Ödüllere Doymayan Bir Müze : Troya Müzesi

İçindekiler

Ödüllere Doymayan Bir Müze : Troya Müzesi

Türkiye’de müzecilik kavramının hikayesi Sadrazam Ali Paşa döneminde,  Mecma-ı Asar-ı Atika yani Eski Eserler Koleksiyonuna dayanmaktadır fakat  tam anlamıyla bir kurumsallaşmadan söz etmek mümkün değildir. 1869 yılında ise Maarif Nazırı Saffet Paşa tarafından, Osmanlı İmparatorluğu’nun ilk müzesi olan Müze-i Hümayun’un açılmasıyla birlikte Türkiye’de müzecilik kavramdan bahsetmek artık mümkünüdür. Tarihler 11 Eylül 1881’i gösterdiğinde Türk müzecilik tarihinin belki de en önemli ismi olan Osman Hamdi Bey, müdür olarak Müze-i Hümayun’a atanmıştır. Ülkemizdeki ilk müze olma özelliği taşıyan bu müzeyle birlikte, ilerleyen yıllarda yeni müzeler açılmış ve müzecilik gelişmeye devam etmiştir.

 Bugünkü yazı konumuz olan Troya Müzesi de bu müzeler arasında önemli bir yere sahip olmasının yanı sıra özellikle inşa tarihi olan 2013 ile 2021 yılları arasındaki çıkışı ile hem dünyada hem de Türkiye’de adından söz ettirmeyi başarmış oldu. 

Troya Müzesi, Serbest Katılımlı Tek Aşamalı, Ulusal Mimari Proje Yarışması kapsamında Ömer Selçuk Baz, Okan Bal, Cenk Kurtel, Mehmet Yılmaz ve Berrin Yavuz’un içerisinde yer aldığı ekibin projeyi kazanmasıyla birlikte 2013 yılında inşa edilmeye başlanmış olup 2018 yılında resmi açılışı gerçekleştirilmiştir.

Troya Müzesi 90.000 m2’lik bir büyüklüğüe sahip olup müze teşhir, depo, idari birimler, açık teşhir, peyzaj ve ziyaret alanlarından oluşmaktadır. Müze toplamda 3 kattan meydana gelmektedir ve katlar arası erişim rampalar vasıtasıyla sağlanmaktadır.

Müzeyi gezmek, tarihi birebir yaşamak isteyen ziyaretçiler için müzede yedi başlığa bölünmüş bir hikaye mevcuttur. Bunlar; Troas Bölgesi Arkeolojisi, Troya’nın Tunç Çağı, İlyada Destanı ve Troya Savaşı, Antik Dönemde Troas ve İlion, Doğu Roma ve Osmanlı Dönemi, Arkeoloji Tarihçesi ve son olarak da Troya’nın İzleri… Bu hikayeler sizleri unutamayacağınız tarihsel bir yolculuğa çıkaracak ve her durakta birbirinden değerli bilgiler edinebileceksiniz…

Troya Müzesi ziyaretiniz esnasında tarih, müzecilik, arkeoloji ve sanat tarihi alanına ilişkin bazı terminolojik kavramların açıklamalarını bulabileceksiniz.  Müze ziyaretinizde bölge içerisinde bulunan Assos, Tenedos, Parion, Alexandria Troas, Smintheion, Lampsakos, Tavolia ve İmbos kentleri ile ilgili bilgiler, bu kentin halkına ait kullanım eşyaları ve kentlerin Troas bölgesi içerisindeki konumlarına ait detaylı bilgileri bulabileceksiniz. Bunlara ek olarak civar bölgelerdeki tümülüslerden çıkarılmış eşyaları, bu tümülüslerin interaktif gösterimini, Troas Altınları koleksiyonunu, birbirinden değerli kişiliklerin canlandırmasını, heykelleri, lahitleri, Troya Savaşı’nın canlandırmasını, Priamos Hazineleri’nin hikayesini ve çok daha fazlasını bulabilirsiniz. Müze ziyaretinizden sonra, müze alanının bulunduğu bölgeye araç ile 2-3 dakika, yürüyerek 10-15 dakika kadar kısa sürede ulaşabileceğiniz Troya Milli Parkı’nı ziyaret edebilir, orada da bambaşka hikayeler görüp ayrı bir deneyim yaşayabilirsiniz.

Ödüllere Doymayan Bir Müze : Troya Müzesi

Troya Müzesi’nin 2021 Yılındaki Başarısı

Troya Müzesi günümüz Türkiye’sinin müzecilik anlayışına özellikle mimarisi ve iç mekandaki eserleri ile büyük etki etmiş ve Troya Müzesi Müdürü Rıdvan Gölcük önderliğinde sırasıyla ;

1- Avrupa Yılın Müzesi Özel Ödülü

2-) Avrupa Müze Akademisi Özel Ödülü                                                                                     

3-) Museums in Short Special Mention Ödülü alarak 3 ödül ile yılı tamamlamış ve her yıl artan ziyaretçi sayısı ile müzecilik alanında büyük bir başarı elde etmiştir.

Bu yazı özelinde, müzenin yapımında ve Türkiye’deki müzecilik kavramının her geçen gün daha da bilinmesinde emeği geçen herkese teşekkür ederim.

Troya Müzesi’ne Ulaşım Nasıl Sağlanır ?

Çanakkale – İzmir yolunun 25. km’sinde Tevfikiye Köyü istikametinde 5. km’de yer alır. Çanakkale kent merkezinden ise Tevfikiye Köyü minibüsleri ile rahatlıkla ulaşılabilir.

Müzeyi Sanal Olarak Ziyaret Etmek için ;

https://sanalmuze.gov.tr/muzeler/canakkale-troya-muzesi/

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bültene Abone Ol
en son haberleri, duyuruları, ilanları, etkinlikleri almak için abone ol
İstediğiniz zaman abonelikten çıkabilirsiniz