Mesleğimi Kim Seçiyor?

meslek seçimi aşamaları

Erkeğin toplayıcı ve avcı, kadının ise üretici/üretken olduğu ilkel dönemlerde meslek sorunu yoktu, roller zaten en doğalından biçilmişti. Ardından gelen dönemde belirli aileler belirli meslekleri icra ederdi. Dolayısıyla siz hangi aileye mensupsanız sürdürecektiniz o mesleği- ama demirci, ama sarraf, ama … olarak. Yani, aileniz belirlemiş oluyordu mesleğinizi. Mutluluğunuz ya da mutsuzluğunuz önemli değildi, verimli olup olmamanız da, hatta sorgulanmıyordu bile.

Ne zaman gelişmiş/endüstrileşmiş bir toplum olduk işte o zaman meslek seçimi sorun olmaya başladı. Sorun olarak değerlendirmek ne kadar doğru olur bilinmez ama en azından üzerinde dikkatle durulmaya başlayan bir mevzu halini aldı meslek seçimi. Bu dönemde de kimi zaman ya da çoğu zaman diyelim rastlantılar büyük pay sahibi oldu meslek seçimimizde ve elbette ki ailelerimiz. Aile geleneği ya da aile baskısı biraz daha modern olarak seçiverdi meslekleri, bireylerin uygunluğunu gözetmeden. Peki, bireylerin bu seçim sonrasındaki mutluluk oranları ne düzeydeydi acaba?

KARAR SENİN!

Evet, günümüzde başlı başına bir sorun artık meslek seçimi. Üzerinde yoğun olarak düşünülmesi / sorgulanması gereken ve bir süreç içerisinde olgunlaştırılarak alınması gereken bir karar. Peki, bu sürecin aşamaları neler?

Meslek Seçimi Kararı Sende!

Her türlü kararı almaya çalışırken yapmamız geren ilk şeyle; yani kendini tanımakla başmalıyız işe. Kendini tanımakla beraber zaten olay yarı yarıya sonuçlanmış olacaktır. Sonrası meslek araştırması diye devam etmeli. Mesleğin gerektirdiği özellikler ve eğitim yerleri üzerine araştırma yapmak gerekir. Birey – meslek uyumu ancak böyle ortaya çıkartılabilir. “Ben kimim? Yeteneklerim, kişisel özelliklerim, fiziksel yeterliliklerim, ilgilerim, değerlerim, olmazsa olmazlarım ….listesinde neler var?” soruları sorulmalı. Bu sorulara verilen cevaplar meslekleri icra eden bireylerde bulunması geren özelliklerle örtüşüyorsa büyük oranda seçim gerçekleşmiş oluyor zaten. Bundan sonrası artık işi uygulamaya dökmek.

Haydi başlayalım düşünmeye ve süreci doğru yönetelim! Tüm seçeneklerimizi değerlendirelim. Almamız gereken tüm desteği alalım, iletişime geçmemiz gereken herkesle iletişime geçelim; ailemiz, öğretmenlerimiz, danışmanlarımız, eğitim koçlarımız…. Hiç kuşkusuz hepsinin bu kararda sunabileceği bir katkı olacaktır; faydalanalım.

Ama dikkat sonuçta bu karar senin kararın olmalı!!!

Meltem ÜNLÜ DANACI
Meslek Danışman

 •  
 • 1
 •  
 •  
 • 1
 •  
 •  
 •  
 •  
  2
  Shares

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir