümden oluşuyor. İlk bölümde Jonathan Livingston isimli martının hayat hikâyesine şahit olmaktayız. Bu martı oldukça farklı bir martı. Genel olarak martıların yaptığı şeylerden farklı şeyler yapmak istiyor. Bu durumdan dolayı diğer martılar tarafından dışlanıyor. Sonrasında masalsı bir havaya bürünüyor ve martı değişik bir boyuta geçiyor. Daha sonra tekrardan bu topluma dönerek bu toplumla ilgili bazı dönüşümleri gerçekleştirme çabasının anlatıldığı bir kitap. Fakat son bölümde ise martı yeryüzüne geliyor ve onları kendi öğretileri doğrultusunda etkilemeye çalışıyor. Bu bölümde ise toplumda dinlerin nasıl oluştuğunu ironik bir şekilde görmüş oluyoruz.

Don’t Look Up

Leonardo DiCaprio ve Jennifer Lawrence’ın başrollerinde olduğu Netflix filmi Don’t Look Up; komedi, dram ve bilimkurgu öğelerini taşımaktadır. Aslında bir felaket senaryosunu en azından  komedi şeklinde bize aktardıklarını görüyoruz. Ama özellikle Amerikan devlet sisteminin, siyaset sisteminin ve toplumun geldiği son noktayı da eleştiren bir filmdir. Filmin konusu ise: Leonardo DiCaprio’nun canlandırdığı Dr. Randall Mindy karakteri ile onun asistanlığını yapan Jennifer Lawrence’ın canlandırdığı Kate Dibiasky isimli asistanın bir araştırma sonucunda bir asteroit keşfetmeleri konu alınmaktadır. Ve matematiksel hesaplamaları yapıldığı zaman bu asteroitin dünyaya 6 ay 14 gün sonra çarpacağı ve dünyadaki canlı türünün sonunu getireceği ön görülmektedir. Ve bunlarda NASA’ya ve ABD’ne başvururlar ve absürt olaylar burada başlar. Başvurdukları her yerden tuhaf bir şekilde yanıtlar almaya başlarlar ve medyaya kadar düşerler, medyaya anlatmaya çalışırlar kendi isteklerini fakat o istekler bir türlü karşılık bulmaz onlar da bu yolda mücadeleye girerler.

Sanane!

Neden başkalarının hakkınızdaki düşüncelerini kafanıza takmamalısınız? İnsanlar kabul görme isteği nedeniyle her davranışında tedirgin oluyorsa, çevrenin beklentileri ve standartları yüksek ise kimsenin mükemmel olmadığını zihninden çıkarmamalıdır. Başkalarını etkilemeye çalışmaktansa kendine odaklanmalıdır. Herkesi memnun edemeyeceğini bilmelidir. Diğer insanların onayını beklemek, yaşamda yapacaklarımızı engeller. İşte bu yüzden mükemmellik ve mükemmelleştirme arzusuyla çırpınıp durmak yerine kendimize dost olalım. Karsu da kendi hayatında yaşadığı birkaç hikâyeyi bu ana fikri ortaya çıkarmak için güzel bir konuşma yapmış tabii şarkılarıyla da eşlik ederek. Karsu Dönmez bana bu muhteşem konuşmanı ve müziğini ikram edip harika dakikalar yaşattığın için sana çok çok teşekkür ediyorum tek kelimeyle “büyüleyiciydin.”

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bültene Abone Ol
en son haberleri, duyuruları, ilanları, etkinlikleri almak için abone ol
İstediğiniz zaman abonelikten çıkabilirsiniz